Tesla "oszukała" w reklamie autopilota z 2016 r.

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 19 stycznia 2023
ikona autora biały

Opublikowane w 2016 roku nagranie samochodu elektrycznego Tesla Model X demonstrującego możliwości technologii autonomicznej jazdy zostało zainscenizowane. Informację na ten temat podała agencja Reuters.

Według transkrypcji zeznań byłego dyrektora ds. oprogramowania Autopilota Ashoka Elluswamy'ego, na nagraniu samochód był prowadzony. W tym czasie robocar nie obsługiwał funkcji zatrzymywania się na czerwonych światłach i jazdy na zielonym - powiedział.

W lipcu 2022 roku Elluswamy wystąpił jako świadek w sprawie sądowej dotyczącej śmiertelnego wypadku, który miał miejsce w marcu 2018 roku. W wyniku wypadku zginął inżynier Apple.

Wideo, które CEO Tesli Elon Musk wykorzystał w 2016 roku, by udowodnić autonomiczność robocara, jest wciąż archiwizowane na stronie internetowej firmy. Miliarder napisał:

"Tesla sama jeździ (bez udziału człowieka) po drogach miejskich do autostrad i ulic, a następnie znajduje miejsce parkingowe".

Według Elluswamy'ego, programiści wykorzystali do stworzenia wideo mapowanie 3D wcześniej ustalonej trasy z ich domu w Menlo Park w Kalifornii do ówczesnej siedziby firmy w Palo Alto.

Podczas filmowania kierowcy musieli interweniować i przejmować kontrolę nad dronem. Samochód testowy rozbił się również o ogrodzenie podczas demonstrowania "autoparkingu". Elluswamy powiedział:

"Celem filmu nie było pokazanie technologii dostępnej dla klientów w 2016 roku. To była demonstracja tego, co można wbudować w system".

Zapytany, czy wideo pokazało funkcje Autopilota dostępne w samochodach produkcyjnych w 2016 roku, były starszy inżynier w firmie powiedział, że "nie".

Według prawnika Andrew McDevitta, który reprezentuje w sądzie żonę pracownika Apple, który zginął w wypadku, filmik "w oczywisty sposób wprowadzał w błąd" właścicieli Tesli co do możliwości Autopilota.

Przypomnijmy, że w grudniu 2022 roku władze Kalifornii zakazały Tesli nazywania autopilota Full Self-Driving.

W październiku media informowały o dochodzeniu Departamentu Sprawiedliwości USA w sprawie obietnic reklamowych producenta dotyczących Autopilota.

W sierpniu amerykański rzecznik konsumentów Ralph Nader wezwał do wprowadzenia zakazu Full Self-Drivingu ze względu na jego "niebezpieczne i nieodpowiedzialne działania".

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sztuczna inteligencja: ogromny trend technologiczny czy bańka?

Wprowadzenie ChatGPT przez OpenAI i związany z tym szum sprawiły, że generatywna AI znalazła się na radarze firm venture capital i technologicznych, które chcą zainwestować pieniądze w czasach kryzysu. Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji OpenAI mogą pozornie robić wszystko, od pisania poezji i kodu po tworzenie dzieł sztuki. wywołało wiele emocji w tej dziedzinie. A zarówno […]

Revolut opóźnia wydanie własnej kryptowaluty

Revolut, londyński challenger bank z siedzibą w Londynie, opóźnił uruchomienie swojej natywnej kryptowaluty o nazwie RevCoin. Financial News (FN) poinformował, że upadek giełdy kryptowalut FTX może być głównym powodem, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Revolut opóźnia debiut RevCoin Kryptowaluta miała ujrzeć światło dzienne pod koniec ubiegłego roku, ale plany Revoluta uległy zmianie. Przedłużająca […]

Akcje Google (GOOGL)  - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Google (Alphabet) to amerykańska firma technologiczna, która zaczynała od produktów i usług w branży internetowej i oprogramowania komputerowego. Dziś jednak jej macki sięgają znacznie dalej i można ją nazwać gigantem technologicznym. Jest właścicielem wielu spółek zależnych, które zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, technologii chmury czy środków służących poprawie ludzkiego zdrowia. W 2009 roku […]

Tysiące użytkowników PayPal ofiarą wycieku danych

Konta 34 942 użytkowników PayPal zostały zhakowane między 2 a 6 grudnia 2022 roku przez nieuprawnione osoby poprzez atak typu credential stuffing. Hakerzy potencjalnie uzyskali dostęp do danych osobowych klientów, w tym ich imienia i nazwiska, adresu, daty urodzenia, numeru identyfikacji podatkowej i numeru ubezpieczenia społecznego. Ataki typu credential stuffing mają miejsce, gdy hakerzy próbują […]

Akcje Apple (AAPL) - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Na świecie jest ponad 600 milionów użytkowników Apple. Posiadają oni około 1,4 miliarda aktywnych urządzeń Apple (iPhone, iPad, iPod, Mac i inne). Same te liczby są niesamowite, a także stawiają Apple w czołówce najbardziej wartościowych firm na świecie (według magazynu Forbes). To oczywiście czyni firmę bardzo interesującą z perspektywy inwestowania w akcje. W tym obszernym […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star