Coraz więcej osób szuka sposobów na ochronę swoich funduszy przed inflacją i nadchodzącą recesją. Sprawdzoną metodą, której nie odpuszczają nawet największe nazwiska w świecie inwestycji, jest kupowanie akcji dywidendowych. Mimo że w dłuższym okresie czasu są bardziej opłacalne, oferują większą stabilność i niższe ryzyko niż inne instrumenty inwestycyjne. A przy odpowiednim doborze spółki można dość łatwo zarobić nie tylko w 2023 roku, ale i w kolejnych latach. Dlatego poniżej przygotowaliśmy listę 5 najlepszych akcji dywidendowych, w które warto inwestować nawet w tym trudnym okresie.
Philip Morris International
- Ticker: PM
- Giełda: NYSE
- Kapitalizacja rynkowa: 160,4 mld USD
- Roczna stopa zwrotu z dywidendy: 4,91%.
Philip Morris International jest jedną z największych firm tytoniowych na świecie, sprzedającą swoje produkty w ponad 180 krajach. Posiada ona portfel najlepiej sprzedających się na świecie marek tytoniowych, w tym Marlboro, L&M, Chesterfield i IQOS. O jej sukcesie świadczy kapitalizacja rynkowa wynosząca ponad 160 miliardów dolarów, co czyni ją członkiem indeksu S&P 500.
Ponieważ w przeszłości firma spotkała się z dużą krytyką za sprzedaż produktów, które mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka, postanowiła zdywersyfikować swoją działalność poprzez opracowanie zdrowszych alternatyw. Są one obecnie na fali wznoszącej i prawdopodobnie zapewnią firmie wzrost w kolejnych latach.
Philip Morris International wciąż jednak zajmuje się oferowaniem produktów silnie uzależniających. Nic nie wskazuje na to, by w przyszłości miało się to zmienić. Ponadto tylko minimalna część krajów pozytywnie odnosi się do rozwiązań takich jak np. wprowadzone przez Nową Zelandię, gdzie wyroby tytoniowe nie będą już dostępne dla młodszych pokoleń.
Dużym atutem jest również fakt, że firma działa w regionach, gdzie wręcz przeciwnie, liczba palaczy gwałtownie rośnie, dzięki czemu z roku na rok zyskuje coraz więcej nowych klientów. Oczywiście inwestorów ucieszy również dywidenda z 5% roczną stopą zwrotu, która rośnie nieprzerwanie od prawie dekady – atrakcyjne dywidendy, nawiasem mówiąc, oferuje również czeski oddział Philipa Morrisa.
Aviva
- Ticker: AV
- Giełda: London Stock Exchange
- Kapitalizacja rynkowa: 12,79 mld funtów
- Roczna stopa zwrotu z dywidendy: 6,51%.
Aviva może pochwalić się historią sięgającą 1696 roku, oferując od tego czasu usługi ubezpieczeniowe, inwestycyjne i finansowe. Obecnie działa w szesnastu krajach na świecie i ma ponad 33 miliony klientów.
Jednym z jej najbardziej dochodowych obszarów jest wspomniana wcześniej działalność ubezpieczeniowa, oferująca m.in. ubezpieczenia na życie, majątkowe i od nieszczęśliwych wypadków. Ponadto stara się również inwestować, w wielu przypadkach w projekty ekologiczne i nowoczesne technologie.
Tym samym oferuje swoim inwestorom rekordową roczną stopę dywidendy w wysokości około 7%, która, choć nieco podejrzana, jest wciąż stabilnym i wysokiej jakości tytułem. W rzeczywistości, jej akcje uprzywilejowane są związane z faktem, że pełna dywidenda musi być zawsze wypłacona inwestorom – tak więc wszelkie cięcia dywidendy na akcjach zwykłych nie mogą stanowić zagrożenia.
McDonald’s
- Ticker: MCD
- Giełda: NYSE
- Kapitalizacja rynkowa: 197,37 mld USD
- Roczna stopa zwrotu z dywidendy: 2,26%.
