Meta Corporation planuje wypuścić opartego na sztucznej inteligencji (AI) chatbota z obsługą różnych osobowości. Informacje na ten temat podaje Financial Times.
Według źródeł publikacji, prototyp technologii jest już na etapie rozwoju. Oczekuje się, że sieć neuronowa od Meta wejdzie na rynek we wrześniu 2023 roku.
Chatbot firmy będzie w stanie prowadzić rozmowę z użytkownikami w sposób zbliżony do ludzkiego. Różne archetypy sztucznej inteligencji nazywane są „personami” i naśladują prawdziwych lub fikcyjnych ludzi.
Korporacja przetestowała już chatbota, który podszywa się pod 16 prezydenta USA Abrahama Lincolna, a także wypróbowała osobowość surfera jako przewodnika turystycznego.
Według FT, głównym celem produktu Meta jest ulepszenie systemu rekomendacji i funkcji wyszukiwania. Firma zautomatyzuje weryfikację odpowiedzi sieci neuronowych, aby zapewnić dokładność i uniknąć łamania zasad.
Narastające obawy
Niektórzy eksperci wyrazili obawy dotyczące nowego rozwiązania. Oprócz zwiększania zaangażowania, chatboty mogą gromadzić ogromne ilości danych na temat zainteresowań użytkowników, wyjaśniła Ravit Dotan, doradca ds. etyki AI na Uniwersytecie w Pittsburghu i współzałożyciel Collaborative AI.
Dodała, że sytuacja ta zagraża prywatności, a także wiąże się z ryzykiem potencjalnej „manipulacji”.
Przypomnijmy, że zgodnie z wynikami za kwiecień-czerwiec 2023 r. strata operacyjna związana z działem metaverse w strukturze Meta – Reality Labs – wyniosła 3,74 mld USD.
Wcześniej Bloomberg dowiedział się o planach Apple stworzenia konkurenta ChatGPT. Firma opracowała strukturę do tworzenia dużych modeli językowych Ajax.