Rok 2022 ustanowił rekord pod względem ilości pieniędzy wydanych przez firmy na skup akcji własnych. Firmy ogłosiły, że przeznaczyły na ten cel 1,26 bln USD, z czego ostatecznie wykorzystano jedynie 1,03 bln USD. Skup akcji odbywał się na tle stale rosnących stóp procentowych i polityki luzowania ilościowego, która miała spowolnić wzrost gospodarki.
Firmy mogą jednak odczuć efekt działań Fed dopiero w 2023 r. Fed będzie je bowiem popychał do ograniczenia wydatków i wykorzystania gotówki w alternatywny sposób. Na przykład zamiast wydawać pieniądze na wykup akcji, przeznaczą je na badania i rozwój, aby w przyszłości generować zyski.
W każdym razie są to tylko spekulacje, gdyż wydaje się, że firmy nie mają zamiaru spowalniać skupu akcji. Na przykład zarząd Agilent Technologies Inc (NYSE:A) właśnie zatwierdził nowy program skupu akcji na rok 2023. Mowa tu o 2 miliardach dolarów. Poznajmy tę korporację, dowiedzmy się, ile już wydała na skup akcji własnych i przeanalizujmy, jak będzie w stanie zrealizować swój plan.
Agilent Technologies w skrócie
Agilent Technologies Inc. to amerykańska firma zajmująca się produkcją sprzętu pomiarowego, elektroniki medycznej oraz sprzętu do analizy chemicznej. Dawniej była oddziałem firmy Hewlett-Packard. W 1999 roku została wybrana do utworzenia odrębnej firmy z innymi działami HP nie zajmującymi się bezpośrednio produkcją systemów komputerowych.
W tym samym roku Agilent Technologies przeprowadził IPO, dzięki któremu firma pozyskała 2,1 mld USD, ustanawiając rekord wśród emitentów z Doliny Krzemowej.
Programy wykupu akcji przez Agilent Technologies
W 2010 r. firma Agilent Technologies rozpoczęła program odkupu akcji. Z 798 milionów dolarów zysku netto wygenerowanego w tym roku, 71 milionów dolarów zostało wydanych na odkupienie akcji. W kolejnych latach korporacja stale rosła, a wraz z nią budżet na odkup akcji.
W 2020 roku spółka przeznaczyła 469 mln dolarów na finansowanie odkupu akcji. Z kolei w 2021 roku było to 788 mln dolarów, a w 2022 roku firma przeznaczyła na program skupu 1,13 mld dolarów. W tym roku zarząd planuje wydać nawet 2 mld dolarów. Korporacja podała, że proces skupu akcji rozpocznie się 1 marca, a liczba zakupionych papierów będzie zależała od ich ceny, warunków ekonomicznych i rynkowych, a także spraw korporacyjnych i prawnych. Dodatkowo należy pamiętać, że roczny zysk firmy jest jednym z głównych czynników wpływających na program.
Polityka dywidendowa Agilent Technologies
Spółka rozpoczęła wypłacanie dywidendy w 2012 roku. W ciągu ostatniej dekady EMS osiągnął szczyt na poziomie 1,15% rocznie, co jest dość niskim wynikiem, zwłaszcza przy obecnej inflacji przekraczającej 6,5%. Pod tym względem inne akcje dywidendowe mogą być bardziej atrakcyjne dla inwestorów.
Zauważ, że spółka wydaje więcej pieniędzy na skup akcji niż na dywidendy. W 2022 roku na dywidendy przeznaczono około 250 mln dolarów, a na program skupu 1,13 mld dolarów.
Można stwierdzić, że przy takim sposobie finansowania papiery wartościowe spółki zapewniają dobry zwrot. W rzeczywistości na poniższym wykresie możemy zobaczyć, że od 2010 roku akcje Agilent Technologies odnotowały wzrost o 800%, podczas gdy indeks S&P 500 wzrósł tylko o 270%.
Co może zwiększyć roczne zyski Agilent Technologies
Jak wspomniano powyżej, program odkupu akcji Agilent Technologies zależy między innymi od wysokości jej zysku netto w danym roku. Spróbujmy przeanalizować, co może wpłynąć na ten wskaźnik.
Agilent Technologies otrzymał zgodę FDA
12 grudnia 2022 roku amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła Agilent Resolution ctDx FIRST jako test do diagnostyki towarzyszącej (CDx) w celu identyfikacji zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuc (NSCLC).
Jest to najbardziej rozpowszechniony typ raka w USA, odpowiadający za 25% wszystkich zgonów z powodu nowotworów. Zatwierdzenie przez FDA oznacza, że Agilent Technologies może komercjalizować produkt i zarabiać na jego sprzedaży.
Agilent Technologies przejmuje Avida Biomed
4 stycznia 2023 roku Agilent Technologies ogłosił przejęcie firmy Avida Biomed, która specjalizuje się w tworzeniu narzędzi i technologii do badań nad rakiem. Teoretycznie transakcja ta znacząco wzmocni pozycję firmy na szybko rosnącym rynku badań i diagnostyki nowotworów. To z kolei może zwiększyć przychody firmy, czyniąc ją bardziej atrakcyjną dla inwestorów.
Agilent Technologies zwiększa swoje zdolności produkcyjne
9 stycznia 2023 roku ujawniono, że Agilent Technologies zainwestuje 725 milionów dolarów w celu zwiększenia swoich zdolności produkcyjnych w zakresie aktywnych składników farmaceutycznych stosowanych w leczeniu szerokiego zakresu chorób. Nowy zakład powstanie w Frederick w stanie Kolorado.
Decyzję o budowie nowego zakładu produkcyjnego tłumaczy się spodziewanym znacznym wzrostem rynku oligonukleotydów terapeutycznych (krótkich cząsteczek DNA i RNA), który według prognoz do 2027 roku ma osiągnąć wartość 2,4 mld USD.
Podsumowanie
Agilent Technologies stał się rentowny w 2010 roku i zainicjował program wykupu akcji o wartości 71 mln USD. Od tego czasu kwoty przeznaczane na tzw. buyback szybko rosną. W 2023 roku firma planuje wydać na skup akcji 2 miliardy dolarów.
To, w jakim stopniu firma realizuje plan, zależy od osiąganego corocznie zysku. Agilent Technologies zaimponował swoim inwestorom kilkoma dobrymi wiadomościami, co pozwala sądzić, że prawdopodobieństwo zorganizowania buybacku za tak wysoką kwotę jest dość wysokie. Jeśli firmie nie uda się osiągnąć celu, będzie to miało negatywny wpływ na cenę jej akcji.