Sztuczna inteligencja stworzyła naprawdę wiele możliwości. Dzięki AI możemy wykonać wiele rzeczy, nie mając o nich właściwie pojęcia. Możemy np. stworzyć logo AI, zmontować film, stworzyć stronę www, napisać prosty program czy też tekst. Możliwości te możemy wykorzystać w celach prywatnych, lub po prostu zarobkowych. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytanie: do czego możemy wykorzystać AI bez znajomości programowania.
Tworzenie grafiki dzięki AI
Jedna z pierwszych dziedzin, w której możemy wykorzystać AI to tworzenie grafiki. Za pomocą sztucznej inteligencji możemy na dzień dzisiejszy stworzyć niemal jej każdy rodzaj – od loga, przez i, a kończąc na plakacie czy kompletnie abstrakcyjnym obrazie. Co ciekawe, wygenerowane obrazy będą w 100% unikalne.
Jakie więc narzędzia AI mogą się przydać grafikom lub osobom, które nie mają zmysłu estetycznego, a potrzebują stworzyć profesjonalnie wyglądający projekt? Oto kilka produktów z kilku różnych kategorii:
- Midjourney – Midjourney to narzędzie AI do zamiany tekstu na obraz. Pozwala ono napisać prompt i szybko go zwizualizować. Korzystanie z tego narzędzia AI jest łatwe i powinien z tym poradzić sobie nawet największy laik. Chociaż nie wszystkie wyniki są idealne, Midjourney działa z powodzeniem do większości celów.
- Khroma – Khroma to narzędzie AI do doboru kolorystyki, które odgrywa znaczącą rolę w procesie tworzenia projektów graficznych. W oparciu o preferencje estetyczne użytkownika, Khroma generuje spersonalizowane palety kolorów, oferując nieskończoną liczbę opcji.
- LogoAI – LogoAi to intuicyjny program do tworzenia logo przy użyciu AI, który oferuje użytkownikom szeroki zakres opcji, szablonów i narzędzi do edycji. Platforma oferuje trzy konkurencyjne cenowo pakiety, jednak pakiet Basic ma ograniczone funkcje i zapewnia pliki logo jedynie w niskiej rozdzielczości.
- Fontjoy – Fontjoy to oprogramowanie open-source, które pomaga tworzyć najlepsze kombinacje czcionek przy użyciu technologii wektorów czcionek. Wybór odpowiedniej czcionki może być czasami żmudny. Fontjoy wykorzystuje filtry i generatory, aby skrócić czas szukania tej odpowiedniej.
- Canva – Canva AI to wielofunkcyjna platforma opisywana przez samych twórców jako „oprogramowanie do komunikacji wizualnej z przyjaznymi dla użytkownika interfejsami, które umożliwiają użytkownikom projektowanie i tworzenie materiałów wizualnych.” Za pomocą platformy Canva AI można tworzyć wszystko, od prezentacji PowerPoint i wykresów po posty w mediach społecznościowych, projekty logo i treści wideo. Niedawno platforma wprowadziła do swojej struktury również funkcje AI.
Pisanie tekstów dzięki AI
Dzięki AI można też oczywiście pisać teksty. Chyba każdy z was słyszał o chatbocie ChatGPT. W tej kategorii również można wykorzystać AI bez znajomości programowania. Sztuczna inteligencja może wygenerować nam każdy rodzaj tekstów, od artykułu na bloga, przez wiadomość e-mail, po całą książkę.
Na rynku istnieje obecnie naprawdę dużo narzędzi AI, które pozwalają pisać artykuły. Jedne z nich są lepsze do jednych celów, a drugie do innych. Oto kilka przykładów produktów, które pozwalają wygenerować naprawdę wysokiej jakości tekst:
- ChatGPT – Jest to model językowy oparty na architekturze GPT (Generative Pre-trained Transformer) stworzony przez firmę OpenAI. Umożliwia on generowanie treści takich, jakie napisał by człowiek w czasie rzeczywistym. ChatGPT jest często używany w chatbotach oraz innych aplikacjach AI do generowania treści.
