Bank Kanady ogłosił dziś, że podejmie współpracę z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w zakresie badań nad cyfrową walutą banku centralnego (CBDC). Dwunastomiesięczny projekt jest realizowany przez MIT Media Lab Digital Currency Initiative (DCI), tę samą grupę, która współpracuje z Bankiem Rezerwy Federalnej w Bostonie nad Projektem Hamilton.
Podobnie jak w przypadku Projektu Hamilton, nacisk położony jest na eksperymentowanie z różnymi podejściami technicznymi. Bank Kanady podkreślił, że nie podjął jeszcze finalnej decyzji o emisji CBDC.
Wcześniej bank centralny podawał wprowadzenie amerykańskiego dolara cyfrowego jako ewentualny bodziec do wprowadzenia przez Kanadę własnego CBDC. Wynikało to z obaw, że Kanadyjczycy mogą zacząć w większym stopniu używać dolarów amerykańskich. Rozporządzenie wykonawcze prezydenta Bidena w sprawie aktywów cyfrowych wyznaczyło konkretny termin opracowania raportu dot. amerykańskiego CBDC i agendy legislacyjnej, skutecznie przyspieszając prace badawcze w Stanach Zjednoczonych.
Bank Kanady bada CBDC od kilku lat. Rok temu zorganizował konkurs uniwersytecki i opublikował trzy zwycięskie prace.
Ze swojej strony DCI w MIT ma specyficzne podejście. Przez kilka lat DCI współtworzył kod rdzenia Bitcoina i stara się wykorzystać niektóre z zalet kryptowalut w swojej pracy nad CBDC. Jednak w Projekcie Hamilton nie zdecydowano się na użycie blockchaina ze względu na korzyści związane z szybkością działania. Wykorzystano jednak to samo wyjście niewykorzystanych transakcji (UTXO), którego używa Bitcoin. MIT udostępnia też całą swoją pracę jako open source.
Jedną z wartości, na których opiera się praca DCI, jest agencja użytkownika, dająca ludziom kontrolę nad ich własnymi danymi i troszcząca się o prywatność. W przeciwieństwie do fizycznej gotówki, niewiele banków centralnych jest skłonnych pozwolić na anonimowość ze względu na obawy związane z praniem brudnych pieniędzy. Najlepszym rozwiązaniem jest więc utrzymanie transakcji w tajemnicy. Potencjalna utrata anonimowości gotówki to poważny problem społeczny, który nie jest w pełni dostrzegany. Przywódcy mogą zostać zastąpieni przez mniej przychylnych, którzy mogliby ograniczyć dostęp do cyfrowej waluty.