BlackRock ostatnio robi wokół siebie sporo szumu – głównie za sprawą wniosku o spot Bitcoin ETF. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się największej na świecie firmie inwestycyjnej pod względem zarządzanych aktywów i jednej z największych pod względem wartości rynkowej.
W 2022 r. BlackRock zarządzał aktywami o wartości 8,594 bln USD. Jak jednak powstał BlackRock i jak stał się największym podmiotem inwestycyjnym na świecie?
Jak powstała firma BlackRock?
W 1988 r. Lawrence Fink (który właśnie opuścił First Boston) i siedmiu innych entuzjastów postanowiło założyć własną firmę zarządzającą aktywami. Zwrócili się do Petera Petersona z The Blackstone Group z prośbą o wsparcie (pieniądze). Blackstone ocenił opartą na ryzyku koncepcję Finka i przekazał startupowi 5 milionów dolarów w zamian za 50 procent udziałów w jego spółce.
W latach 1989-1994 wartość zarządzanych aktywów wzrosła z 2,7 mld USD do 54 mld USD, a udział Blackstone spadł z 50% do 35%. Firma otrzymała swoją nazwę – BlackRock – w 1992 r., kiedy rozważała debiut giełdowy.
Jednak w 1994 r. Fink i Schwarzman (szef Blackstone) pokłócili się o podział zysków – Larry chciał przekazać rosnące przychody nowym pracownikom, aby przyciągnąć bardziej wykwalifikowany personel, ale to jeszcze bardziej zmniejszyłoby udział Blackstone.
W rezultacie w 1994 r. oddział BlackRock sprzedający aktywa hipoteczne (te same, które spowodują krach na rynku w 2008 r.) i Lawrence Fink za 240 milionów dolarów przeszedł do PNC Bank Corp, który nadal jest największym udziałowcem firmy.
W 1998 roku BlackRock wszedł na giełdę z ceną 14 dolarów za akcję (obecnie ponad 600 dolarów) i stał się prawdziwym motorem finansowym. W kolejnych latach wykupił wiele firm, ale prawdopodobnie najlepszym przejęciem było Barclays Global Investors z funduszem giełdowym iShares. Za 13,5 mld USD BlackRock otrzymał fundusz z aktywami o wartości 1,2 bln USD.
Obecnie jest to globalna korporacja z Wielkiej Czwórki świadcząca usługi doradcze i inwestycyjne oraz produkty dla klientów prywatnych i instytucjonalnych. Jej osiągnięcia obejmują kontrakty z Rezerwą Federalną, EBC i rządami, a portfel inwestycyjny obejmuje udziały w bankach i gigantach technologicznych.
Struktura i cechy BlackRock
Pamiętamy, że Fink przyszedł do Petersona z First Boston – odszedł, ale powodem była strata 100 milionów dolarów przez jego dział z powodu błędnych prognoz dynamiki stóp procentowych. Larry nie został zwolniony, ale relacje z kolegami bardzo się skomplikowały i po prostu odszedł.
Fink wyciągnął jednak z tej historii ważny wniosek – nie można inwestować bez odpowiedniej oceny ryzyka i zarządzania nim.
Zarządzanie ryzykiem jest główną zasadą pracy BlackRock, a jego fundamentem jest Aladdin – Asset Liability and Debt and Derivatives Investment Network.
Jeśli urodziłeś się po 2000 roku, prawdopodobnie wiesz, że pierwsze komputery pojawiły się w 95 roku. W rzeczywistości już pod koniec lat 80-tych First Boston posiadał zaplecze obliczeniowe przeznaczone do oceny ryzyka.
Platforma Alladin
Z kolei BlackRock opracował Aladdin – platforma ta gromadzi i analizuje informacje z całego świata w celu oceny ryzyka i dynamiki aktywów w określonych okolicznościach.
Utrzymaniem tego systemu zajmuje się ponad 2000 pracowników. BlackRock posiada również usługi analityczne Green Package, PAG i AnSer.
W rzeczywistości BlackRock zawdzięcza swój sukces jako korporacja inwestycyjna nie Finkowi, ale Aladdinowi, który najwyraźniej był w stanie spełnić wszystkie życzenia swojego pana.
