Kiedy rynek rośnie, sprzedaż akcji po cenie niższej niż ta, za którą się ją kupiło, może wydawać się prawie niemożliwa. Ponieważ jednak nigdy nie możemy być pewni, co zrobi rynek w danym momencie, nie możemy zapominać o znaczeniu dobrze zdywersyfikowanego portfela w każdych warunkach rynkowych.
Czym jest dywersyfikacja?
Dywersyfikacja to okrzyk bojowy wielu doradców finansowych, menedżerów funduszy i inwestorów indywidualnych (detalicznych). Jest to podejście lub strategia, która miesza różne inwestycje w jeden portfel. Ideą dywersyfikacji jest to, że różne rodzaje inwestycji przyniosą bardziej stabilne zyski i potencjalnie wyższe zyski. Sugeruje również, że inwestorzy będą narażeni na mniejsze ryzyko inwestycyjne dzięki rozłożeniu portfela na różne instrumenty.
Pewnie świetnie byłoby założyć, że dywersyfikacja automatycznie zwiększy Twoje zyski. Byłoby to jednak błędne myślenie, które nosi w sobie wielu początkujących inwestorów i traderów. W rzeczywistości celem dywersyfikacji portfela jest coś wręcz przeciwnego – zmniejszenie ryzyka i niestety z nim potencjalnych, czyli maksymalnych oczekiwanych zysków. Nie ma żadnej gwarancji, że dywersyfikacja zwiększy zyski.
Mówiąc bardzo prosto, gdybyśmy kupili np. tylko jedną akcję, to w ciągu jednego roku mogłaby ona poszybować w górę o setki procent. Tak samo jednak coś może pójść nie tak i skończysz z pustym kontem. Jak widać, ryzyko i potencjał są ogromne.
Dla porównania, nie można oczekiwać, że portfel składający się np. z funduszu ETF skoncentrowanego na indeksie S&P 500 kiedykolwiek pójdzie w górę o 100% w ciągu jednego roku. Ale jednocześnie jest to tym bardziej mało prawdopodobne, że zobaczysz spadek do zera netto i nie będziesz miał nic.
Jak widać, dywersyfikacja zmniejszyła ryzyko, ale zmniejsza zyski. Dla większości inwestorów jest to rzeczywistość o wiele bardziej akceptowalna niż ryzykowanie wszystkich swoich pieniędzy.
Jednak właściwa dywersyfikacja nie polega tylko na kupowaniu większej liczby akcji. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci zdywersyfikować portfel.
5 sposobów na skuteczną dywersyfikację portfela
Podziel swój majątek
Akcje mogą być świetne, ale nie umieszczaj wszystkich swoich pieniędzy w jednej akcji lub jednym sektorze, a nawet tylko jednej kryptowalucie. Rozważ stworzenie własnego rodzaju funduszu inwestycyjnego poprzez inwestowanie w firmy, które znasz, którym ufasz, a może nawet używasz w codziennym życiu.
Ale akcje to nie jedyna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę. Możesz również inwestować w towary, fundusze typu ETF (exchange-traded funds) i fundusze inwestycyjne nieruchomości (REIT). I nie pozostań tylko przy swojej ojczyźnie, pomyśl poza nią i wyjdź na świat. Spróbuj połączyć różne akcje europejskie, amerykańskie i polskie.
W ten sposób rozkładasz swoje ryzyko, co może prowadzić do wyższych lub bardziej stabilnych zysków.
Ale nie daj się zbytnio ponieść. Upewnij się, że posiadasz portfel, którym można zarządzać. Nie ma sensu inwestować w 100 różnych kryptowalut, jeśli tak naprawdę nie masz czasu ani zasobów, aby nimi zarządzać. Spróbuj ograniczyć się do np. około 10-20 różnych inwestycji.
Rozważ fundusze indeksowe lub obligacyjne
Można rozważyć dodanie do swojego zestawu inwestycyjnego funduszu indeksowego lub funduszu o stałym dochodzie.
