Do 2030 roku Chiny przejmą globalne przywództwo technologiczne od USA i ich sojuszników. Taką opinię w sprawie AI wyrazili Eksperci Specjalnego Projektu Badań Konkurencyjnych przy Komisji Bezpieczeństwa Narodowego.
The #SCSPTech Report Mid-Decade Challenges to National Competitiveness is live! Thank you to all for months of tireless work for what we believe is a product that will ensure that the U.S. is positioned to win the tech competition between now & 2030! https://t.co/zvAHMRbDMW
— Special Competitive Studies Project (@scsp_ai) September 12, 2022
Opublikowany raport Mid-Decade National Competitiveness Challenges przekonuje, że mikroelektronika, sztuczna inteligencja i 5G zdefiniują krajową potęgę do końca dekady.
Według dokumentu, Stany Zjednoczone są całkowicie uzależnione od Chin w kwestii tworzenia półprzewodników. Jeśli Chiny przejmą fabryki chipów i odetną dostawy surowców, „wojsko USA zostanie sparaliżowane, a naród pogrąży się w depresji” – przekonują analitycy.
Chińskie firmy przewodzą w rozwoju i wdrażaniu 5G, dając Pekinowi kontrolę nad sprzętem sieciowym na całym świecie.
AI ma znaczenie, ponieważ chińskie władze powiązały tę technologię z bezpieczeństwem narodowym. Waszyngton ma podobny plan, ale jest cztery lata za swoim głównym konkurentem – podkreślają eksperci. W raporcie czytamy:
Stany Zjednoczone nie mogą nadal postępować wbrew kluczowym technologiom, rozwiązywać problemów fragmentarycznie lub z opóźnieniem wiązać ich wpływu z przyszłością geopolityki i demokracji […] – implikacje są zbyt oczywiste, by je ignorować.
Zdaniem ekspertów, USA nie są w stanie nadrobić zaległości. Władze dopuściły do skurczenia się bazy produkcyjnej i nie zajęły się ani nie rozwinęły skutecznego zarządzania technologią.
Analitycy część winy za to zrzucają na gigantów technologicznych i inwestorów venture capital.
Ekosystem technologiczny ewoluował bez względu na rywalizację geopolityczną i ze względną obojętnością na strategiczne implikacje rozwoju sytuacji.
Firmy venture capital skupiły się na zarabianiu pieniędzy, a nie na długoterminowych wysiłkach na rzecz rozwoju krajowej siły. Rządowi nie udało się też zainspirować przemysłu do realizacji celów narodowych.
USA mogą się pozbierać
Analitycy są przekonani, że USA mogą jeszcze odzyskać swoje atuty i wyprzedzić kolejną falę technologii. Aby to zrobić, muszą opanować nową geometrię amerykańskich innowacji i wykorzystać ją do realizacji narodowej przewagi.
Nie możemy spocząć na laurach silnego ekosystemu technologicznego, prężnego sektora prywatnego czy ponadprzeciętnych ideałów, które pozwolą nam na naturalną adaptację.
Raport sugeruje, że Stany Zjednoczone muszą pilnie przemyśleć swoją politykę i praktyki w zakresie innowacji. Kraj musi zapewnić współpracę sektora prywatnego i publicznego i ożywić lokalną produkcję.
Władze powinny również ustanowić krajowy organ ds. AI, aby wykorzystać technologię na dobre, zreformować strategie wojskowe i współpracować z sojusznikami w celu przeciwdziałania wysiłkom Chin.
Raport przedstawia również przyszłość, w której ChRL przewodzi globalnemu przywództwu technologicznemu. Zdaniem ekspertów, gdy tak się stanie, kolejne kraje „wejdą w orbitę Pekinu” i będą naśladować jego autorytarny reżim.
Chiny mogą również osiągnąć przewagę militarną oraz dominację w systemach informacyjnych i płatniczych.
Specjalny Projekt Badań nad Konkurencyjnością
Specjalny Projekt Badań nad Konkurencyjnością został powołany w 2021 roku w celu oceny globalnych zagrożeń. Na czele struktury stoi były dyrektor Google – Eric Schmidt.
Przypomnijmy, że w lipcu Kongres USA uchwalił ustawę mającą na celu pobudzenie produkcji chipów. Zdaniem autorów, inicjatywa zmniejszyłaby zależność Stanów Zjednoczonych od zagranicznych dostawców, obniżyła ceny elektroniki i stworzyła tysiące nowych miejsc pracy.
W październiku 2021 roku były dyrektor ds. oprogramowania w Pentagonie Nicholas Chayllen stwierdził, że Chiny już wygrały wyścig o AI ze Stanami Zjednoczonymi.
W lipcu Eric Schmidt poinformował, że Chiny doganiają Stany Zjednoczone w sztucznej inteligencji i obliczeniach kwantowych szybciej niż wcześniej sądzono.