Akcje dywidendowe: Dlaczego warto je kupić w 2023 roku?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 3 stycznia 2023
ikona autora biały
dywidendy

Podczas gdy portfele inwestycyjne wielu inwestorów składają się głównie z akcji wzrostowych, obecnie kuszące jest posiadanie również sporej ilości akcji dywidendowych. W przeszłości inwestorzy wielokrotnie zwracali się do nich w czasach niestabilnych rynków i niejednokrotnie się to opłacało. Nawet jeśli nic nie jest pewne, dywidenda może być przynajmniej jakimś opatrunkiem na rany, które może przynieść niespokojna sytuacja gospodarcza. Dlaczego więc warto rozważyć zakup większej ilości akcji dywidendowych do swojego portfela w 2023 roku? Już wyjaśniamy!

Dywidendy opłacają się na burzliwych rynkach

Jednym z powodów zwiększenia ekspozycji na akcje dywidendowe w 2023 roku jest oczekiwanie, że rynek akcji będzie niespokojny w najbliższym czasie. W historii wiele razy zdarzało się, że inwestorzy wycofywali się z akcji dywidendowych właśnie wtedy, gdy nie byli pewni rynku i przewidywali możliwy krach lub stagnację.

Przy wciąż bardzo wysokiej inflacji i rosnących stopach procentowych, wielu ekspertów nie spodziewa się w nadchodzącym roku ogromnych zysków kapitałowych z całego rynku. Przewiduje się nadejście nawet przejściowej recesji, zwłaszcza w pierwszym i drugim kwartale 2023 roku.

Akcje dywidendowe mogą przynieść stabilność portfela i dodatkowy dochód pasywny w postaci dywidend.

Teraz na burzliwym rynku akcje dywidendowe wejdą na swoje miejsce, ponieważ dochód, jaki zapewniają, jest alternatywnym źródłem zwrotu. Dzięki tym akcjom możesz usiąść i zrelaksować się, wiedząc, że nawet jeśli rynek stoi w miejscu, ty wciąż generujesz dochód z dywidendy.

Odpowiednie warunki dla akcji dywidendowych

Innym powodem do zwiększenia ekspozycji na akcje dywidendowe jest to, że warunki ekonomiczne prawdopodobnie będą sprzyjać tym akcjom w najbliższej przyszłości.

Gdy inflacja jest wysoka, tak jak obecnie, wielu inwestorów może mieć tendencję do dążenia do osiągania krótkoterminowych zysków, a nie przyszłych (o horyzoncie średnio- i długoterminowym). Zatem akcje wypłacające dywidendy (czyli krótkoterminowe stopy zwrotu) mogą być na pierwszym miejscu wśród inwestorów w 2023 roku.

Nie wystarczy jednak po prostu śledzić historyczny trend dywidendowy danej spółki. Niestety nie jest to takie proste. Ważne jest również to, czy spółka ma wystarczająco silne przepływy pieniężne, aby utrzymać wypłaty dywidendy. Jeśli spółka nie zdoła się dostosować lub wykorzystać obecnej sytuacji gospodarczej, niewykluczone, że "zacieśni" dywidendy.

Ochrona portfela

Akcje dywidendowe mogą odegrać ważną rolę w 2023 roku w zakresie ochrony i stabilizacji portfela. Spółki wypłacające dywidendę to zazwyczaj firmy o ugruntowanej pozycji, przynoszące zyski. A ceny akcji tego typu spółek często mają tendencję do spadania znacznie poniżej szerokiego rynku w okresach zawirowań giełdowych.

Dobrym przykładem jest tutaj firma Unilever. Podczas gdy indeks MSCI World spadł w tym roku dwucyfrowo, akcje Unilevera właściwie wzrosły.

Nie wszystkie akcje dywidendowe są równe. Są takie, które mają świetne długoterminowe rekordy, jeśli chodzi o wypłaty dywidendy i wzrost firmy. Ale jednocześnie są inne spółki o wahających się wynikach i rekordach zarobkowych, których cena akcji również może spadać.

Wystarczająco długie dane historyczne i wyniki ekonomiczne mogą dać wskazówkę, jak firma przetrwała kryzysy w przeszłości. Ale na pewno nie należy ślepo polegać na tych historycznych liczbach. Bądź więc ostrożny przy wyborze akcji i analizuj wszystko szczegółowo.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sztuczna inteligencja: ogromny trend technologiczny czy bańka?

Wprowadzenie ChatGPT przez OpenAI i związany z tym szum sprawiły, że generatywna AI znalazła się na radarze firm venture capital i technologicznych, które chcą zainwestować pieniądze w czasach kryzysu. Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji OpenAI mogą pozornie robić wszystko, od pisania poezji i kodu po tworzenie dzieł sztuki. wywołało wiele emocji w tej dziedzinie. A zarówno […]

Revolut opóźnia wydanie własnej kryptowaluty

Revolut, londyński challenger bank z siedzibą w Londynie, opóźnił uruchomienie swojej natywnej kryptowaluty o nazwie RevCoin. Financial News (FN) poinformował, że upadek giełdy kryptowalut FTX może być głównym powodem, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Revolut opóźnia debiut RevCoin Kryptowaluta miała ujrzeć światło dzienne pod koniec ubiegłego roku, ale plany Revoluta uległy zmianie. Przedłużająca […]

Akcje Google (GOOGL)  - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Google (Alphabet) to amerykańska firma technologiczna, która zaczynała od produktów i usług w branży internetowej i oprogramowania komputerowego. Dziś jednak jej macki sięgają znacznie dalej i można ją nazwać gigantem technologicznym. Jest właścicielem wielu spółek zależnych, które zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, technologii chmury czy środków służących poprawie ludzkiego zdrowia. W 2009 roku […]

Tysiące użytkowników PayPal ofiarą wycieku danych

Konta 34 942 użytkowników PayPal zostały zhakowane między 2 a 6 grudnia 2022 roku przez nieuprawnione osoby poprzez atak typu credential stuffing. Hakerzy potencjalnie uzyskali dostęp do danych osobowych klientów, w tym ich imienia i nazwiska, adresu, daty urodzenia, numeru identyfikacji podatkowej i numeru ubezpieczenia społecznego. Ataki typu credential stuffing mają miejsce, gdy hakerzy próbują […]

Akcje Apple (AAPL) - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Na świecie jest ponad 600 milionów użytkowników Apple. Posiadają oni około 1,4 miliarda aktywnych urządzeń Apple (iPhone, iPad, iPod, Mac i inne). Same te liczby są niesamowite, a także stawiają Apple w czołówce najbardziej wartościowych firm na świecie (według magazynu Forbes). To oczywiście czyni firmę bardzo interesującą z perspektywy inwestowania w akcje. W tym obszernym […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star