Tesla to amerykańska firma słynąca z produkcji luksusowych samochodów elektrycznych. Jest jednym z liderów w dziedzinie technologii przyjaznych środowisku. Oprócz samochodów specjalizuje się również w przemysłowej produkcji paneli słonecznych i akumulatorów. Na czele firmy, nazwanej na cześć genialnego fizyka Nikoli Tesli, stoi światowej sławy wizjoner i geniusz, Elon Musk.
Siedziba główna korporacji znajduje się w Palo Alto w Kalifornii (Dolina Krzemowa). Europejskie centrum Tesli mieści się w Amsterdamie i Tilburgu (Holandia). Firma została założona w 2003 roku przez przedsiębiorców Martina Eberharda i Marca Tarpenninga, wkrótce potem dołączyli do nich Elon Musk, JB Straubel i Ian Wright. Meteoryczny wzrost firmy na rynku samochodów elektrycznych osiągnął następnie kulminację w listopadzie 2020 roku, kiedy to akcje Tesli zostały dodane do indeksu S&P 500.
W tym obszernym artykule przyjrzymy się Tesli bardzo szczegółowo. Opiszemy segmenty, w których prowadzi działalność, porozmawiamy o jej akcjach i o tym, jak nimi handlować, a także przedstawimy najważniejsze czynniki wpływające na kurs akcji Tesli. Tak więc, zaczynajmy!
Powstanie Tesla Motors
Początki Tesli sięgają lipca 2003 roku, kiedy to inżynierowie Martin Eberhard i Marc Tarpenning postanowili założyć firmę. Impulsem do stworzenia spółi była firma General Motors, która w tym samym roku wycofała ze sprzedaży wszystkie swoje modele samochodów elektrycznych EV1.
Elon Musk oraz koledzy inwestorzy J. B. Straubel i Ian Wright dołączyli na początku następnego, 2004 roku. Piątka założycieli przyjęła wizję Tesli jako firmy technologicznej, która po raz pierwszy wprowadzi na rynek samochody elektryczne w cenie przystępnej dla przeciętnego konsumenta. Musk od początku przejął stery, czy to przewodnicząc zarządowi, nadzorując szczegółowo produkcję, czy inwestując miliony dolarów z własnej kieszeni.
To właśnie Musk najbardziej finansował firmę samochodową w początkowych latach istnienia Tesli. W latach 2006-2007 przyciągnął innych znaczących inwestorów, takich jak założyciele Google Sergey Brin i Larry Page oraz prezes eBay Jeff Skoll.
Tesla otrzymała pierwszą pożyczkę od rządu USA o wartości 465 mln dolarów. W czerwcu 2009 r., mimo prywatnych inwestycji, firma była na skraju bankructwa.
Ta rządowa dotacja niewątpliwie pomogła Tesli, a rok później firma przeprowadziła pierwszą ofertę publiczną swoich akcji, wchodząc na giełdę technologiczną NASDAQ. IPO („Initial Public Offering”) zakończyło się sukcesem powyżej oczekiwań i przyniosło producentowi samochodów 226 mln USD.
Wartość początkowa jednej akcji po IPO w 2010 roku wynosiła 17 dolarów, natomiast w lipcu 2019 roku ta sama akcja zamknęła się na poziomie 242 dolarów.
W 2014 roku Tesla podjęła odważną decyzję o podzieleniu się częścią swojego know-how z obecnymi i przyszłymi konkurentami, publicznie zezwalając każdemu na korzystanie z patentów na swoje technologie. Powodem nie była oczywiście tylko czysta miłość do natury, ale przede wszystkim chęć zachęcenia do dalszego postępu w dziedzinie samochodów elektrycznych.
Generalnie większość firm zajmujących się zielonymi technologiami kończy się bankructwem lub dofinansowaniem z publicznych pieniędzy. Przecież nawet ten koncern samochodowy w swoich rocznych rozliczeniach stale notował straty. W poszczególnych kwartałach udaje się czasem znaleźć zysk, ale nie jest on w stanie pokryć strat z innych kwartałów. W lutym 2017 roku firma Tesla Motors skróciła swoją nazwę do prostszej Tesla Inc.
Głównym pozytywem jest to, że sprzedaż Tesli systematycznie rośnie, co bardzo cieszy inwestorów. Ale nawet ciągły wzrost sprzedaży to na razie za mało, aby spółka mogła chociaż rozważyć wypłatę dywidendy.
Akcje Tesli wrażliwe na wypowiedzi Elona Muska
Jedną z głównych sił napędowych wpływających na kurs akcji Tesli są wypowiedzi Elona Muska. Przykładem tego jest kilka incydentów, w których jego osobowość i być może osobliwe postawy zdołały zagrozić całemu projektowi elektromobilności.
