Chociaż wydobycie złota sięga tysięcy lat wstecz, szacuje się, że 86% całego złota powierzchniowego zostało wydobyte w ciągu ostatnich 200 lat. Metal szlachetny jest obecnie notowany na poziomie 1988 dolarów za uncję, niedaleko od historycznego szczytu 2070 dolarów.
Nowoczesne techniki górnicze umożliwiły produkcję na dużą skalę, więc globalna produkcja złota wzrosła wykładniczo od 1800 roku.
Globalna produkcja złota w latach 1820-2022
Poniższy obrazek ilustruje, które kraje wyprodukowały najwięcej złota w ciągu ostatnich 200 lat i jak wydobycie żółtego szlachetnego metalu stało się globalne. Wykres został stworzony przez Visual Capitalist’s Govind Bhutada i Miranda Smith, na podstawie danych z Our World in Data.
Krótka historia wydobycia złota
Najsłynniejsza gorączka złota w historii nowożytnej wybuchła w Kalifornii w 1848 roku, kiedy to James Marshall, amerykański stolarz, przypadkowo znalazł złoto w swoim tartaku w Sacramento Valley. Mężczyzna zdradził sekret tylko Johnowi Sutterowi, właścicielowi tartaku, ale słowo nieuchronnie rozprzestrzeniło się i około 80 000 ludzi przyleciało do Kalifornii w poszukiwaniu złota. Po zaledwie kilku latach, do 1855 roku, górnicy wydobyli złoto o wartości około 2 miliardów dolarów. Co ciekawe, pomimo spekulacji, obaj mężczyźni nigdy nie skorzystali z odkrycia.
Do lat 90. XIX wieku Stany Zjednoczone, Australia i Rosja były (na przemian) trzema największymi producentami złota. Potem władzę przejęła Republika Południowej Afryki, dzięki ogromnemu odkryciu w basenie Witwatersrand, uważanym obecnie za jedno z największych na świecie złóż złota.
Roczna produkcja złota w RPA osiągnęła szczyt w 1970 roku, kiedy to wyprodukowano 1002 tony metalu – zdecydowanie największą ilość wyprodukowaną w jednym roku.
Do 2007 roku Chiny stały się największym na świecie krajem produkującym złoto, a obecnie znaczące kopalnie złota znajdują się w ponad 40 krajach.
Największe kraje produkujące złoto w 2022 r.
Około 31% światowej produkcji złota w 2022 roku będzie pochodzić z trzech krajów – Chin, Rosji i Australii. Każdy z nich produkuje ponad 300 ton szlachetnego metalu. Razem ze Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Meksykiem, te sześć krajów będzie odpowiadać za 16% światowej produkcji złota.
Nevada odpowiada za 72% produkcji w USA i jest domem dla największego na świecie kompleksu wydobycia złota (z sześcioma kopalniami), należącego do Nevada Gold Mines.
Tymczasem RPA wyprodukowała 110 ton złota w 2022 roku, co stanowi 74% spadek w stosunku do 430 ton wyprodukowanych w 2000 roku. Według Światowej Rady Złota, ten znaczący długoterminowy spadek wynika z zamknięć kopalni, oraz wygasających konfliktów przemysłowych,
Perspektywy światowej produkcji złota
25 kwietnia cena złota unosiła się w okolicach 2000 dolarów za uncję, zbliżając się do historycznych rekordów.
Według World Gold Council, produkcja wydobywanego złota ma wzrosnąć w 2023 roku. Prawdopodobnie przekroczy również rekord z 2018 r., wynoszący 3 300 ton, napędzany głównie przez rozbudowę projektów w Ameryce Północnej.