- Jasper – Jasper.ai to narzędzie zaprojektowane z myślą o twórcach treści, marketerach i firmach, którzy potrzebują wsparcia w tworzeniu wysokiej jakości treści. Jasper może być używany do tworzenia różnych treści, w tym postów na blogu, opisów produktów, tekstów marketingowych i innych. Jasper jest przystępny cenowo i łatwy w użyciu.
- Copy.Ai – Jest to platforma korzystająca z technologii sztucznej inteligencji do generowania treści tekstowych. Mogą to być chociażby konspekty artykułów, nagłówki, opisy produktów czy treści marketingowe itd. Umożliwia tworzenie kreatywnych tekstów w krótkim czasie.
- Surfer SEO – To narzędzie SEO oparte na analizie danych, które pomaga optymalizować treść strony internetowej pod kątem wyszukiwarek. Analizuje ono kluczowe wskaźniki strony i sugeruje zmiany w celu poprawy jej pozycji w wynikach wyszukiwania.
- NeuronWriter -Jest to narzędzie podobne do SurferSEO, jednak nieco tańsze. Co więcej, pozwala ono na generowanie treści za pomocą AI bezpośrednio w edytorze. Wykorzystuje zaawansowane modele językowe do tworzenia spójnych i przekonujących tekstów. Sprawdź naszą recenzję NeuronWriter
Tworzenie, obróbka i montaż wideo dzięki AI
Użycie AI bez znajomości programowania jest także możliwe w przypadku edycji wideo. Na dzień dzisiejszy każdy może zmontować, stworzyć, wygenerować czy też obrobić własny film w profesjonalny sposób. Narzędzia AI służące do pracy z wideo oferują naprawdę rozbudowane możliwości. Jeśli tworzenie/edycja wideo to coś co Cię interesuje, powinieneś zapoznać się z takimi narzędziami jak:
- Repurpose.io – Dzięki Repurpose.io użytkownicy mogą bez większego wysiłku przekształcać swoje filmy z wielu platform, takich jak YouTube i Facebook, w krótkie treści, tzw. shortsy.
- Pictory – Pictory AI to kolejne niesamowite narzędzie do tworzenia wideo, które ułatwia tworzenie krótkich filmów z długich treści. Platforma pełni również funkcję edytora wideo. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji tworzenie wysokiej jakości filmów za pomocą Pictory jest szybkie i łatwe. Dzięki Pictory AI nie musisz posiadać żadnych umiejętności technicznych. Aplikacja to idealne rozwiązanie usprawniające proces tworzenia materiałów wideo.
- Descript – Descript to kompleksowe narzędzie, które usprawnia cały proces produkcji wideo i podcastów. Dzięki Descript nie będziesz musiał przełączać się między wieloma programami i narzędziami, aby wykonać swoją pracę. Platforma zawiera również funkcje współpracy, które ułatwiają udostępnianie i pracę nad treściami z innymi ludźmi. Descript to wszystko, czego potrzebujesz, aby ożywić swoją wizję i podzielić się nią z odbiorcami.
- Eleven Labs’ Prime Voice AI – Prime Voice AI to zaawansowane narzędzie do tworzenia mowy oparte na sztucznej inteligencji opracowane przez ElevenLabs. Generuje wysokiej jakości dźwięk mówiony w dowolnym głosie i stylu, wykorzystując model głębokiego uczenia się do tworzenia realistycznych ludzkich intonacji i fleksji.
- Adobe Firefly – Adobe Firefly to pierwsza aplikacja firmy wprowadzająca funkcje sztucznej inteligencji. Ten zestaw narzędzi do edycji zapewnia niesamowitą gamę sposobów montażu wideo i edycji zdjęć przy użyciu sztucznej inteligencji. Oprócz funkcji zamiany tekstu na obraz, Firefly oferuje możliwość „Inpaint”, pozwalającą na generowanie przez sztuczną inteligencję określonej części obrazu i zastąpienie oryginału.
