Półtora roku po tym, jak Currencycloud pozyskał 80 milionów dolarów w rundzie finansowania, w której uczestniczyła Visa, twórca API, które zasila usługi przekazów pieniężnych i wymiany walut, zbliża się jeszcze bardziej do giganta usług finansowych.
Visa ogłosiła, że przejmie Currencycloud w ramach transakcji wycenianej na 963 mln dolarów (700 mln funtów).
Cena ta jest bardzo przyzwoitym wynikiem w stosunku do ostatniej rundy finansowania, kiedy to podawano, że startup jest wyceniany na około 500 milionów dolarów. (Ponieważ Visa ma już udziały w firmie, kwota, którą faktycznie zapłaci, zostanie pomniejszona o tę sumę).
Currencycloud ma około 500 klientów w 180 krajach, którzy korzystają z jej API do obsługi wielowalutowych portfeli, usług wymiany walut i zarządzania kontami. Wśród jej bazy klientów znajdują się niektóre z największych startupów, takich jak Monzo, Moneze, Starling, Revolut i Dwolla. Usługi te będą kontynuowane, a dodatkowo Visa wykorzysta technologię startupu do wzmocnienia swoich własnych systemów wymiany walut. Wszystko po to, aby zapewnić szerszy zestaw usług swoim klientom, wśród których znajdują się instytucje finansowe, fintech i inne, a także do tworzenia nowych usług dla konsumentów.
W Currencycloud zawsze dążyliśmy do zapewnienia lepszego jutra dla wszystkich, od najmniejszych start-upów po globalne, międzynarodowe koncerny. Wyobrażanie sobie na nowo, w jaki sposób pieniądze przepływają w globalnej gospodarce, stało się jeszcze bardziej ekscytujące, gdy dołączyliśmy do Visa. Połączenie doświadczenia Currencycloud w dziedzinie fintech z siecią Visa pozwoli nam dostarczać większą wartość dla klientów firmom, których pieniądze przepływają przez granice.
– powiedział Mike Laven, CEO Currencycloud, w oświadczeniu.
Handel elektroniczny nabiera impetu
Przekazy pieniężne i transfery walutowe to duży biznes w świecie usług finansowych. Dwa z czynników, które napędzają te branże to fakt, że handel elektroniczny nabrał impetu, zwłaszcza w ciągu ostatnich 18 miesięcy, podobnie jak łańcuchy dostaw. (Visa zauważyła, że w 2020 r. około 43% wszystkich małych firm na świecie prowadziło jakąś formę handlu międzynarodowego). Wraz z rozwojem usług mobilnych opartych na chmurze ułatwiających transakcje, konsumenci stają się coraz bardziej zglobalizowani w swoich perspektywach.
Jednocześnie przekazy pieniężne i transfery walutowe to dwa obszary dojrzałe do zmian, ponieważ istniejące usługi są często kosztowne i nieefektywne. Wszystko to sprawia, że firma taka jak Currencycloud stworzyła nowy sposób realizacji przelewów walutowych, który może zostać wbudowany w inne usługi finansowe, aby pomóc im działać sprawniej.
Wyjście to jest również klasycznym przykładem na to, że większym, zasiedziałym potęgom finansowym zazwyczaj trudniej jest wprowadzać innowacje i wprowadzać nowe usługi, więc zamiast tego sięgają po mniejsze startupy, które podejmują duże inwestycje w technologię.. To, czy Visa będzie w stanie z powodzeniem integrować i wykorzystywać technologię Currencycloud oraz współpracować z jej zespołem, zostało już przetestowane: obie firmy były strategicznymi partnerami przed zawarciem tej transakcji.