Na świecie jest ponad 600 milionów użytkowników Apple. Posiadają oni około 1,4 miliarda aktywnych urządzeń Apple (iPhone, iPad, iPod, Mac i inne). Same te liczby są niesamowite, a także stawiają Apple w czołówce najbardziej wartościowych firm na świecie (według magazynu Forbes). To oczywiście czyni firmę bardzo interesującą z perspektywy inwestowania w akcje.
W tym obszernym artykule przyjrzymy się historycznym kamieniom milowym, przez które przeszła firma, abyśmy jako inwestorzy mogli docenić jej wartość. Następnie wyjaśnimy jak kupić akcje Apple i dla kogo jest to dobra długoterminowa inwestycja. Przyjrzymy się również ryzyku związanemu ze spółkami technologicznymi i zakończymy kilkoma zrealizowanymi transakcjami na akcjach Apple. Zaczynajmy!
Apple – czym jest ta firma?
Ta legenda świata IT narodziła się w głowach jej trzech założycieli – Steve’a Jobsa, Stephena Wozniaka i Ronalda Wayne’a. Aby dać młodej „firmie” choć trochę pieniędzy na start, Steve Jobs był zmuszony sprzedać swojego mikrobusa Volkswagena, a Steve Wozniak swój programowalny kalkulator, który przyniósł kapitał w wysokości 1350 dolarów. Mając tyle pieniędzy, ta młoda grupa postanowiła podbić świat.
Dzięki tym pieniądzom i przestrzeni w garażu rodziców Steve’a Jobsa w Cupertino narodził się dzisiejszy gigant – Apple.
Ale ewolucja tej firmy z garażu do czołówki światowych gigantów technologicznych nie obyła się bez wielu wzlotów i upadków, błędów i szczęśliwych zdarzeń. Przyjrzymy się więc najważniejszym wydarzeniom w ewolucji Apple na osi czasu:
- 1976 – Apple Computer zostaje założone w garażu rodziców Steve’a Jobsa
- 1977 – udział w targach komputerowych na Zachodnim Wybrzeżu i pierwsze zamówienia na Apple II
- 1980 – 1990 rozwój Apple III, który był bardzo wadliwy
- 1983 – Wprowadzenie na rynek przereklamowanego komputera Apple Lisa, który nie odniósł sukcesu ze względu na wysoką cenę (9995 USD)
- 1984 Wprowadzenie na rynek komputera osobistego Macintosh (Mac)
- 1985 – Steve Jobs zwolniony z Apple z powodu kontrowersji
- 1997 – Steve Jobs wraca do Apple i rozpoczyna nową erę dla firmy
- 2006 – firma przechodzi na chipy Intela
- 2001 – 2010 – Apple staje się liderem w dziedzinie urządzeń mobilnych (iPod, iPhone, iPad)
- 2007 – Apple Computers zmienia nazwę na Apple
- 2011 – Śmierć Steve’a Jobsa
- 2013 – Firma staje się najbardziej wartościową marką na świecie
- 2017 – Firma przenosi swoją siedzibę z Apple Campus do nowego Apple Park w Kalifornii
Apple jest również uważany za rewolucjonistę w świecie IT. W dużej mierze było to zasługą Steve’a Jobsa (1955-2011), ale nawet po jego śmierci Apple radzi sobie bardzo dobrze i wciąż udaje mu się utrzymać pozycję lidera na rynku.
Należy zauważyć, że Apple nie jest pierwszym, który wymyśla technologie, ale ma je już dobrze rozwinięte w swoich urządzeniach i może dzięki nim zaoferować unikalne doświadczenie użytkownika, które następnie rozpowszechnia wśród milionów, nawet przy konkurencji kopiującej jego praktyki (to jest dobre dla zdrowego rynku i dalszych innowacji i ceny).
Zmiany kursu akcji Apple w czasie
Firma Apple weszła na giełdę w 1980 roku (IPO) po cenie 22 dolarów za akcję. 42 lata później, w 2022 roku, akcje tej znanej na całym świecie firmy były notowane po 180 USD, co przy uwzględnieniu wielokrotnych podziałów akcji stanowi wzrost wartości o ponad 140 000 %.