Inwestowanie w papiery wartościowe, które śledzą różne indeksy, jest świetną długoterminową inwestycją dywersyfikującą dla Twojego portfela. Dodając pewne instrumenty o stałym dochodzie, zabezpieczasz swój portfel przed zmiennością i niepewnością rynku. Fundusze te starają się dopasować do wyników szerokiego indeksu, więc zamiast inwestować w konkretny sektor, starają się odzwierciedlić wartość rynku.
Fundusze te często mają niskie opłaty, co jest dodatkowym atutem. Oznacza to więcej pieniędzy w kieszeni. Koszty zarządzania i eksploatacji są minimalne w stosunku do kosztów związanych z prowadzeniem tych funduszy.
Jedną z potencjalnych wad funduszy indeksowych może być ich pasywnie zarządzany charakter. Chociaż inwestowanie pasywne jest generalnie tańsze, może być nieefektywne na nieefektywnych rynkach. Aktywne zarządzanie może być korzystne na przykład na rynkach instrumentów o stałym dochodzie, szczególnie w trudnych okresach gospodarczych.
Buduj swój portfel regularnie
Dodawaj lokaty do swoich inwestycji regularnie. Jeśli masz do zainwestowania 10 000 zł miesięcznie, zastosuj uśrednianie kosztów w dolarach (DCA). Podejście to jest stosowane w celu wygładzenia szczytów i minimów tworzonych przez zmienność rynku. Ideą tej strategii jest zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego poprzez inwestowanie tej samej kwoty w czasie. Szczególnie dla osób początkujących może to być o wiele bardziej efektywne niż próba rozłożenia w czasie dużej inwestycji ryczałtowej.
Dzięki DCA inwestujesz regularnie w portfel papierów wartościowych. Przy tej strategii kupujesz więcej akcji, gdy ceny są niskie, a mniej, gdy ceny są wysokie.
Wiedz kiedy sprzedać
Kup i trzymaj oraz dollar cost averaging (DCA) to dobre strategie dla wielu inwestorów. Ale to, że masz swoje inwestycje na „autopilocie” nie oznacza, że powinieneś całkowicie ignorować siły działające na rynkach.
Bądź na bieżąco z informacjami o swoich inwestycjach i bądź czujny na wszelkie zmiany w ogólnych warunkach rynkowych. Chciałbyś wiedzieć, co dzieje się z akcjami, w które zainwestowałeś? Następnie sprawdzaj od czasu do czasu najnowsze wiadomości, trendy i wyniki ekonomiczne. W ten sposób będziesz również w stanie powiedzieć, kiedy nadszedł czas, aby zniwelować straty, sprzedać i przejść do następnej inwestycji.
Sprawdzaj opłaty
Jeśli na przykład inwestujesz w fundusze i platformy inwestycyjne, zrozum, co otrzymujesz w ramach ponoszonych opłat. Niektóre firmy pobierają opłatę miesięczną (lub inną formę bieżącej opłaty inwestycyjnej), inne zaś opłatę transakcyjną (czyli za wpłatę i wypłatę lub wyjście z danej pozycji). Te mogą się zdecydowanie sumować i zaszkodzić twoim zyskom.
Należy pamiętać, że opłaty są niezwykle istotne w długim okresie, np. 20, a nawet już 30 lat, i mają duży wpływ na ostateczną wartość inwestycji.
Bądź świadomy tego, za co płacisz i co otrzymujesz. Pamiętaj, że najtańsza opcja nie zawsze jest najlepsza.
Podsumowanie
Inwestowanie może i powinno być zabawą. Może być edukacyjna, pouczająca i satysfakcjonująca. Dzięki zdyscyplinowanemu podejściu i wykorzystaniu strategii dywersyfikacji, kup i trzymaj oraz uśredniania kosztów dolara (DCA) można znaleźć zyskowne inwestycje nawet w najgorszych czasach lub przynajmniej utrzymać portfele na znacznie stabilniejszym poziomie. Handluj i inwestuj z rozwagą i dyskrecją oraz nieustannie poszerzaj swoją wiedzę.