Tworzenie stron internetowych bez znajomości programowania dzięki AI
Kiedyś, aby stworzyć stronę internetową trzeba było umieć kodować. Dziś można wygenerować witrynę dzięki AI bez znajomości programowania w ciągu zaledwie kilku minut. Wystarczy, że podamy sztucznej inteligencji kilka danych, a ta stworzy dla nas profesjonalną stronę www opatrzoną unikalnym tekstem oraz grafikami. Oto najlepsze i sprawdzone kreatory stron internetowych AI:
- Wix – Wix to jedno z najlepszych narzędzi do tworzenia stron internetowych. Kreator stron AI Wix doskonale równoważy użyteczność i funkcjonalność. Zaczynasz od wybrania rodzaju witryny, którą chcesz utworzyć i jej funkcji, dodajesz trochę informacji o sobie, a następnie wybierasz jeden z sześciu nastrojów. Na tej podstawie Wix zasugeruje trzy projekty strony głównej, a także strony, które można dodać do witryny.
- Shopify – Shopify to jeden z najpopularniejszych kreatorów sklepów internetowych AI. Dzięki tej platformie uzyskasz wgląd w zachowania swoich klientów i stworzysz ukierunkowane kampanie marketingowe, które pomogą Ci zwiększyć przychody. Shopify posiada wbudowany edytor AI oraz funkcję, która pozwoli Ci w łatwy sposób stworzyć sklep internetowy przy pomocy AI w kilku kliknięciach.
- 10web – 10web to kolejne narzędzie, która pozwala wykorzystać AI bez znajomości programowania. Za jego pomocą również stworzymy stronę internetową podając zaledwie kilka detali, takich jak rodzaj strony, branża i nazwa. Co więcej, po wygenerowaniu strony www, możemy ją dowolnie edytować, a także jest ona hostowana na serwerze 10web.
- PineappleBuilder – Pineapple Builder to kreator stron internetowych AI. Jego prosty interfejs i technologia AI sprawiają, że tworzenie stron internetowych jest szybsze i łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Stworzona przez Pineapple Builder strona jest gotowa w ciągu zaledwie kilku minut.
- Durable – Durable AI to zaawansowany kreator stron internetowych oparty na sztucznej inteligencji, który umożliwia użytkownikom stworzenie w pełni funkcjonalnej witryny w zaledwie 30 sekund. Eliminuje przy tym potrzebę posiadania umiejętności programowania.
Pozycjonowanie stron SEO dzięki AI
Sztuczna inteligencja zaczyna być także wykorzystywana w branży pozycjonowania SEO. Od jakiegoś czasu różne narzędzia prześcigają się we wprowadzaniu rozwiązań AI. Pomagają one np. tworzyć treść lub ją optymalizować pod względem słów kluczowych, struktury itd. Co więcej, AI może szybko i sprawnie przeanalizować konkurencje. Najlepsze narzędzia AI do SEO na dzień dzisiejszy to:
- Senuto – Senuto to kombajn SEO, który jakiś czas temu wypuścił funkcję Writer AI. Jest to narzędzie zaprojektowane, aby pomóc specjalistom SEO w planowaniu słów kluczowych, a także tworzeniu treści. Jego główną funkcją jest generowanie artykułów na podstawie informacji znalezionych w pierwszych 20 wynikach wyszukiwania – w konsekwencji ma on stworzyć artykuł, który zajmie wysoką pozycję w Google. Writer AI potrafi również stworzyć strukturę artykułu z nagłówkami, którą później wykorzystuje jako bazę do stworzenia zoptymalizowanego wpisu. Narzędzie jest również w stanie wygenerować zoptymalizowane meta tagi.