W latach 1980-2019 był to umiarkowanie, ale stabilnie rosnący instrument inwestycyjny. Z kolei w 2019 roku cena akcji poszybowała w górę, a rok później uderzyła pandemia koronawirusa, pomagając wielu firmom technologicznym odnotować szybki wzrost i niesamowite wyniki.
W ciągu dwóch lat wartość akcji firmy potroiła się, zapewniając oszałamiające zyski wielu cierpliwym inwestorom. Po silnym wzroście nastąpił jednak znaczny spadek – do 2022 roku akcje firmy spadły o blisko 33%, co było kolejnym rekordem w historii firmy.
Apple jest również interesujące do obserwowania fundamentalnie. Firma dzieli się na tych i klientów, którzy uwielbiają Apple za jego funkcjonalność, prostotę i design, i innych, którzy nienawidzą go, ponieważ według nich produkty mają wygórowane ceny i często ograniczoną kompatybilność.
Jestem pewien, że spotkaliście się z reprezentantami obu obozów. Dodajmy do tego wszystkiego ogromne oczekiwania wobec Apple i szybko rozwijającego się świata IT w ogóle, a to wyjaśnia w zasadzie wszystkie korekty i gwałtowne ruchy, jakie widzieliśmy w ciągu 42 lat publicznego obrotu akcjami Apple.
Rozwodnienie akcji Apple
Jedną z cech charakterystycznych tej firmy jest to, że w całej swojej historii zrobili to, co nazywa się rozwodnieniem akcji. Jest to metoda, która utrzymuje akcje firmy w wysokim popycie, ale także w przystępnej cenie. Ponieważ jedynym sposobem zarabiania na akcjach Apple jest wzrost ich ceny, zarząd musi utrzymywać cenę akcji na niskim poziomie, ale nadal zachować atrakcyjność akcji.
Rozwodnienie oznacza, że zamiast posiadać jedną akcję o wartości, powiedzmy, 100 dolarów, inwestor będzie posiadał dwie akcje o wartości 50 dolarów lub pięć akcji o wartości 20 dolarów. Spółka w swojej historii pięciokrotnie uciekała się do tej praktyki:
- Sierpień 2020: podział akcji 4 na 1
- Czerwiec 2014: podział akcji 7 na 1
- Luty 2005: podział akcji 2 na 1
- Czerwiec 2000: podział akcji 2 na 1
- Czerwiec 1987: podział akcji 2 na 1
Handlować czy kupować akcje Apple?
W tym rozdziale przyjrzymy się dwóm sposobom inwestowania w akcje Apple.
Pierwsza to inwestycja długoterminowa, w której kupujesz „fizyczne” akcje (ale nie będziesz ich trzymał u siebie, tylko u maklera lub na rachunku inwestycyjnym w banku). Takie podejście jest wielokrotnie łatwiejsze, mniej czasochłonne i dla nowicjuszy bardziej skuteczne niż trading (lub aktywny, krótkoterminowy handel).
W przypadku Apple za tą opcją przemawia rozwój historyczny i fakty takie jak popularność, lojalność, ogromne inwestycje w rozwój itp. Dodatkowo, jeśli w Twoim portfelu nie ma świata IT, poprawisz dywersyfikację, czyli zmniejszysz ryzyko poprzez rozłożenie inwestycji na więcej kategorii.
Jeśli zdecydujesz się zainwestować w akcje Apple, powinieneś mieć przynajmniej podstawy analizy fundamentalnej. Analiza techniczna jest przydatna do prawidłowego wejścia oraz do transakcji krótkoterminowych.
U którego brokera kupić akcje Apple?
Akcje Apple można kupować i handlować za pomocą XTB. Dla nas Polaków, XTB jest interesującym brokerem z kilku powodów. Posiada licencję CNB, można odwiedzić prawdziwe biuro w Warszawie, broker jest zweryfikowany, regulowany i posiada wsparcie w języku polskim.
W XTB możesz handlować akcjami Apple bez dźwigni, od 2020 roku nie ma opłaty za kupno lub sprzedaż fizycznych akcji, a rynek jest otwarty od 15:30 do 22:00.
