Prezydent Francji jest znany ze swoich ambicji uczynienia z kraju „narodu startupów”, przyjaznego nowym technologiom, przyciągającego talenty i kapitał. Podczas kampanii przed swoją drugą kandydaturą na prezydenta, Emmanuel Macron wyraził swoje przychylne opinie na temat Web 3.0 i metaverse, utrzymując jednocześnie, że regulacja prowadzona przez władze publiczne jest niezbędna dla zapewnienia długoterminowego sukcesu sektora.
Dumny z francuskich jednorożców kryptowalutowych, takich jak Ledger i Sorare, Macron dążył do wzmocnienia konkurencyjności Europy w metaverse, uzyskując technologiczną niezależność od amerykańskich i chińskich gigantów. Ponadto przyrzekł, że Francja z zadowoleniem przyjmie pomysł utworzenia „zdematerializowanego muzeum historii Francji poprzez cyfrową histografię”.
Web 3: Szansa nie do przegapienia
W jednym z ostatnich wywiadów kandydat na prezydenta uznał Web 3 za szansę dla Europy na odzyskanie przewagi w dziedzinie technologii.
Mówiąc, że Francja była historycznie silnym graczem w grach cyfrowych, z licznymi talentami pracującymi w Metaverse i technologiach blockchain, Macron opowiedział się za ideałem zwanym „Europejskim Metaverse”. Budując infrastrukturę technologiczną niezbędną dla Internetu nowej generacji, Europa mogłaby stać się głównym graczem w metaverse.
Prezydent zwrócił uwagę na potencjalne wady społeczne szybkiego przyswajania nowych technologii cyfrowych. Stwierdził, że choć Francja dysponuje zasobami i talentami niezbędnymi do stworzenia metaverse, tempo przyspieszenia technologicznego stanowi „poważną siłę odśrodkową” między tymi, którzy opanowali kody technologii cyfrowych, a tymi, którzy są z nich wykluczeni. Zwrócił się również do władz publicznych o opracowanie polityki zorientowanej na NFT dla organów regulacyjnych.
Metaverse ma ogromny potencjał w kulturze i rozrywce dzięki swoim zastosowaniom w muzyce, koncertach, wystawach sztuki itp. Nie możemy myśleć o naszej polityce kulturalnej bez tej rewolucji. Chciałbym, aby nasze główne instytucje kulturalne opracowały politykę NFT, na przykład poprzez promowanie, rozpowszechnianie i ochronę cyfrowych dzieł sztuki lub odmian ich fizycznych kolekcji.
Regulacje dotyczące kryptowalut
Ponieważ Parlament Europejski wykazał tendencję do zaostrzenia regulacji dotyczących aktywów cyfrowych, wprowadzając przepisy MiCA (Markets in Crypto Assets), Macron poparł taki ruch i powiedział, że nie wierzy, że sektor kryptowalut nie powinien być „samoregulowany”.
Nie byłoby to ani zrównoważone, ani demokratyczne…Musimy teraz zapewnić jednolitość zasad na terytorium Europy, aby stworzyć jednolity rynek. Biorąc pod uwagę ten kontekst, jestem za szybkim postępem w pracach nad rozporządzeniem MiCA.
Przepisy MiCA mają na celu uregulowanie wszystkich walut cyfrowych, które nie są objęte istniejącymi regulacjami. Robert Ophèle, przewodniczący francuskiego finansowego organu regulacyjnego Autorité des Marchés Financiers (AMF), zaproponował wcześniej UE pilotażowy system dostosowany do sektora kryptowalut. Szef AMF zasugerował, że ściśle ograniczony reżim polityczny wypchnąłby firmy kryptowalutowe z UE – stanowisko to podziela również prezydent Francji.