Berkshire Hathaway ponownie nabył akcje Occidental Petroleum Corporation w pierwszym kwartale 2023 roku. Przypomnijmy, że fundusz Warrena Buffetta zainwestował w tę spółkę piąty kwartał z rzędu.
Po tej transakcji Occidental Petroleum Corporation jest szóstą co do wielkości spółką pod względem wolumenu inwestycji w portfelu funduszu. Ponadto Berkshire Hathaway nabył akcje Chevron Corporation, która również działa w sektorze ropy i gazu.
Dziś wyjaśnimy, dlaczego Wyrocznia z Omaha inwestuje w te spółki w czasie, gdy zielona energia zyskuje na popularności i przyciąga coraz więcej inwestycji, podczas gdy sektor ropy i gazu otrzymuje znacznie mniej. Przyjrzymy się sektorowi energetycznemu i przeanalizujemy, jak spadł popyt na konwencjonalne źródła energii, biorąc pod uwagę, że istnieją bardziej ekologiczne i wydajne alternatywy.
Najpopularniejsze źródła energii
Według BP Statistical Review of World Energy i Our World in Data, globalne zużycie energii wzrosło o 15,3% od 2010 do 2021 roku włącznie, z 152,96 do 176,43 TWh (terawatogodzin).
Zużycie energii w 2010 r.
- Ropa naftowa – 31,3%, 47,89 TWh
- Węgiel – 27,4%, 41,99 TWh
- Gaz – 20,65%, 31,58 TWh
- Drewno opałowe – 7,62%, 11,66 TWh
- Energia wodna – 6,2%, 9,518 TWh
- Energia jądrowa – 4,82%, 7,37 TWh
- Energia odnawialna – 1,9%, 2,92 TWh
Zużycie energii w 2021 r.
- Ropa naftowa – 29%, 51,17 TWh
- Węgiel – 25,2%, 44,47 TWh
- Gaz – 22,88%, 40,37 TWh
- Drewno opałowe – 6,29%, 11,11 TWh
- Energia wodna – 6,33%, 11,18 TWh
- Energia odnawialna – 6,28%, 11,01 TWh
- Energia jądrowa – 3,98%, 7,03 TWh
Jakie są globalne trendy popytu na węgiel?
Spośród wyżej wymienionych źródeł energii, węgiel jest jednym z najstarszych i najmniej przyjaznych dla środowiska. Co więcej, z czasem pojawiły się bardziej wydajne alternatywy. Biorąc to pod uwagę, można założyć, że popyt na węgiel powinien spadać. Jednak według Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) globalne zużycie węgla rośnie. W 1978 r. wynosiło ono 70 160 PJ (petadżuli), a do 2020 r. wzrosło do 157 164 PJ.
Należy zauważyć, że zużycie węgla w Chinach znacznie wzrosło od 2002 roku. Jednocześnie gwałtownie wzrosła też produkcja węgla w tym kraju, z 1,04 mld do 3,69 mld ton w ciągu ostatnich 30 lat. Ponadto nadal powstają tam nowe kopalnie węgla.
Dlaczego popyt na węgiel rośnie?
Węglowodory i energia jądrowa, które są bardziej przyjazne dla środowiska, nie wyeliminowały wykorzystania węgla, ale zasiliły nim listę źródeł energii. Było to prawdopodobnie spowodowane wzrostem światowego PKB i liczby ludności. Czynniki te zwiększyły globalne zapotrzebowanie na energię.
Według danych Banku Światowego i rachunków narodowych OECD, globalny PKB wzrósł z 10,9 bln USD do 86,8 bln USD w latach 1960-2021 włącznie.
Jeśli globalny PKB będzie nadal rósł, odnawialne źródła energii raczej nie zastąpią obecnych głównych źródeł, ale będą je uzupełniać.
Inwestycje w przemysł naftowy
Jeśli globalny PKB będzie nadal rósł, produkcja ropy naftowej będzie musiała zostać utrzymana na obecnym poziomie w przyszłości. Pomoże to uniknąć niedoborów ropy w miarę wzrostu zużycia energii.
Aby utrzymać zdolność produkcyjną, konieczne są inwestycje w rozwój nowych pól naftowych, aby uniknąć wyczerpania obecnych rezerw i nadążyć za popytem. Jednak w związku z trendem inwestowania w zieloną energię, finansowanie rozwoju nowych projektów naftowych spadło w ciągu ostatnich kilku lat.
Według sekretarza generalnego OPEC Haithama Al Ghaisa, sektor naftowy i gazowy wymaga inwestycji w wysokości 500 mld USD rocznie, podczas gdy napływające kwoty są znacznie niższe. W oparciu o dane IEA, kwota zainwestowana w sektor ropy i gazu wynosi 366 mld USD rocznie, co oznacza spadek o 24% w porównaniu z 2018 r.
Sytuacja w zakresie odwiertów również potwierdza fakt, że inwestycje w sektorze ropy i gazu spadają. Na przykład liczba odwiertów wykonanych w Stanach Zjednoczonych spadła o 37% od 2018 roku.
Co może zmniejszyć popyt na węglowodory?
Energia odnawialna ma poważną wadę. Jest niestabilna i zależna od środowiska. Chociaż opracowywane są innowacyjne technologie, aby zminimalizować wpływ tych czynników, sprawiają one, że produkcja energii jest droższa. Energia termojądrowa może stać się alternatywą w przyszłości. Jej główne zalety to
- Wysoka wydajność energetyczna: Energia uwalniana podczas fuzji jądrowej jest najgęstszą dostępną formą energii. Ponadto reakcje fuzji jądrowej mają znacznie wyższy potencjał energetyczny niż spalanie węgla, ropy naftowej lub gazu, a także większy niż rozszczepienie jądrowe.
- Przyjazność dla środowiska: Produkcja energii nie powoduje emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
Jednak wykorzystanie fuzji jądrowej jako komercyjnego źródła energii wciąż stanowi wyzwanie dla ludzkości. Jest ona kosztowna, wymaga opracowania innowacyjnych technologii i nie jest jeszcze skalowalna. Naukowcy i inżynierowie nie wiedzą dokładnie, ile czasu zajmie realizacja tego projektu.
Podsumowanie
Berkshire Hathaway po raz pierwszy kupił akcje Occidental Petroleum Corporation w 2019 r., a w 2020 r. dodał do portfela akcje Chevron Corporation. Spadek inwestycji w poszukiwania ropy naftowej był widoczny już w 2019 r., a trend ten utrzymywał się w kolejnych latach. Od tego czasu akcje Occidental Petroleum Corporation wzrosły o 24%, a akcje Chevron Corporation o 97%.
Fundusz nie realizuje jednak zysków, ale nadal kupuje akcje tych spółek. Można założyć, że Warren Buffett obstawia dalszy wzrost wartości tych akcji, co prawdopodobnie nastąpi, jeśli ceny ropy pozostaną stabilne lub wzrosną. Scenariusz ten jest możliwy dzięki utrzymującemu się wzrostowi globalnego PKB i niższym inwestycjom w przemyśle naftowym.