Tesla stała się najbardziej wartościową firmą samochodową pod względem kapitalizacji rynkowej na początku 2020 roku. Co ciekawe, jej udział w rynku był wówczas jednym z najmniejszych. Inwestorom i entuzjastom zielonej energii najwyraźniej to nie przeszkadzało.
Jednak straty Tesli, zwłaszcza pod wpływem dużych inwestycji w premierę Modelu 3 w 2017 roku, nadal rosły. Podczas gdy akcje osiągnęły rekordowy poziom 387 dolarów w sierpniu 2018 roku (wartość przed podziałem w 2020 roku), w porównaniu z ceną w sierpniu 2019 roku wartość akcji spadła o ponad jedną trzecią! Co się stało?
Latem 2018 roku Elon Musk po raz pierwszy wywołał poruszenie, ogłaszając, że rozważa wycofanie Tesli z rynku. W tym czasie Tesla była najbardziej shortowaną akcją na rynku, więc według Muska istniał oczywisty interes w szkodzeniu wizerunkowi firmy, aby skapitalizować spekulacje na temat krachu akcji przez niektóre grupy finansowe.
To popchnęło firmę samochodową do podejmowania dobrych decyzji tylko w krótkim okresie, a nie w długim okresie. Tak aby nie wyglądała źle na giełdzie co 3 miesiące. Musk podpowiedział, że w przypadku tej zmiany miałby zagwarantowanego bogatego inwestora z Arabii Saudyjskiej.
Zresztą dwa tygodnie później zarówno zarząd, jak i sam Musk oświadczyli, że prywatyzacji nie będzie.
W pozasądowej ugodzie z inwestorami oskarżającymi Muska o składanie fałszywych oświadczeń manipulujących ceną akcji, szef Tesli został zmuszony do zapłacenia grzywny i opuszczenia stanowiska prezesa zarządu.
Jednak amerykański inżynier nadal wywoływał poruszenie. We wrześniu 2018 roku zapalił jointa z marihuaną z Joe Roganem w najbardziej oglądanym podcaście na świecie. Akcje spadły do długoterminowego dołka.
Przynajmniej akcjonariusze Tesli nieco uleczyli swój apetyt w grudniu 2018 roku ładnym kamieniem milowym, gdy tylko ogłoszono, że sprzedano pięćset tysięczny pojazd marki ogółem. Jednocześnie Tesla wyprzedziła w tym samym roku swoich najbliższych konkurentów, chińskie marki BYD i BAIC, w sprzedaży pojazdów elektrycznych, stając się ponownie światowym liderem w swojej dziedzinie.
Optymiści wierzą, że akcje Tesli wzrosną z powodu przyszłego silnego popytu na pojazdy samojezdne. Ponadto, gdy uda się jeszcze bardziej usprawnić produkcję, cena samochodów elektrycznych spadnie i stanie się bardziej przystępna dla przeciętnego konsumenta. Elektromobilność jest również promowana przez rządy zarówno w Europie, jak i w USA – ogłoszono kilka projektów elektryfikacji autostrad i dróg klasy 1 (w USA) w 2022 roku oraz uchwalenie zniesienia sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi w 2035 roku. Co otwiera dalsze możliwości ekspansji dla tej kultowej firmy samochodowej.
Inne produkty Tesli
Firma nie skupia się tylko na produkcji pojazdów przyjaznych środowisku. Dziś produkuje również akumulatory domowe Tesla Powerwall, które są w zasadzie domowymi magazynami energii. Podobnie produkuje baterie dla dużych obiektów przemysłowych – Tesla Powerpack, które alternatywnie określane są jako komercyjne magazyny energii.
Dachówki solarne, na pierwszy rzut oka nie do odróżnienia od zwykłych dachówek, to kolejny z wielu produktów, za pomocą których firma rozszerza swoją działalność na inne branże.
Kolejna specjalna technologia od Elona Muska to stacje szybkiego ładowania Supercharger. Jest to ogólnoświatowa sieć centrów ładowania.
Innym, nieco spekulatywnym obszarem, w który Tesla zapuściła się w 2021 roku, jest rozwój humanoidalnych robotów. Nazwany „Tesla bot”, projekt ten ma zastąpić człowieka w nudnych i niebezpiecznych pracach, a później stać się wiernym sługą domowym.
Modele samochodów Tesla
- Tesla Roadster – Pierwszy model Tesli wprowadzony na rynek w 2008 roku. Zasięg około 400 km na pełnym ładowaniu. Pierwszy w historii ziemski samochód wystrzelony w kosmos dzięki SpaceX w 2018 roku.
