Członkowie Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego (MEP) udzielili poparcia dla nowego ramowego systemu tożsamości cyfrowej, eID, stosunkiem głosów 55 do 8.
Struktura ta została zaproponowana w czerwcu 2021 r. i stworzyłaby interoperacyjny, ogólnounijny system, umożliwiający wszystkim obywatelom Europy korzystanie z bramy all-in-one w celu uzyskania dostępu do usług publicznych.
Użytkownicy będą mogli identyfikować i uwierzytelniać się online za pomocą europejskiego portfela tożsamości cyfrowej bez konieczności korzystania z usług dostawców komercyjnych.
Posłowie zaproponowali również zmiany, w tym uczynienie portfela narzędziem, które może również odczytywać i weryfikować dokumenty elektroniczne, a także umożliwienie interakcji peer-to-peer. Co więcej, zaproponowali środki mające na celu wzmocnienie prywatności i cyberbezpieczeństwa. Romana Jerković powiedziała:
„Dzięki europejskim ramom tożsamości cyfrowej chcemy, aby UE stała się pierwszym globalnym regionem posiadającym ramy zarządzania dla zaufanych tożsamości cyfrowych. Cyfrowy portfel stanie się niezawodną, wszechstronną bramą tożsamości, która daje obywatelom pełną kontrolę nad ich własnymi danymi i daje im swobodę decydowania o tym, jakimi informacjami chcą się dzielić, z kim i kiedy. Od danych społecznych, finansowych, medycznych i zawodowych, po kontakty i wiele innych, umożliwi przechowywanie osobistych danych uwierzytelniających w ramach jednego cyfrowego identyfikatora. Tożsamość cyfrowa nie jest już tylko miłym dodatkiem, ale nowym motorem zaangażowania obywatelskiego i wzmocnienia społecznego oraz narzędziem dla integracyjnej Europy cyfrowej.”
Głosowanie to dało również zielone światło do rozpoczęcia negocjacji międzyinstytucjonalnych, w oczekiwaniu na formalne zatwierdzenie podczas sesji plenarnej w dniach 13-16 marca 2023 r.