- ClickUp – ClickUp AI to potężny zestaw narzędzi do tworzenia treści AI zorientowanych na SEO, wbudowany w ujednoliconą i elastyczną platformę do zarządzania projektami i współpracy. Program ten to wszystko czego potrzebujesz do tworzenia treści i zarządzania projektami. To, co odróżnia ClickUp AI od innych narzędzi AI SEO, to podpowiedzi dla różnych sekcji, które nie ograniczają się tylko do optymalizacji SEO.
- Surfer SEO – Surfer SEO to narzędzie do analizy treści. Łączy on elementy związane z budową, tworzeniem i optymalizacją treści w jednym zestawie narzędzi. Wszystkie one pozwalają zoptymalizować artykuł w taki sposób, aby zwiększał on ruch organiczny z Google.
- NeuronWriter – NeuronWriter to narzędzie analogiczne do SurferSEO. Jest ono jednak znacznie tańsze i oferuje kilka dodatkowych, unikalnych funkcji.
- Semrush – Semrush to jedna z największych marek w branży SEO. Umożliwia między innymi przeprowadzanie analizy słów kluczowych, optymalizację SEO na stronie, przeprowadzanie analizy braków słów kluczowych (analiza konkurencji), pomoc w konfiguracji lokalnego SEO, budowanie linków i śledzenie słów kluczowych. Oferuje również kilka narzędzi sztucznej inteligencji służących głównie do tworzenia oraz optymalizacji tekstów pod kątem SEO.
Marketing i social media przy użyciu AI
AI potrafi przyspieszyć oraz zoptymalizować również wiele aspektów marketingu. Za pomocą sztucznej inteligencji da się bowiem stworzyć świetne grafiki, treści, wideo, a nawet zautomatyzować wiele procesów. Dlatego też marketing to kolejna branża, w której można wykorzystać AI bez znajomości programowania. Oto 5 najlepszych narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję, które pomogą Ci w tym sektorze:
- DeepBrain AI – DeepBrain AI Studios to czołowa platforma AI do tworzenia wideo, która oferuje płynną konwersję tekstu na obraz. Dzięki intuicyjnemu narzędziu nawet początkujący mogą z łatwością tworzyć wysokiej jakości filmy bez potrzeby zatrudniania operatorów, ekip filmowych lub drogiego sprzętu. Platforma oferuje fotorealistyczne awatary AI, które można dostosować do tożsamości marki.
- Rapidely – Rapidely to narzędzie AI dla przedsiębiorców i specjalistów od mediów społecznościowych, którzy chcą usprawnić proces tworzenia treści. Dzięki funkcjom, takim jak możliwość zarządzania wieloma kontami, praca zespołowa i utrzymywanie sprawnego przepływu pracy, Rapidely znacząco usprawnia zarządzanie mediami społecznościowymi.
- Flick – Flick AI Social Media Assistant to potężne narzędzie marketingowe zaprojektowane w celu usprawnienia procesu generowania, pisania i planowania treści w mediach społecznościowych.
- Phrasee – Phrasee to narzędzie AI, które koncentruje się na „optymalizacji języka marki”. Ta platforma marketingowa oparta na sztucznej inteligencji usprawnia język marki używany przez firmy. Może generować teksty do wiadomości e-mail, postów na Instagram, Facebook, a nawet powiadomienia push. Wszystko to przy użyciu systemu generowania języka naturalnego wraz z algorytmem uczenia maszynowego. Do jej klientów należy np. Domino’s.
- Optimove – Optimove to platforma danych klientów z funkcjami marketingowymi opartymi na sztucznej inteligencji. Pomaga zbierać dane z różnych platform, zapewniając ujednolicony widok wszystkich informacji na jednym pulpicie nawigacyjnym. Optibot, ich narzędzie AI, przeszukuje i analizuje wszystkie dostarczone dane klientów, generując z nich przydatne spostrzeżenia.
