Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem sieci społecznościowej Twitter, z pewnością zauważyłeś zmianę logo, która miała miejsce w poniedziałek. Niebieski ptak stał się głową Shiba Inu, psa, który reprezentuje kryptowalutę Dogecoin. Na początku w sieci pojawiły się spekulacje, że może za tym stać haker. Później jednak pojawił się Elon Musk, który ubrał całą sprawę w oficjalny płaszcz. O co więc chodzi w tym wszystkim?
Niespodziewana zmiana bez żadnych zapowiedzi
Elon Musk kupił Twittera jesienią ubiegłego roku. Wcześniej promował Dogecoin jako „podobno” dobrą alternatywę dla Bitcoina, jednak po przejęciu sieci społecznościowej zaczęły krążyć plotki, że sam Twitter może korzystać z tej kryptowaluty. Zmiana logo wygląda więc na kolejny sposób, w jaki Elon Musk promuje swoją ulubioną kryptowalutę. Jedyną intrygującą rzeczą jest to, że całe wydarzenie odbyło się bez żadnych planów i zapowiedzi.
Naturalnie, po zmianie logo powstał chaos. Ludzie zakładali, że to jakiś spóźniony prank, atak hakerski, błąd itp. Jednak jeszcze tego samego dnia Elon Musk zamieścił na swoim profilu dwa Tweety, które wszystko wyjaśniły.
— Elon Musk (@elonmusk) April 3, 2023
Pierwszy post jest czystym żartem. Ale w drugim nawiązuje do postu z przeszłości, w którym mówi o tym właśnie planie.
As promised pic.twitter.com/Jc1TnAqxAV
— Elon Musk (@elonmusk) April 3, 2023
Elon Musk po prostu wie, jak zaangażować swoich odbiorców. Niestety dla niego, przyciąga to również uwagę jego wrogów, dla których jego zachowanie jest wodą na młyn. Niektórzy inwestorzy kryptowalutowi oskarżyli go o oszustwo – promowanie i czerpanie zysków ze schematów Pump and Dump. Adwokat Elona Muska powiedział:
„Nie ma nic nielegalnego w zamieszczaniu tweetów lub obrazów, które promują legalną kryptowalutę o łącznej kapitalizacji rynkowej wynoszącej 10 miliardów dolarów. Ten sąd powinien w końcu położyć kres tym wymysłom i zdjąć całą inicjatywę ze stołu.”
A ile powinien zapłacić Elon Musk, jeśli przegra? Łączna kwota została ustalona na 258 mld dolarów. Liczba ta jest zupełnie bez znaczenia, ale podobnie jak słowa prawników broniących Muska. Używają oni zwrotów takich jak „nie ma wartości wewnętrznej” itp. co, jak można się domyślić, trąci desperacją.
Dogecoin rośnie o prawie 30%
Cała sytuacja z pozwem sądowym nie zmienia tego, co zmiana logo zrobiła z ceną Dogecoina. Wystrzelił on niemal natychmiast w górę o prawie 30%.
Wyniosło to Dogecoina na nowy lokalny szczyt na poziomie 0,10 USD za sztukę, gdzie ostatni raz znajdował się w grudniu ubiegłego roku. W momencie publikacji jest to około 0,097 USD.