Administracja prezydenta USA Joe Bidena opublikowała zestaw mechanizmów kontroli eksportu, których celem jest zakaz wysyłania zaawansowanych amerykańskich chipów do Chin. Informację na ten temat podała agencja Reuters.
Nowe ograniczenia dotkną 28 chińskich firm. Teraz producenci chipów muszą uzyskać licencję eksportową. Rząd USA zaznaczył, że większość wniosków zostanie odrzucona.
Ograniczenia wpłyną na dostawy chipów dla superkomputerów i przetwarzanie zadań z zakresu sztucznej inteligencji. Sankcje nie dotkną procesorów konsumenckich.
Eksperci twierdzą, że Stany Zjednoczone nie nakładały takich ograniczeń na ChRL od lat 90. Ich podstawą jest ustawa Foreign Direct Manufacturing Act, zgodnie z którą władze USA mogą w każdej chwili wstrzymać sprzedaż produktów stworzonych w oparciu o amerykańską technologię.
Jeśli środki te okażą się skuteczne, mogą zamrozić chiński przemysł produkcji chipów – mówią eksperci. Ekspert ds. technologii i cyberbezpieczeństwa Jim Lewis stwierdził, że: „To cofnęłoby Chińczyków o lata”.
Według rzecznika rządu USA, restrykcje powinny uniemożliwić zagranicznym firmom sprzedaż do Chin zaawansowanych chipów lub narzędzi do ich produkcji. Przyznali jednak, że nie otrzymali od państw sojuszniczych żadnych zobowiązań do podjęcia podobnych działań. Jeden z urzędników powiedział:
Rozumiemy, że jednostronne kontrole, które nakładamy, z czasem stracą skuteczność, chyba że inne kraje do nas dołączą.
Chiny krytykują USA
Chińskie władze skrytykowały decyzję USA. Ministerstwo Handlu Chin powiedziało, że ograniczenia szkodzą handlowi i wymianie gospodarczej między producentami w obu krajach i zagrażają stabilności globalnych łańcuchów dostaw. Ministerstwo oświadczyło:
Stany Zjednoczone powinny natychmiast zaprzestać wykroczeń i sprawiedliwie traktować firmy z całego świata.
Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning nazwał to posunięcie nadużyciem mającym na celu wzmocnienie „hegemonii technologicznej” Stanów Zjednoczonych.
Ogłoszenie antychińskich sankcji posłało akcje firm produkujących półprzewodniki w dół. Akcje TSMC spadły o 7% do najniższego poziomu od maja 2021 roku. Samsung spadł o 3,9 procent, a SK hynix o 3,5 procent. W sumie kapitalizacja spółek półprzewodnikowych spadła o 240 mld USD. Na wartości traciły również akcje chińskich producentów chipów i gigantów technologicznych.
Przypomnijmy, że we wrześniu rząd USA ograniczył dostawy procesorów AI do Chin i Rosji. Układy Nvidii i AMD zostały zbanowane.
W tym samym miesiącu eksperci stwierdzili, że chińscy producenci szybko stworzą alternatywę dla amerykańskich akceleratorów AI.