Inwestowanie na rynku akcji jest powszechnym zabezpieczeniem przed inflacją, a kosztem zmienności w krótkim okresie inwestorzy zazwyczaj otrzymują wyższe średnie roczne zyski niż mogliby uzyskać dzięki obligacjom lub kontom oszczędnościowym.
Akcje dywidendowe są jeszcze bardziej atrakcyjnym zabezpieczeniem przed inflacją, ponieważ zapewniają pasywny dochód, który może rosnąć z każdym mijającym rokiem. Mając na uwadze ten potencjał, przyjrzyjmy się kilku wysokiej jakości akcjom dywidendowym, które być może warto dodać do swojego portfela.
PepsiCo
Jednym z kluczowych powodów do posiadania akcji PepsiCo jest jej zdolność do nadążania za inflacją. Siła cenowa giganta w dziedzinie napojów i przekąsek była widoczna w kilku ostatnich raportach wyników. W czwartym kwartale 2022 roku ceny wzrosły o prawie 10%. Pomogło to firmie zrównoważyć niewielki spadek wielkości sprzedaży.
W sumie Pepsi pobiła prognozy zarządu dotyczące wzrostu w tym roku. Wzrost sprzedaży organicznej przyspieszył do poziomu 14%. „Jesteśmy zadowoleni z naszych wyników” – powiedział w lutym prezes Ramon Laguarta.
Inwestorzy liczą się ze spowolnieniem w 2023 roku, ale z drugiej strony gigant dóbr konsumpcyjnych ma duże szanse na wzrost sprzedaży i po prostu poprawę rentowności w ciągu najbliższych kilku lat. W międzyczasie akcjonariusze mogą liczyć na silną i rosnącą dywidendę. W czerwcu tego roku wypłata wzrośnie o 10%. To już 51. rok wzrostu z rzędu, co czyni spółkę królem dywidend.
Przy oczekiwanej poprawie zysków o około 8% w 2023 r., sympatycy dywidend mogą spodziewać się podobnie silnego wzrostu w połowie 2024 r. Obecna stopa dywidendy wynosi około 2,5%.
Procter & Gamble
Procter & Gamble ogłosił ostatnio podwyżkę dywidendy o 3% w 2023 r. Może się to wydawać przesadą w czasie, gdy inflacja cen konsumpcyjnych zbliża się do 7% w USA i blisko 20% w Polsce. Jednak właściciel dziesiątek podstawowych marek konsumenckich, takich jak Charmin, Tide i Head & Shoulders itp. wciąż może być dobrym wyborem dla inwestorów szukających dochodu z dywidendy,.
Sprzedaż organiczna wzrosła o 5% w ostatnim kwartale 2022 roku, na przykład dzięki 10% wzrostowi średniej ceny w całym portfolio P&G. Te podwyżki stawiają firmę w pozycji umożliwiającej zwiększenie zysków w przyszłym roku, nawet jeśli wielkość sprzedaży pozostanie bez zmian.
W idealnej sytuacji P&G powróci do bardziej zrównoważonego profilu wzrostu w ciągu najbliższych kilku kwartałów. Wzrost ten będzie pochodził zarówno z wyższych cen, jak i rosnących wolumenów. Mimo to, inwestorzy będą prawdopodobnie świadkami ciągłego wzrostu udziału w rynku. Przy czym sprzedaż organiczna ponownie zwiększy się o maksymalnie 5% w 2023 roku.
Na zyski będą prawdopodobnie wywierać presję gwałtownie rosnące koszty i niekorzystne zmiany kursów walutowych. Czynniki te prawdopodobnie odegrały również kluczową rolę w przekonaniu zarządu do niewielkiej podwyżki dywidendy w tym roku. Są to jednak czynniki krótkoterminowe, które nie wydają się zagrażać długoterminowej byczej wizji akcji P&G.
Spółka przekształca prawie wszystkie swoje roczne zyski w wolne przepływy pieniężne (FCF), a P&G rutynowo zwraca większość tych zysków akcjonariuszom poprzez dywidendy lub skup akcji. Oczekiwany zwrot 16 miliardów dolarów w 2023 roku poprzez te dwa kanały powinien pomóc zamortyzować całkowite zyski inwestorów. Jednocześnie chroniąc ich portfele przed inflacją. Obecna stopa zwrotu tego króla dywidend wynosi 2,5%.
Wykorzystaj wskazówki zawarte w powyższym artykule jako inspirację. Zanim włączysz jakiekolwiek akcje do swojego portfela, powinieneś poddać je własnej szczegółowej analizie. W końcu to, czy dana akcja jest rzeczywiście dobrym wyborem, zależy nie tylko od samej nazwy. Także od Twoich konkretnych preferencji, celów, profilu ryzyka, horyzontu inwestycyjnego itp.