Jak handlować akcjami Apple?
W tej części przyjrzymy się drugiej opcji, czyli jak spekulować na cenie akcji Apple. I właśnie dlatego, że interesuje nas tylko spekulacja na cenie akcji, oprzemy się na kontraktach CFD. Są to finansowe instrumenty pochodne, które doskonale odwzorowują cenę aktywa bazowego – w naszym przypadku akcji Apple.
Zalety CFD to przede wszystkim prostota. Możesz zawrzeć kontrakt rozliczeniowy cenowy = CFD z brokerem w ciągu kilku sekund online (na komputerze lub urządzeniu mobilnym podłączonym do internetu i platformy handlowej), możesz równie łatwo wyjść z transakcji i nie musisz faktycznie posiadać akcji.
Osobiście uważamy, że niższa dźwignia (lub nawet jej brak) jest zaletą, ale to sprawa indywidualna. Jeśli chcesz transakcji lewarowanych i chcesz je na akcje Apple, to proszę bardzo. Brokerzy, którzy to oferują to np. RoboMarkets.
Te krótkoterminowe spekulacje mogą być oparte na wprowadzeniu nowych produktów, tzw. Keynote. Apple robi wszystko, aby zapobiec przeciekom, a Keynote faktycznie ma sens również w tych celach. Jeśli masz dobre przeczucie, jak spółka odbierze właśnie wprowadzoną wiadomość i czy będzie ona lepsza czy gorsza od oczekiwań, możesz handlować podczas Keynote.
Swoją drogą, Keynote’y są często powodem spadku kursu akcji Apple, oczekiwania są większe i cena spada. Ale po kilku tygodniach i miesiącach dobre wyniki sprzedaży zostają odsłonięte i cena znów rośnie. Wspomniane emocje widać na kursie akcji Apple, wyraźnie poruszają one ceną, dlatego musimy dać temu walorowi więcej przestrzeni do ruchu.
Przykład transakcji na akcjach Apple
Aby pomóc Ci dokładnie zrozumieć, jak działa handel CFD i jaki jest wpływ dźwigni, przygotowaliśmy dwa przykłady.
Po pierwsze, wyobraźmy sobie transakcję na XTB bez dźwigni Kupujemy 10 akcji, jedna kosztuje 150$, więc w sumie będą nas kosztować 1500$. Po kilku dniach zauważasz, że cena wzrosła o 10$ i postanawiasz zamknąć pozycję. Zysk wyniesie 10$ na akcję, mamy 10 akcji, więc łącznie 100$ zysku z inwestycji 1.500$.
Jeśli wejdziesz w ten sam handel (w liczbie zakupionych akcji) z RoboMarkets z dźwignią 1:5, potrzebujesz tylko jednej piątej pierwotnej kwoty, aby dokonać transakcji. Czyli znowu mamy cenę 150$ i znowu kupujemy 10 akcji. Ale zamiast 1500 dolarów, płacimy tylko 300 dolarów. Cena poruszy się jak wyżej i zysk będzie znowu taki sam, 100$. Ale spójrz na stosunek. Teraz inwestycja wynosiła tylko 300$.
Jeśli zainwestowałbyś 1.500$ z dźwignią 1:5, to włożyłbyś w rynek pięć razy więcej, więc 7.500$ -> 7.500$ / 150$ za akcję = 50 akcji. Jeśli cena wzrośnie o 10 dolarów za akcję, to zysk wyniesie 500 dolarów. Czyli wszystko razy 5.
Podczas handlu bez dźwigni, potrzebujesz wyższej kwoty zainwestowanego kapitału, ale ogólnie jest to mniej ryzykowne dla Ciebie i możesz sobie pozwolić na poniesienie pewnych strat.
Przy handlu z dźwignią istnieje możliwość większych zysków, można zainwestować więcej, za ten sam kapitał można kupić nawet 5x większą pozycję. Tak więc Twoje zyski mogą być nawet pięciokrotnie wyższe, ale również straty. Uważaj!
Jak kupić akcje Apple lub jak nimi handlować.
