Wysoka inflacja jest bardzo nieprzyjemnym przeciwnikiem dla każdej gospodarki. O ile umiarkowany wzrost inflacji jest konieczny dla wzrostu gospodarczego danego kraju czy całego społeczeństwa, o tyle jeśli wzrost ten jest skrajny, następuje efekt odwrotny.
Główną bronią przeciwko wysokiej inflacji jest zacieśnianie gospodarki przez banki centralne, poprzez podnoszenie stóp procentowych (czynienie pieniądza droższym). W tym artykule przyjrzymy się aktualnym trendom inflacyjnym w UE, a także rynkom walutowym i ocenimy stan europejskiej waluty względem dolara amerykańskiego.
Według najnowszych wyników inflacja w strefie euro wykazuje tendencję spadkową, ale tempo spadku nie jest wystarczające. Inflacja w UE za luty wyniosła 8,5%, co oznacza spadek z 10,6% w październiku, ale prawie nie zmieniła się w stosunku do styczniowego poziomu 8,6%. Oczekiwano większego spadku w lutym, który według analityków miał wynieść 8,2%.
Zgodnie z ostatnimi komentarzami prezes EBC Christine Lagarde, bank będzie celował w inflację na poziomie 2%. EBC zamierza również w planach kolejną podwyżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych na najbliższym posiedzeniu. Przyjrzyjmy się jaki wpływ na euro ma powolne tempo spadku europejskiej inflacji.
Analiza techniczna EUR/USD
Euro zdołało wymazać 1/3 zysków dolara amerykańskiego w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Ten pozytywny trend został jednak zatrzymany na początku tego roku. Jak już wiemy, winny był niezadowalający spadek wskaźnika inflacji w strefie euro, który wywołał wyprzedaż euro i umocnienie dolara amerykańskiego na parze walutowej EUR/USD.
Z punktu widzenia analizy technicznej przetestowany został silny poziom oporu, na który rynek zareagował fałszywym wybiciem z późniejszym odrzuceniem wyższego kursu. Sytuacja ta została zobrazowana na poniższym wykresie cenowym, gdzie rynek w swojej próbie umocnienia pozostawił po sobie jedynie długi knot. Najbliższe wsparcie, które mogłoby zobaczyć ponowne umocnienie euro znajduje się na poziomie 1.033, gdzie znajduje się również poziom 50% Fibonacciego. Jeśli rynek uderzy również w to wsparcie, umocnienie dolara amerykańskiego zostanie definitywnie potwierdzone.
Podsumowanie
Europejska polityka monetarna zmaga się z powolnym spadkiem inflacji, która miesiąc do miesiąca spadła zaledwie o 0,1%. EBC zamierza zareagować na tę sytuację na najbliższym posiedzeniu, podnosząc stopy procentowe o kolejne 50 punktów bazowych. Niezadowalajca inflacja ma również wpływ na europejską walutę, która w tym roku osłabiła się względem dolara amerykańskiego. Bardzo ważny będzie kurs 1,033 między tymi walutami, którego przełamanie oznaczałoby początek trendu spadkowego dla euro.