Senat USA uchwalił ustawę Chips and Science Act (CHIP-plus), która finansuje i zachęca do produkcji półprzewodników w USA, aby konkurować z Chinami. Informację na ten temat podaje CNBC.
Według projektu, z budżetu federalnego na finansowanie amerykańskich firm produkujących półprzewodniki przeznaczone zostaną 52 miliardy dolarów. Dokument przewiduje również dodatkowe korzyści podatkowe i dotacje, które mają stymulować prywatne inwestycje w tym sektorze.
Wielu republikańskich senatorów skrytykowało ustawę. Według nich, Demokraci wykorzystują dokument do promowania kwestii klimatycznych, medycznych i podatkowych. Również niektórzy ustawodawcy uważają, że część funduszy federalnych zawartych w ustawie może trafić do Chin.
Niezależny senator Bernie Sanders powiedział, że producenci chipów nie potrzebują dodatkowego wsparcia. Giganci technologiczni już teraz osiągają super zyski – przekonuje polityk.
Teraz ustawa musi zostać zatwierdzona przez Izbę Reprezentantów.
Prezydent USA Joe Biden w swoim wystąpieniu nazwał decyzję Senatu historyczną. Powiedział, że projekt ustawy zmniejszy zależność USA od zagranicznych dostawców, obniży ceny elektroniki i stworzy tysiące nowych miejsc pracy.
Here’s why the CHIPS and Science bill that just passed the Senate is a really big deal. pic.twitter.com/MgODo5Jd4D
— President Biden (@POTUS) July 27, 2022
Prezydent wezwał też Izbę Reprezentantów do jak najszybszego zatwierdzenia dokumentu.
Kiedy będzie widać efekt?
Spodziewane przepisy raczej nie przyniosą natychmiastowego efektu, ponieważ budowa nowych zakładów zajmie lata – mówią eksperci. W krótkim okresie, inicjatywy te nie rozwiążą problemu niedoboru chipów, który istnieje obecnie.
CHIP-plus może jednak odegrać ważną rolę w produkcji technologii w USA – twierdzą eksperci. Oprócz zmniejszenia prawdopodobieństwa przyszłych niedoborów, mogłoby to zmniejszyć zależność od Tajwanu i innych ośrodków produkcji półprzewodników zagrożonych przez kraje takie jak Chiny.
Przypomnijmy, że w maju Samsung ogłosił plany zainwestowania 356 mld dolarów w AI, chipy i biotechnologię do 2026 roku.
W marcu Intel zapowiedział budowę w Niemczech fabryki procesorów o wartości 19 mld USD.