Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak radzi sobie ukraińska gospodarka podczas wojny? Wielu może pomyśleć, że gospodarka wojenna prawdopodobnie nie będzie się dobrze rozwijać. Czy rzeczywiście tak jest na Ukrainie?
W tym artykule postaramy się nakreślić obecny stan ukraińskiej gospodarki i odpowiedzieć na pytanie, czy wojna spowoduje jej załamanie. Narodowy Bank Ukrainy (NBU) opublikował bowiem na swojej stronie internetowej aktualizację dotyczącą stanu lokalnej gospodarki.
Gospodarka Ukrainy radzi sobie lepiej niż oczekiwał MFW pomimo wojny
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) informuje, że ukraińska gospodarka radzi sobie lepiej niż oczekiwano pomimo wojny. To doprowadziło do zatwierdzenia pakietu pożyczek finansowych. W dniu 31 marca 2023 r. zarząd MFW zaakceptował czteroletni program pożyczkowy w wysokości 15,6 mld USD.
Gavin Gray z MFW powiedział, że zatwierdzony program był trzecią i ostatnią fazą strategii opracowanej w celu wsparcia Ukrainy. Pierwszym etapem było finansowanie awaryjne w wysokości 2,7 mld USD za pośrednictwem Instrumentu Szybkiego Finansowania (RFI) w 2022 r. Kolejnym etapem był czteromiesięczny program monitorowania z udziałem zarządu (PMB), który utorował drogę do pełnego programu MFW.
Gray dodaje, że program ten został opracowany zgodnie z nową polityką Funduszu dotyczącą udzielania pożyczek w warunkach wyjątkowo wysokiej niepewności. G7, grupa najbardziej zaawansowanych gospodarczo krajów, a także UE, stworzą silne gwarancje finansowania. Można powiedzieć, że najważniejszym celem programu jest utrzymanie stabilności finansowej, a także gospodarczej w okresie wyjątkowo dużej niepewności, przywrócenie zdolności obsługi zadłużenia i wsparcie odbudowy Ukrainy na drodze do przystąpienia do Unii Europejskiej w okresie powojennym.
Gray mówi dalej, że utworzono również międzynarodową grupę, która ma pomóc w szybkim uruchomieniu ukraińskiej gospodarki. W ramach tego planu prognoza wzrostu PKB na 2023 r. została podniesiona do poziomu między 1% a 3%. Inflacja nadal spowalnia, a kurs walutowy był stabilny w ostatnich miesiącach. Oczywiste jest jednak, że gospodarka wojenna jest narażona na bardzo wysokie ryzyko.
Optymistyczne perspektywy gospodarcze
NBU ocenia perspektywy gospodarcze kraju jako optymistyczne. Według ankiety, ukraińskie firmy spodziewają się wzrostu aktywności biznesowej w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
Ze względu na przywrócenie systemu energetycznego, stopniowe ożywienie popytu krajowego i wzmocnienie hrywny, oczekuje się wzrostu wolumenu świadczonych usług i produkcji towarów. W rezultacie spodziewany jest również rozwój lokalnych przedsiębiorstw, a oczekiwania dotyczące inflacji i kursu walutowego uległy poprawie.
Inflacja i handel
NBU podał ponadto, że roczna inflacja ma wynieść 15,7% w drugim kwartale tego roku w porównaniu do 20,7% w poprzednim kwartale. Wojna i różne operacje wojskowe były historycznie czynnikiem zwiększającym inflację, a nawet na Ukrainie czynnik ten jest najbardziej istotnym czynnikiem zwiększającym inflację.
NBU zauważa, że wpływ czynników wymiany pieniądza i kosztów produkcji nieco osłabł. Ankietowani wspominają, że spodziewają się, iż średni kurs wymiany w ciągu najbliższych 12 miesięcy wyniesie około 40,43 hrywny ukraińskiej (UAH) do dolara (USD), w porównaniu z 42,18 kwartał wcześniej. Jednocześnie rośnie odsetek osób, które spodziewają się, że kurs wymiany ukraińskiej hrywny pozostanie na niezmienionym poziomie 40 UAH za dolara w ciągu najbliższego roku.
Ukraińska minister gospodarki Julia Svyrydenko twierdzi, że gospodarka ukraińska dostosowuje się i odradza w szybszym tempie niż przewidywano. Według niej, rząd nadal koncentruje się na stabilizacji sytuacji w sektorze energetycznym i pomocy w rozwiązaniu problemów logistycznych ukraińskiego eksportu.
Należy jednak zauważyć, że Rosja nie przedłużyła swojego udziału w porozumieniach zbożowych. Z drugiej strony, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski stara się utrzymać szlak czarnomorski dla ukraińskiego eksportu zboża i innych towarów. Jednak sytuacja na Morzu Czarnym jest obecnie bardzo niepewna, ponieważ każdego dnia w głównych wiadomościach słyszymy o operacjach wojskowych dronów atakujących statki po jednej lub drugiej stronie.
Podsumowanie
Fakt, że ukraińska gospodarka dostosowała się i ożywiła w szybszym tempie niż przewidywano, musi być zaskoczeniem dla ciebie, czytelnika, i dla wielu analityków. Wynika to jednak głównie z ogromnego wsparcia gospodarczego i zbrojeniowego ze strony krajów zachodnich.