McDonald’s jest jedną z niewielu firm, która wynajmuje nieruchomości, na których znajdują się jej restauracje, co generuje wielokrotnie wyższe zyski. Zysk z dywidendy w wysokości 2,26% sam w sobie nie jest szczególnie interesujący, ale rośnie on co roku o co najmniej 10% – jest to więc świetna opcja, zwłaszcza dla inwestorów długoterminowych.
Firma posiada obecnie ponad 30 000 restauracji w ponad 100 krajach. Jest to również zagranie na rękę wielu innowacjom, które przyspieszają nie tylko zamawianie, ale i przygotowywanie potraw. Świadczy o tym jej wycena rynkowa wynosząca około 200 mld dolarów, co czyni ją największą siecią fast foodów na świecie.
Jednocześnie ceny oferowanych potraw są również korzystne, co odpowiada dużej części klientów nawet w czasie kryzysu. Dodatkowo duża liczba osób będzie szukała alternatyw dla jedzenia w zwykłych restauracjach, co również może doprowadzić do wzrostu sprzedaży.
Realty Income
- Ticker: O
- Giełda: NYSE
- Kapitalizacja rynkowa: 40,19 mld USD
- Roczny zysk z dywidendy: 4,65%.
Realty Income to amerykański REIT, który swoją historię pisze od 1969 roku. Obecnie w swoim portfolio posiada około 6 800 nieruchomości w 48 stanach USA – można znaleźć zwykłe nieruchomości na wynajem, ale także centra handlowe, supermarkety, kina czy centra fitness. Co więcej, ten REIT jako jeden z nielicznych zdołał wygenerować zyski nawet w czasie koronawirusa, kiedy zdecydowana większość wynajmujących płaciła mu czynsz.
Dużą przewagą nad konkurencją jest jej model biznesowy, który pozostawia większość procesów związanych z wynajmem nieruchomości samym najemcom. Dzięki temu firma oszczędza dużą część swoich kosztów, które może dalej inwestować. Dodatkowo wypłaca comiesięczne dywidendy, a roczna stopa dywidendy wynosi prawie 5%.
Agree Realty
- Ticker: ADC
- Giełda: NYSE
- Kapitalizacja rynkowa: 6,1 mld USD
- Roczna stopa zwrotu z dywidendy: 4,07%.
Agree Realty to amerykańska firma, która zajmuje się zakupem, rozwojem, utrzymaniem i sprzedażą różnych nieruchomości. Jej portfel obejmuje przede wszystkim centra handlowe, obiekty handlowe i inne budynki komercyjne. Firma posiada obecnie ponad 500 nieruchomości w 49 stanach USA.
Agree Realty, podobnie jak Realty Income, wypłaca dywidendę co miesiąc i oferuje atrakcyjne zwroty. Dodatkowo przypomina ją w swoim modelu biznesowym, gdzie duża część odpowiedzialności przenosi się na wynajmującego. W porównaniu ze wspomnianym REIT-em jest to jednak znacznie mniejsza firma o wartości 6,1 mld dolarów, ale oferująca stabilność i wzrost na przyszłość.
Podsumowanie
Większość z wymienionych firm oferuje produkty lub usługi, na które generalnie jest zapotrzebowanie nawet w czasie kryzysów i dużych wahań gospodarczych. Ponadto, oferują one również niezbędną stabilność, aby przejść przez 2023 i kolejne lata bez większych komplikacji. W rezultacie, te akcje dywidendowe oferują świetną okazję do długoterminowych inwestycji.
Mimo to warto dokładnie sprawdzić każą firmę i wyrobić sobie na jej temat własne zdanie. Tylko w ten sposób można uniknąć potencjalnego ryzyka, które niestety jest obecne w każdej inwestycji. W tym kontekście na pewno ważna jest dywersyfikacja portfela, aby nie musieć się martwić o wysokie straty.