Rząd USA odmówił zakupu kolejnych gogli wojskowych opartych na rzeczywistości rozszerzonej Microsoft HoloLens z powodu wcześniej wykrytych problemów. Informację na ten temat podał Bloomberg.
Armia amerykańska pierwotnie planowała zakup 6900 par gogli bojowych za 400 milionów dolarów w ramach rekordowego budżetu obronnego na 2023 rok o wartości 1,75 biliona dolarów. Ustawodawcy zatwierdzili jednak tylko 40 milionów dolarów, które zostaną przeznaczone na opracowanie nowej wersji zestawu słuchawkowego.
W nowej wersji okularów uwzględnione zostaną wyniki zeszłorocznych testów. Wówczas 70 żołnierzy nosiło obecną iterację HoloLens przez trzy 72-godzinne scenariusze symulujące warunki bojowe.
W wyniku testów żołnierze skarżyli się na bóle głowy, zmęczenie i mdłości. Ponad 80 procent zaczęło odczuwać dyskomfort w mniej niż trzy godziny po 72-godzinnej sesji.
Testerzy zgłaszali również częste „awarie podstawowych funkcji” zestawu słuchawkowego.
Armia nadal planuje sprzedać kontrakt z Microsoftem o wartości 21,9 mld dolarów i przyjąć 121 000 urządzeń w ciągu najbliższych dziesięciu lat.
Wcześniej szef działu HoloLens Alex Kipman opuścił firmę w związku z zarzutami o toksyczne zachowanie i molestowanie. Jednocześnie gigant technologiczny zapowiedział reorganizację swojego działu MR.
Przypomnijmy, że armia amerykańska otrzymała we wrześniu 2022 roku 5 tysięcy zestawów słuchawkowych AR opartych na HoloLens 2.
W maju Pentagon ogłosił plany zmniejszenia o połowę wydatków na gogle bojowe. Według wojska, pierwotny kontrakt odzwierciedlał „pesymistyczny scenariusz” i korekta finansowania nie wpłynie na umowę.