Parlament Europejski (PE) przyjął projekt ustawy, która wymaga, aby inteligentne kontrakty zawierały tzw. kill switch. Celem kill switcha jest umożliwienie władzom zatrzymania lub zmodyfikowania wykonania inteligentnego kontraktu w przypadku nielegalnej działalności, problemów z bezpieczeństwem lub innych nieprzewidzianych zdarzeń. Czy zagraża to istnieniu inteligentnych kontraktów?
UE wychodzi z nowym prawem dotyczącym kryptowalut
Przepisy mają zatem nadzieję na zwiększenie ochrony konsumentów i zapobieganie oszustwom w szybko rozwijającym się świecie zdecentralizowanych finansów (DeFi) i innych aplikacji blockchain. Inteligentne kontrakty to samowykonujące się programy, które są przechowywane na blockchainie i mogą zautomatyzować proces wymiany wartości lub innych aktywów. Innymi słowy, rodzaj cyfrowych umów.
Choć inteligentne kontrakty mają potencjał, by zrewolucjonizować wiele branż, nie są niezawodne. Bugi, błędy lub luki w kodzie mogą prowadzić do poważnych negatywnych konsekwencji, co było widoczne w przypadku wielu hacków DeFi w ostatnich latach.
Nowy projekt ustawy UE przewiduje, że twórcy inteligentnych kontraktów muszą zapewnić zewnętrznym audytorom dostęp do oceny ich kodu pod kątem błędów i luk. Wymóg ten ma na celu zagwarantowanie, że inteligentne kontrakty są bezpieczne, niezawodne i zgodne z obowiązującymi przepisami.
Projekt ustawy był szeroko wspierany przez ustawodawców, którzy uznali znaczenie regulacji szybko rozwijającego się świata DeFi i blockchain. Posłowie, którzy prowadzili prace nad projektem, stwierdzili, że przepisy zapewnią bardzo potrzebną pewność prawną dla firm i osób fizycznych korzystających z inteligentnych kontraktów.
Czy kill switch idzie za daleko?
Nowy projekt ustawy UE jest najnowszym osiągnięciem w globalnym trendzie do regulacji branży kryptowalut i blockchain. Kilka innych krajów, w tym USA i Japonia, wdrożyło lub planuje wdrożyć w stosunkowo niedalekiej przyszłości regulacje mające na celu promowanie innowacji przy jednoczesnej ochronie konsumentów.
Niektórzy krytycy unijnego projektu ustawy twierdzą jednak, że wymóg „kill switch” jest sprzeczny ze zdecentralizowaną naturą technologii blockchain. Uważają, że taki wymóg może prowadzić do centralizacji i przywrócić władzę rządową do pozycji, w której nie jest pożądana.