Masz podstawowe informacje o Apple. Wiesz, jak wygląda trend akcji Apple i wiesz, że należy obserwować zmienność związaną z emocjami. Istnieje wyraźnie wiele pozytywów inwestowania w akcje Apple, ale ostateczny wybór należy do Ciebie. Aby czerpać zyski z Apple, należy otworzyć zarejestrować konto u brokera.. Możesz wykonać następujące czynności:
- otworzyć konto u brokera – na przykład u wspomnianego wcześniej XTB (brak dźwigni finansowej czyni handel bezpieczniejszym, ale akcjami Apple można też handlować jako CFD w RoboMarkets)
- Przejdź przez proces konfiguracji online, zweryfikuj swoje dane i dokonaj przelewu środków (w zależności od planowanego wolumenu handlu, możesz obliczyć kwotę zgodnie z instrukcjami powyżej)
- Złóż pierwsze zlecenie handlowe
- Oceń wynik transakcji.
Jeśli jesteś całkowicie początkujący, możemy zdecydowanie polecić konto demo RoboMarkets. Jest ono darmowe i pozwala spróbować tradingu. Za jego pomocą zapoznasz się z platformą. Niemniej jednak nawet jeśli zaczynasz z niewielką kwotą, doświadczenie z prawdziwym kontem jest po prostu bezcenne.
Dywidendy Apple
Dywidenda ucieszy każdego inwestora, gdyż albo maksymalizuje jego zysk dzięki dobrze zakupionej inwestycji, albo minimalizuje stratę w przypadku spadku kursu akcji. W przypadku Apple dywidendy są mniejsze, ale wciąż rosną, co jest bardzo dobrą wiadomością. Najdłuższa passa wzrostu dywidendy trwała 9 lat, przy czym spółka wypłaca inwestorom dywidendy kwartalnie.
To, co jednak nie jest tak pozytywne, to malejąca stopa dywidendy. W praktyce oznacza to, że cena akcji Apple rośnie znacznie szybciej niż wysokość wypłacanych dywidend. Innymi słowy, albo firma nie osiąga wystarczającej rentowności (na przykład z powodu spadających marż), albo zarząd po prostu wykorzystuje środki na cele inwestycyjne.
Dlaczego warto kupić akcje Apple?
Apple jest liderem w dziedzinie informatyki i telekomunikacji. Z ich produktów korzystają miliony ludzi na całym świecie. Nie ma chyba osoby, która nie znałaby legendarnego już założyciela Apple Computers, Steve’a Jobsa. Nacisk marki na jakość jest widoczny od ich wczesnych dni w garażu w Palo Alto. Tam gdzie narodził się cały projekt „Apple Bites”.
Akcje Apple, pomimo kilku niewielkich spadków cen (max 30% w 2022 roku), są akcjami długoterminowo wzrostowymi. Jest tt bardzo dobrą wiadomością zarówno dla inwestorów długoterminowych, jak i krótkoterminowych spekulantów. Bardzo ciekawą techniką tradingową jest śledzenie wahań cen przed i po Keynote (premiery nowych produktów). Wówczas można znaleźć okazje wynikające z większej zmienności.
Akcjami Apple można handlować jako „akcjami posiadanymi fizycznie”, gdzie oprócz aprecjacji na wzroście ceny inwestor otrzymuje również dywidendę, lub w formie kontraktu CFD, gdzie można spekulować zarówno na wzroście, jak i spadku ceny akcji, ale bez prawa do otrzymania dywidendy. Handel CFD pozwala na wykorzystanie dźwigni finansowej, oferując możliwość inwestowania nawet na mniejszych rachunkach handlowych, ale kosztem zwiększonego ryzyka.
Zasięg i potencjał usług i produktów Apple jest po prostu niesamowity. Ze względu na dużą dywersyfikację w branży IT oraz ogólną popularność i rozgłos, jest całkiem prawdopodobne, że akcje spółki mogą być ciekawą inwestycją w długim terminie. Jeśli możesz poradzić sobie z odrobiną emocji,wyższą zmiennością i masz trochę wolnego kapitału, Apple wydaje się dobrym wyborem.