Dolar amerykański, pan całego świata finansów, nie radził sobie w tym roku zbyt dobrze. Pozwolił wielu innym aktywom finansowym nie tylko odetchnąć, ale także realizować trendy wzrostowe. W tym artykule przyjrzymy się dolarowi amerykańskiemu nieco bliżej. Zerkniemy również na to, co dzieje się na innych światowych walutach, które są popularne zarówno wśród traderów, jak i inwestorów, a w zależności od aktywności inwestycyjnej, niezbędne do zakupu akcji lub ETF-ów.
Jednym z najpopularniejszych rynków wymiany walut jest Forex. Na tym rynku odbywają się zarówno krótkoterminowe spekulacyjne transakcje walutowe, jak i długoterminowe działania inwestycyjne lub hedgingowe (zabezpieczające przed ryzykiem walutowym). Jednak rynek ten również podlega kaprysom dolara amerykańskiego, ponieważ handluje się na nim parami walutowymi, które zawsze są wyceniane względem tej waluty.
W tym roku jednak dolar amerykański nie radził sobie zbyt dobrze. Dollar Index (USDX, DXY) znajduje się w połowie swojej ostatniej zwyżki, handlując poniżej linii trendu spadkowego. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 98 punktów, gdzie utworzyła się bariera w postaci Price Action oraz długoterminowej średniej kroczącej SMA 200. Poziom ten będzie istotny nie tylko dla dolara, ale również dla kursów innych światowych walut.
Relatywna wydajność walut
Najsilniejszą walutą w tym roku jest frank szwajcarski, który najlepiej wykorzystał osłabienie dolara amerykańskiego i zdołał się wobec niego umocnić o 3,16 proc. Waluty takie jak funt brytyjski, euro i dolar kanadyjski również zdołały pokonać dolara. Z drugiej strony, najsłabszą walutą w tym roku, która nie była w stanie pokonać dolara amerykańskiego jest japoński jen. Kolejne dwie najsłabsze waluty to dolar nowozelandzki i australijski.
Oczywiście na siłę poszczególnych walut względem dolara amerykańskiego ma wpływ nie tylko dolar amerykański. O kursie walutowym decyduje również siła danej waluty lub zainteresowanie nią przez traderów. Zwykle jest to związane z atrakcyjnością waluty, krajowym PKB, bezrobociem, siłą nabywczą ludności, poziomem stóp procentowych oraz, w ostatnich dwóch latach, inflacją. Poniższa tabela przedstawia wskaźniki inflacji dla głównych walut świata.
- Dolar amerykański – inflacja 6,4%
- frank szwajcarski – inflacja 3,3%
- funt brytyjski – inflacja 10,4%
- euro – inflacja 5,1%
- dolar kanadyjski – inflacja 5,2%
- dolar australijski – inflacja 7,8%
- dolar nowozelandzki – inflacja 7,2%
- jen japoński – inflacja 3,3%
Podsumowanie
Dolar amerykański jest w tym roku bardziej na przegranej pozycji. Cztery waluty świata zdołały się wobec niego umocnić, a tylko trzy waluty pozostały pod jego dominacją. Indeks dolara kontynuuje w tym roku spadki, a najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 98 punktów. Najsilniejszą walutą w tym roku jest frank szwajcarski, natomiast najsłabszą – japoński jen. Najwyższa inflacja występuje w Wielkiej Brytanii, natomiast najniższa w Szwajcarii i Japonii.