Google zwalnia inżyniera, który odkrył "inteligencję" w sztucznej inteligencji

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 25 lipca 2022
ikona autora biały
sztuczna inteligencja

Google zwolniło inżyniera Blake'a Lemoine'a po tym, jak stwierdził, że algorytm sztucznej inteligencji LaMDA ma "rodzący się umysł". Informację na ten temat podał "The New York Times".

Firma ostro obaliła twierdzenia Lemoine'a i zaznaczyła, że LaMDA przeszła 11 różnych przeglądów. Google opublikowało również dokument badawczy, w którym szczegółowo opisano prace związane z odpowiedzialnym rozwojem.

Jak podaje firma, dokładnie analizują obawy pracowników zgodnie z zasadami sztucznej inteligencji. Rzecznik giganta technologicznego Chris Pappas powiedział:

Stwierdziliśmy, że twierdzenia Blake'a, że LaMDA posiada inteligencję, są całkowicie bezpodstawne i od wielu miesięcy pracowaliśmy z nim nad wyjaśnieniem tej kwestii.

Dodał, że mimo długiego zaangażowania w temat, Lemoine naruszył jasne zasady zatrudnienia i bezpieczeństwa danych, które obejmują konieczność ochrony informacji o produktach.

Będziemy kontynuować nasz staranny rozwój modeli językowych i życzymy Blake'owi wszystkiego najlepszego.

W czerwcu 2022 roku Lemoine powiedział w wywiadzie dla Washington Post, że jeden z projektów AI firmy rzekomo dorobił się "inteligencji". Inżynier otwarcie kwestionował też, czy LaMDA ma duszę.

Google zareagowało umieszczając Lemoine'a na płatnym urlopie i oskarżając go o złamanie umowy o nieujawnianiu informacji.

Kilku członków środowiska naukowego nie zgodziło się z twierdzeniami inżyniera. Była pracownica Google Margaret Mitchell napisała na Twitterze, że systemy takie jak LaMDA nie rozwijają intencji, ale modelują możliwości komunikacyjne ludzi.

Naukowiec i przedsiębiorca Gary Marcus nazwał wypowiedź Lemoine'a "kompletnym nonsensem".

Przypomnijmy, że Google w maju zwolnił badacza zajmującego się sztuczną inteligencją z powodu krytykowania giganta technologicznego. Inżynier zakwestionował twierdzenie, że algorytmy mogą projektować chipy wydajniej niż człowiek.

W kwietniu 2021 roku szef jednostki Google zajmującej się sztuczną inteligencją odszedł z firmy po 14 latach spędzonych w korporacji. Jego odejście było związane z kontrowersyjnymi rezygnacjami Timnita Gebru i Margaret Mitchell, dwóch czołowych badaczy etyki sztucznej inteligencji.

Fi Margaret Mitchell, dwóch czołowych badaczy etyki sztucznej inteligencji.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

ICO i STO - nowoczesne rozwiązania do gromadzenia kapitału

W obecnych niepewnych czasach wiele osób poszukuje sposobu do zwiększenia swoich zarobków, przeciwdziałania szkodliwej dla zgromadzonych oszczędności inflacji, czy też rozpoczęcia bądź rozwinięcia własnego projektu. Jednymi z ciekawszych sposobów na ostatni z wymienionych mogą być emisje ICO i STO, czyli coinów i tokenów bezpośrednio powiązanych z tak modnymi aktualnie kryptowalutami, smart kontraktami i blockchainem. Jeśli […]

Co to jest phishing i jak się przed nim uchronić?

Takie działanie polega na wysyłaniu przez osoby atakujące złośliwych e-maili, których celem jest częstokroć wyłudzenie informacji. Niejednokrotnie zależy im na skłonieniu użytkowników do ujawnienia danych finansowych, uwierzytelniających w rozmaitych systemach lub innych poufnych. Phishing jest przykładem socjotechniki - czyli zbioru technik, które oszuści wykorzystują do manipulowania ludzkim zachowaniem. Obejmują fałszerstwo, przeinaczanie i kłamstwo - wszystkie […]

USA reguluje technologię nadzoru i algorytmy

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) rozpoczęła procedurę mającą na celu uregulowanie technologii nadzoru, algorytmów i bezpieczeństwa danych. #BREAKING: @FTC explores rules cracking down on commercial surveillance and lax data security practices: https://t.co/xnYlPO2dFJ #privacy /1 — FTC (@FTC) August 11, 2022 Agencja opublikowała wstępne zawiadomienie o proponowanych przepisach. Urzędnicy poprosili społeczeństwo o komentarze na temat komercyjnego […]

Współpraca Wise z Plaid daje klientom dostęp do 6000 aplikacji w USA

Wise zawarł umowę open finance z Plaid, aby dać swoim 13 milionom klientów dostęp do tysięcy aplikacji. Z pomocą narzędzia Plaid Core Exchange, klienci są teraz w stanie bezpośrednio połączyć swoje amerykańskie konta Wise z ponad 6000 aplikacji, w tym Venmo, Robinhood, Truebill i Chime. Partnerstwo pozwoli klientom Wise na "wygodne i bezpieczne" przenoszenie pieniędzy […]

Czym jest Rynek Niedźwiedzia i Rynek Byka?

Jeśli chodzi o giełdę, istnieją dwa charakterystyczne wyrazy, które należy wziąć pod uwagę: byk i niedźwiedź. W języku parkietu rynek niedźwiedzia oznacza, że akcje spadają o 20% lub więcej, natomiast hossa (byk) sygnalizuje, że wartości aktywów znacznie wzrastają. Oba te zjawiska są częścią cyklu życia giełdowego, bowiem każdy z nas będzie miał swój udział w […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star