- Tesla Model S – Drugi model Tesli sprzedany od 2012 roku. Zasięg ponad 600 km.
- Tesla Model X – trzeci model Tesli sprzedany od 2015 roku.
- Tesla Model 3 – Czwarty model Tesli sprzedany od 2017 roku. Historycznie najlepiej sprzedający się samochód elektryczny w Stanach Zjednoczonych. Inne modele od Tesli to Model Y, Tesla Roadster, Tesla Cybertruck, Tesla Semi. Z drugiej strony, producent samochodów nie rozważa na razie produkcji elektrycznych motocykli.
Tesla dywidendy
Jak wspomnieliśmy powyżej, Tesla w całym swoim dotychczasowym istnieniu nie zanotowała ani jednego roku na plusie. To firma zależna od dobrej woli inwestorów gotowych wydać duże sumy za potencjalnie ogromne zyski w przyszłości w nadziei, że biznes samochodów elektrycznych wystartuje na masową skalę. Z tego powodu Tesla nigdy nie wypłacała swoim akcjonariuszom żadnej dywidendy.
Jest to informacja, na którą każdy trader rozważający Teslę musi zwrócić uwagę. Warto zauważyć, że sam automaker nie robił z tego żadnej tajemnicy, a wręcz przeciwnie – zaznacza na swojej stronie internetowej, że w przewidywalnej przyszłości nie planuje wypłaty dywidendy. Wszelkie zyski będą reinwestowane w produkcję i rozwój.
Jedynym sposobem na zarabianie na akcjach Tesli jest więc handel CFD lub inwestowanie, z nadzieją na wzrost kursu akcji Tesli, co nigdy nie jest pewne.
Gdzie i jak inwestować w akcje Tesli?
Teraz przyjrzymy się dwóm podstawowym sposobom inwestowania w akcje Tesli.
Pierwszą opcją jest inwestowanie poprzez zakup akcji
W takim zakupie akcji faktycznie kupowane są same akcje, a inwestor staje się jednym z akcjonariuszy. Takie podejście jest z pewnością najłatwiejsze, niemalże oszczędza czas i paradoksalnie może być bardziej opłacalne dla niedoświadczonych inwestorów niż inne opcje.
Jeśli myślisz bardziej długoterminowo przy inwestowaniu i nie boisz się bardziej ryzykownych aktywów, Tesla może być idealnym wyborem dla Ciebie.
Jak działa taka inwestycja?
Powiedzmy, że cena akcji Tesli wynosi obecnie 500 dolarów. Za tę kwotę można więc kupić 1 akcję.
Jeśli masz do zainwestowania całe 2500 USD, możesz od razu kupić 5 akcji.
Jeśli po kilku tygodniach cena akcji wzrośnie do 550 dolarów, Twoje akcje są warte 2750 dolarów – 10% więcej. Gdybyś więc je sprzedał, osiągnąłbyś zysk w wysokości 250 dolarów.
Ale uwaga, oprócz wzrostu, cena akcji może również spaść. Jeśli więc spadnie z 500 dolarów do 450 USD, to po sprzedaży swoich akcji miałbyś tylko 2250 USD.
Inwestując w te akcje należy jednak pamiętać o tym, że spółka nie wypłaca dywidend, więc jedynym sposobem na osiągnięcie zysk jest wzrost jej kapitalizacji. Nie jest to jednak całkowicie gwarantowane, dlatego przed inwestycją należy przeprowadzić dobrą analizę fundamentalną, aby kupno tego waloru miało sens z perspektywy zarządzania pieniędzmi.
U jakiego brokera kupić akcje Tesli?
Akcje Tesli można kupić i handlować za pomocą brokerów takich jak XTB. Ten broker jest interesujący z kilku powodów:
- Jest on licencjonowany
- Posiada prawdziwe biuro w Polsce
- Jest weryfikowany, regulowany
- Jego środowisko internetowe wraz z obsługą użytkowników jest w języku polskim.
- Jeśli kupisz akcje Tesli w XTB bez użycia dźwigni, od 2020 roku nie ma opłaty za zakup lub sprzedaż fizycznych akcji, a rynek jest otwarty od 15:30 do 22:00.
