Nie ma w zasadzie elementu życia, na który pandemia COVID-19 nie miałaby wpływu. Ludzie na całym świecie zostali zmuszeni do dokonania zmian, podjęcia trudnych decyzji i przeorganizowania swoich planów życiowych.
Wszystko to z powodu czasów, w których przyszło nam żyć przez ostatnie półtora roku. Mimo to, zmiany te nie były złe, ani dokonane na próżno. Dla wielu ludzi była to wspaniała okazja, aby naprawdę zastanowić się nad tym, czego chcą od życia i jak ma wyglądać osiąganie celów.
Pieniądze od zawsze były wielkim zmartwieniem dla ludzi z różnych środowisk. Przed wybuchem pandemii, jedną z najpowszechniejszych postaw wobec pieniędzy było „YOLO” (żyje się tylko raz). Istnieje całe pokolenie ludzi, których związek z pieniędzmi opiera się na przekonaniu, że jutro nie istnieje i jeśli chcesz czegoś dzisiaj, zrób to. Teraz jednak ci sami ludzie twierdzą, że chcą oszczędzać, że wolność finansowa jest ważna i że zależy im na tym, by wcześnie przejść na emeryturę. Poniżej znajdują się przykłady tego, jak zmieniły się stosunki ludzi z finansami od czasu rozpoczęcia pandemii COVID.
Mentalność minimalisty
Ponieważ ludzie zostali zmuszeni do życia z dużo mniejszymi zasobami fizycznymi, umysłowymi i emocjonalnymi, wiele osób uświadomiło sobie, że nie potrzebują wcale tak wiele jak myśleli, aby prowadzić szczęśliwe i pełne życie. Ludzie nie tylko to odkryli, ale także zaczęli preferować ten styl życia nad swoim dawnym lifestylem pełnym bałaganu i chaosu. Bycie minimalistą to najnowszy trend, który nabiera tempa. Nie jest to wyjątkiem jeżeli chodzi o stosunek do pieniędzy. Zamiast egzotycznych wakacji lub drogich samochodów, wiele osób zdecydowało się skupić na spłacie długu i oszczędzaniu na przyszłość.
Jednym z najczęstszych rodzajów długu zaciąganego przez ludzi są kredyty studenckie. Aktualnie wielu ludzi stara się przeprowadzić refinansowanie tak, aby móc wyeliminować ten problem z miesięcznego budżetu tak szybko, jak to możliwe. Refinansowanie kredytu studenckiego może pomóc obniżyć miesięczne wydatki. Poprzez przekształcenie istniejącej pożyczki studenckiej w nową pożyczkę u prywatnego pożyczkodawcy, można oczekiwać bardziej korzystnego oprocentowania i zmniejszenia całkowitej kwoty do spłaty.
Oszczędzanie > wydawanie
W wyniku pandemii radość z oszczędzania pieniędzy zastąpiła radość z ich wydawania. W ciągu miesięcy, kiedy możliwości spotkań towarzyskich stały się bardzo ograniczone, ludzie zwracali większą uwagę na to, ile pieniędzy wydają na wyjścia z domu. Pieniądze, które teraz są oszczędzane. Jeśli jesteś wystarczająco zdyscyplinowany, to wiesz, jak uzależniające może być obserwowanie rosnących liczb na koncie. Na pewno jest to dużo przyjemniejszy widok niż patrzenie jak tych pieniędzy ubywa.
Zwłaszcza młodsze pokolenia chętnie myślą o oszczędzaniu na przyszłość i budowaniu swojej stabilności finansowej. Odkąd pieniądze nie są już tematem tabu, 18-24-latkowie mają przewagę nad swoimi poprzednikami w kwestii znaczenia oszczędzania, inwestycji i tego, kiedy zacząć planować emeryturę. Pandemia dała wielu osobom możliwość zgromadzenia funduszy awaryjnych, których wcześniej nie miały, a także lepszego śledzenia swoich wydatków i tworzenia budżetów, które są bardziej zgodne z ich rzeczywistą sytuacją finansową.