Programowanie przy użyciu AI
Co ciekawe AI możemy również wykorzystać do programowania… bez umiejętności programowania. Już nawet ChatGPT napisze dla nas kod prostego programu. Wystarczy, że dostarczymy mu konkretny prompt. Niemniej jednak istnieją także naprawdę zaawansowane narzędzia, które pozwalają na znacznie więcej nie tylko początkującym, ale także zaawansowanym programistom. Dzięki temu mogą oni znacznie usprawnić swoją pracę. Oto kilka najlepszych narzędzi AI do programowania:
- GitHub Copilot – to jeden z najlepszych dostępnych do tej pory na rynku asystentów kodowania AI. Narzędzie zostało zaprojektowane, aby pomóc programistom w wydajniejszym tworzeniu wysokiej jakości kodu, Copilot jest napędzany przez model językowy OpenAI Codex, który jest szkolony na tekście w języku naturalnym i czerpie spostrzeżenia z ogromnej puli publicznego kodu. To inteligentne narzędzie może sugerować całe linie kodu, uzupełniać funkcje, pisać komentarze, a nawet pomagać w debugowaniu i wykrywaniu potencjalnych problemów z bezpieczeństwem.
- Amazon CodeWhisperer – to innowacyjny generator kodu oparty na uczeniu maszynowym, zaprojektowany, aby pomagać programistom, oferując rekomendacje kodu w czasie rzeczywistym bezpośrednio w ich IDE. Jest on szkolony na ogromnym zbiorze danych kodu open-source i może sugerować wszystko, od fragmentów po pełne funkcje na podstawie komentarzy i istniejącego kodu.
- CodeT5 – To nardzędzie ma wbudowany model kodera i model dekodera, które pozwalają mu tłumaczyć język naturalny na kod (podobnie jak ChatGPT), ale także tłumaczyć kod na język naturalny. Możesz więc nie tylko powiedzieć CodeT5, co ma robić, ale także może on powiedzieć Tobie, co robi dany fragment kodu. To dwukierunkowa konwersacja.
- Replit – to internetowa platforma do kodowania, która zapewnia interaktywną przestrzeń dla użytkowników do wspólnego kodowania, współpracy i nauki. Jest ona znana z IDE opartego na przeglądarce, które umożliwia współkodowanie w dokumentach i natywnym hostingu. Jedną z jej wyróżniających się funkcji jest Ghostwriter, asystent kodu oparty na AI, zaprojektowany w celu usprawnienia procesu programowania.
- Codiga – Jeśli Twój zespół programistów kładzie duży nacisk na jakość i bezpieczeństwo, to Codiga może być Twoim nowym najlepszym (sztucznym) przyjacielem. Ten oparty na sztucznej inteligencji asystent kodu jest bardziej skoncentrowany na przeglądzie kodu niż na jego generowaniu. Może tworzyć fragmenty kodu, ale nie jest przeznaczony do pisania całych wierszy kodu. Zamiast tego Codiga najlepiej radzi sobie z czyszczeniem oprogramowania stworzonego przez zespół.
Podsumowanie
Jeśli zastanawiałeś się jak wykorzystać AI bez znajomości programowania to już powinieneś znać odpowiedź na to pytanie. Możliwości jest naprawdę ogrom. Od pisania tekstu, przez edycję grafiki i wideo, aż po samo…programowanie. Sztuczna inteligencja pozwala tworzyć nam naprawdę sporo rzeczy bez żadnej wiedzy. Czy to dla siebie, czy też dla naszego klienta!
AI bez programowania – FAQ
Istnieje naprawdę wiele narzędzi z wielu różnych branż, które pozwalają wykorzystać AI bez umiejętności programowania.
Tak, istnieją narzędzia i platformy, które umożliwiają korzystanie z AI bez konieczności kodowania.
Np. do tworzenia grafiki, edycji wideo, marketingu, tworzenia stron www… a nawet samego programowania.
Zacznij od zapoznania się z dostępnymi narzędziami, wybierz to, które najbardziej Ci odpowiada, i postępuj zgodnie z dostępnymi samouczkami lub przewodnikami.