Jeśli jednak zwykłe trzymanie akcji w nieskończoność cię nie interesuje, pewnym rozwiązaniem może być próba zarobienia na akcjach Tesli poprzez handel finansowymi instrumentami pochodnymi, takimi jak CFD. Co to oznacza? Czytaj dalej…
Druga opcja to aktywny handel akcjami Tesli
Nie kupujesz po prostu akcji Tesli i czekasz, co się stanie z ceną w ciągu najbliższych miesięcy czy lat. W rzeczywistości można również aktywnie handlować ich akcjami. Jest to szczególnie opłacalne ze względu na stosunkowo dużą zmienność, czyli cena dość szybko zmienia się w górę i w dół.
Jako inwestor giełdowy możesz czerpać zyski z ruchów wzrostowych, jak również wtedy, gdy cena spada.
Jak działa handel akcjami CFD?
Możesz zapytać, jak taki handel akcjami Tesli miałby realnie działać? Pozwól, że pokażemy to na przykładzie.
Rozważmy scenariusz z sierpnia 2018 roku, kiedy akcje Tesli znajdowały się na lokalnym maksimum, które wówczas wynosiło 387 dolarów. Akcje wydawały się przekupione chyba każdemu analitykowi na świecie, biorąc pod uwagę wątpliwe wyniki firmy w świecie rzeczywistym.
Przykład: Zdecydowałeś się otworzyć pozycję sell, short. Czyli sprzedać 1 akcję Tesli po cenie 387$. Mówiąc wprost, „stawiasz” na spadek akcji.
W przypadku transakcji bez dźwigni finansowej, do otwarcia transakcji potrzebowałbyś 387 USD na swoim rachunku handlowym.
Jednak korzystając z dźwigni do 1:5, można handlować z mniejszym kapitałem. Podziel te 387 USD przez pięć – to jest minimalny depozyt zabezpieczający, który musiałbyś mieć na swoim rachunku brokerskim, aby otworzyć taką transakcję w tym przykładzie.
Rok później, powiedzmy 16 sierpnia 2019 roku, decydujesz się na zamknięcie pozycji sprzedaży.
W tym dniu cena jednej akcji Tesli wynosiła 220 dolarów. Tym samym wartość akcji Tesli w ciągu 1 roku spadła o 167 dolarów. Więc ten trade sprawdziłby się idealnie.
Gdyby pomimo wszystkich ostrzeżeń analityków i wygórowanych wartości wskaźników, cena akcji Tesli szła kiedyś w górę, Twoje konto handlowe w ten sam sposób przeszłoby na minus.
Trzeba więc być ostrożnym i ewentualnie ustawić stop-loss, czyli automatyczne odcięcie tracącej pozycji.
Oczywiście handlując z dźwignią, można również spekulować na wzrost ich ceny, a nie tylko na spadek.
Dlaczego warto zainwestować w akcje Tesli?
Tesla to znana na całym świecie marka w branży zielonej energii. W swoich produktach wykorzystuje najnowsze technologie, dzięki czemu jest w czołówce firm technologicznych. Firma jest bardzo mocno związana z osobowością właściciela Elona Muska, co tworzy dość silną reakcję rynku na jego osobiste poglądy. Ta niespodziewana zmienność jest jednym z ryzyk związanych z handlem akcjami Tesli.
Jako duża spółka technologiczna, Tesla ma również wpływ na indeksy giełdowe takie jak NASDAQ czy S&P500, co może utrudniać dywersyfikację. Ze względu na wysoką zmienność instrument ten nadaje się nie tylko do inwestycji długoterminowych, ale również do transakcji krótkoterminowych, które mogą być realizowane zarówno w kierunku długim (kupno), jak i krótkim (sprzedaż).
Pomimo tego, że Tesla nie generuje prawie żadnego zysku netto, nie przeszkadza to w długoterminowym wzroście akcji. Firma korzysta z globalnego parcia na wprowadzenie samochodów elektrycznych i zakończenie sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi. Opanowanie tej zmiany technologicznej będzie wyzwaniem zarówno dla Tesli, jak i jej konkurentów.
Jeśli jesteś fanem zielonej energii lub głównej ikony Tesli, Elona Muska, i nie przeszkadza ci większa zmienność jej akcji, inwestycja w tę firmę z pewnością może być interesująca. Zwłaszcza, że ma ona w planach globalną elektryfikację transportu samochodowego i ciężarowego.
Tesla Inc (TSLA) – kurs, cena, wykres
Oto wykres, kurs, cena akcji Tesla (TSLA)
Więcej informacji o Tesla Inc (TSLA)
✅Nazwa | Tesla Inc. |
✅Symbol | TSLA |
✅Strona www | https://www.tesla.com/ |
✅Data założenia | 1 lipca 2003 r. |
✅Sektor | Sektor towarów i usług konsumpcyjnych – Pozostałe |
✅Przemysł | Automobile |
✅Wypłaca dywidendy? | NIE |