Amerykański zakaz eksportu do Chin flagowych układów Nvidii i AMD ze sztuczną inteligencją stworzy nowe możliwości dla lokalnych firm. Taką informację podali eksperci z branży, na których powołuje się Reuters.
Grupa niezależnych ekspertów zmierzyła szybkość przetwarzania zadań sztucznej inteligencji na akceleratorze BR100 opracowanym przez chiński startup Biren. Specjaliści potwierdzili twierdzenie firmy, że układ przewyższa jeden z procesorów dotkniętych restrykcjami. David Kanter, założyciel grupy ewaluacyjnej MLCommons stwierdził:
Benchmarki szeroko odzwierciedlają przetwarzanie obrazów i przetwarzanie języka naturalnego, które są dwoma dość znaczącymi obciążeniami AI.
Firma Biren, założona przez byłych pracowników Alibaby i Nvidii, powiedziała, że zamierza rozpocząć sprzedaż chipu BR100 do prywatnych centrów danych i klientów z branży chmury. Startup powiedział, że nie ma planów partnerstwa z wojskiem.
Oprócz Birena, firmy takie jak Cambricon, Alibaba Group’s PingTouGe, Iluvatar CoreX, Denglin Technology, Moore Threads, Vastai Technologies i MetaX aktywnie opracowują alternatywy dla rozwiązań Nvidii. Według firmy analitycznej PitchBook, tylko te startupy pozyskały w ostatnich latach ponad 2,5 mld dolarów.
Profesor informatyki Jack Dongarra powiedział, że Stany Zjednoczone stosowały już podobny scenariusz. Wcześniej rząd USA nałożył embargo na wysyłanie procesorów Intela do niektórych chińskich twórców systemów.
W rezultacie Chiny stworzyły chipy dla swoich superkomputerów.
To jednak nie wystarczy
Niektórzy analitycy i szefowie amerykańskich firm uważają jednak, że firmy potrzebują czegoś więcej niż szybkiego procesora, aby zdobyć udział w rynku sztucznej inteligencji. Muszą stworzyć ekosystem oprogramowania dla akceleratorów, który może konkurować z platformą CUDA firmy Nvidia, która dominuje na rynku AI. Paul Triolo, starszy wiceprezes ds. Chin w firmie strategicznej Albright Stonebridge Group powiedział:
Nowe chińskie firmy będą musiały udowodnić, że są niezawodne, mogą uaktualnić sprzęt […], i zaoferować atrakcyjny ekosystem oprogramowania.
Przypomnijmy, że we wrześniu rząd USA nałożył ograniczenia licencyjne na akceleratory AI firmy Nvidia do Chin i Rosji.