Ceny kukurydzy na światowych rynkach gwałtownie spadają po tym, jak Brazylia zawarła nowy kontrakt z Chinami na dostawy tego surowca. W ostatnich miesiącach rynek kukurydzy znajdował się pod presją, ponieważ kraje wypowiadały umowy na dostawy z USA.
Co jest powodem tych wypowiedzeń i jak reaguje na nie cena kukurydzy? W tym artykule, oprócz odpowiedzi na powyższe pytanie, spróbujemy sprawdzić także w jakich strefach cenowych może zakończyć się obecne załamanie.
Genetycznie modyfikowana kukurydza z USA
Głównym powodem, dla którego Stany Zjednoczone zostały zdetronizowane jako król eksporterów kukurydzy, jest to, że ich nabywcy, Brazylia, a teraz Meksyk, nie są już zainteresowani genetycznie zmodyfikowaną kukurydzą, która stanowi 90% całkowitego eksportu tego towaru. Nawet Chiny nie są już zainteresowane kukurydzą z USA i zawarły umowę z Brazylią, co czyni je największym eksporterem kukurydzy na świecie.
Przed zawarciem umowy z Brazylią Chiny zaopatrywały się w kukurydzę w USA i na Ukrainie. Od początku roku eksport kukurydzy z USA do Chin spadł już o 48% w porównaniu z rokiem poprzednim, zgodnie z danymi Departamentu Rolnictwa USA. Szacuje się, że eksport w tym roku spadnie o kolejne 10%.
Innym powodem przestawienia się Chin na brazylijską kukurydzę jest jej cena, która jest niższa o około 30 USD za tonę. Eksport kukurydzy z USA spadł do najniższego poziomu od 20 lat.
Według analityków oczekuje się, że USA stracą 90 miliardów dolarów przychodów z powodu odpływu nabywców. Utrata nabywców z powodu niskiej jakości upraw nie jest niczym nowym w USA. W 2013 r. Stany Zjednoczone straciły nabywców soi i nawet w tym przypadku Brazylia, która dominuje na rynku soi przez osiem miesięcy w roku, była w stanie wypełnić lukę. Oprócz tych dwóch towarów, Brazylia jest również największym eksporterem cukru, kawy i drobiu.
Analiza techniczna
Cena kukurydzy spadła już w tym roku o prawie 30%. Największy spadek odnotowano w czerwcu – o 27%. Rynek zamknął czerwcową sesję poniżej minimów cenowych z 2021 r., zmieniając wsparcie na opór. Na początku lipca rynek skonsolidował się poniżej tego oporu.
W przypadku dalszych spadków cen, co jest prawdopodobne, biorąc pod uwagę utrzymujące się negatywne fundamenty, cena kukurydzy może spaść do najbliższego wsparcia na poziomie 450 USD. Spadek cen poniżej tego poziomu otworzyłby następnie drogę do spadku cen do 2020 r. w okolice 320 USD.
Podsumowanie
Światowy rynek kukurydzy przechodzi znaczące zmiany. Rozkład sił eksportowych i importowych zmienił się znacząco w czerwcu, gdy Chiny zawarły nową umowę na dostawy tego towaru z Brazylią. Dzięki temu Brazylia stała się największym eksporterem kukurydzy na świecie. Powodem zmniejszenia importu kukurydzy z USA i Ukrainy do Chin jest fakt, że kukurydza ta jest słabej jakości, a w przypadku USA w 90% modyfikowana genetycznie. Cena kukurydzy zareagowała na te zmiany 27% miesięcznym spadkiem ceny i przełamaniem minimów cenowych z 2021 r., poniżej których konsoliduje się na początku lipca.