Google zwalnia inżyniera, który odkrył "inteligencję" w sztucznej inteligencji

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 25 lipca 2022
ikona autora biały
sztuczna inteligencja

Google zwolniło inżyniera Blake'a Lemoine'a po tym, jak stwierdził, że algorytm sztucznej inteligencji LaMDA ma "rodzący się umysł". Informację na ten temat podał "The New York Times".

Firma ostro obaliła twierdzenia Lemoine'a i zaznaczyła, że LaMDA przeszła 11 różnych przeglądów. Google opublikowało również dokument badawczy, w którym szczegółowo opisano prace związane z odpowiedzialnym rozwojem.

Jak podaje firma, dokładnie analizują obawy pracowników zgodnie z zasadami sztucznej inteligencji. Rzecznik giganta technologicznego Chris Pappas powiedział:

Stwierdziliśmy, że twierdzenia Blake'a, że LaMDA posiada inteligencję, są całkowicie bezpodstawne i od wielu miesięcy pracowaliśmy z nim nad wyjaśnieniem tej kwestii.

Dodał, że mimo długiego zaangażowania w temat, Lemoine naruszył jasne zasady zatrudnienia i bezpieczeństwa danych, które obejmują konieczność ochrony informacji o produktach.

Będziemy kontynuować nasz staranny rozwój modeli językowych i życzymy Blake'owi wszystkiego najlepszego.

W czerwcu 2022 roku Lemoine powiedział w wywiadzie dla Washington Post, że jeden z projektów AI firmy rzekomo dorobił się "inteligencji". Inżynier otwarcie kwestionował też, czy LaMDA ma duszę.

Google zareagowało umieszczając Lemoine'a na płatnym urlopie i oskarżając go o złamanie umowy o nieujawnianiu informacji.

Kilku członków środowiska naukowego nie zgodziło się z twierdzeniami inżyniera. Była pracownica Google Margaret Mitchell napisała na Twitterze, że systemy takie jak LaMDA nie rozwijają intencji, ale modelują możliwości komunikacyjne ludzi.

Naukowiec i przedsiębiorca Gary Marcus nazwał wypowiedź Lemoine'a "kompletnym nonsensem".

Przypomnijmy, że Google w maju zwolnił badacza zajmującego się sztuczną inteligencją z powodu krytykowania giganta technologicznego. Inżynier zakwestionował twierdzenie, że algorytmy mogą projektować chipy wydajniej niż człowiek.

W kwietniu 2021 roku szef jednostki Google zajmującej się sztuczną inteligencją odszedł z firmy po 14 latach spędzonych w korporacji. Jego odejście było związane z kontrowersyjnymi rezygnacjami Timnita Gebru i Margaret Mitchell, dwóch czołowych badaczy etyki sztucznej inteligencji.

Fi Margaret Mitchell, dwóch czołowych badaczy etyki sztucznej inteligencji.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]

Inwestowanie w drony - Wszystko, co musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach ogólnej niepewności, kiedy większość konserwatywnych aktywów nie jest w stanie utrzymać swojej wartości, nie mówiąc już o generowaniu zysków, musimy szukać innych, alternatywnych sposobów inwestowania. Jedną z takich okazji może być rynek dronów, który w ostatnich latach znacząco się rozwija, a także przeszedł duże zmiany legislacyjne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej […]

Jakie są alternatywy dla ChatGPT? 

Od momentu uruchomienia, ChatGPT stał się popularnym chatbotem opartym na sztucznej inteligencji i opracowanym przez OpenAI. Umożliwia on użytkownikom uzyskiwanie szczegółowych i ludzkich odpowiedzi na różnorodne pytania. ChatGPT nie tylko udostępnia użytkownikom linki, ale także potrafi rozwiązywać skomplikowane problemy i dostarczać zniuansowanych informacji, co może całkowicie zmienić sposób, w jaki ludzie będą korzystać z wyszukiwarek. […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star