Analityka jako podstawa pracy korporacji miała również duży wpływ na jej strukturę. Podczas gdy w Vanguard każdy dział jest spółką zależną i rozwiązuje własne problemy niezależnie, tj. działa niemal autonomicznie, w BlackRock wszystkie działy strukturalne korzystają z BlackRock Solutions. Jest to sektor analityczny działający w oparciu o Aladdin, który ocenia wszystkie transakcje i inwestycje.
Trudno powiedzieć, w jakim stopniu oddziały zależą od BlackRock Solutions, ale wydaje się, że wszystkie inwestycje, z wyjątkiem tych w fundusze ETF, przechodzą wcześniej przez pracowników tego działu.
Kto posiada udziały w Blackrock?
BlackRock zarządza prawie 10 bln dolarów, a prawie 80% jego akcji jest w posiadaniu inwestorów instytucjonalnych:
Spółka posiada następujące oddziały zależne:
Większość zarządzanych funduszy (3,5 bln USD z 5,3 bln USD w 2017 r.) jest dystrybuowana wśród tych spółek zależnych. Kolejne 1,5 bln USD przypadło na fundusze ETF, a 300 mln USD na fundusze zbiorowe. Według oficjalnej strony internetowej (choć dane nadal dotyczą 2015 r.), BlackRock ma 70 biur w 30 krajach i klientów w 100 krajach.
Główne kierunki działalności
BlackRock Corporation obejmuje dwa potężne skrzydła – analityczne i inwestycyjne, które są reprezentowane przez następujące rodzaje usług:
Financial Markets Advisory – FMA to oddział BlackRock zajmujący się doradztwem w zakresie inwestycji i zarządzania ryzykiem. W rzeczywistości główną częścią aktywnej działalności firmy jest analityka finansowa i analiza ryzyka. Klientami FMA są zarówno inwestorzy instytucjonalni, jak i prywatni.
Przy okazji – w 2009 roku Rezerwa Federalna zleciła BlackRock analizę „toksycznych aktywów” pozostałych na rynku po kryzysie. W 2010 roku, w ramach umowy z EBC, BlackRock sprawdził sprawozdania finansowe irlandzkich banków, a w 2011 roku, na prośbę Narodowego Banku Grecji, przeprowadził pełną analizę stanu banków tego kraju.
Osobno wyróżniają się usługi BlackRock Solutions (działa zarówno dla klientów, jak i samej firmy) oraz platforma Aladdin. W 2018 r. zarządzała ponad 10 bilionami dolarów od 150 inwestorów instytucjonalnych z całego świata. Z tego powodu niektórzy analitycy postrzegają Aladdin jako zagrożenie – inne firmy po prostu otrzymują gotowe dane bez przeprowadzania własnych badań, co uzależnia je od BlackRock.
Fundusze inwestycyjne
BlackRock zarządza 3 głównymi rodzajami funduszy inwestycyjnych:
- iShares – jest to grupa ponad 1000 funduszy indeksowych typu ETF, które stanowią ponad 26% całego zarządzanego kapitału. Dzięki takiej koncentracji BlackRock jest monopolistą na tym rynku. Przykładem takiego funduszu jest IVV iShares Core S&P 500 ETF powiązany z indeksem o tej samej nazwie.
- Fundusze zbiorowe – BlackRock Mutual Funds również gromadzą ogromne środki – 300 mld USD na 2017 rok. To właśnie do analizy inwestycji z funduszy wzajemnych i zamkniętych wykorzystywany jest Aladdin. Mutual Funds obejmuje takie typy funduszy jak wielowalutowe (MALOX, BEEIX), akcyjne (MADVX, BIBDX), o stałym dochodzie (BSIIX, MAMTX). Łącznie umożliwiają one inwestowanie w niemal każdej branży w różnych regionach świata.
- Fundusze zamknięte – to fundusze z ograniczoną liczbą uczestników. Na ich temat wiadomo jedynie, że w 2017 roku BlackRock posiadał 73 fundusze CEF, w których zgromadzono 46 mld USD.
Warto również zaznaczyć, że Blackrock aktywnie pracuje nad wprowadzeniem do oferty spot Bitcoin ETF. Być może wniosek giganta zostanie zaakceptowany przez SEC już w najbliższym czasie, co w połączeniu z halvingiem, może wywołać potężną hossę na rynku krypto.
Blackrock i teorie spiskowe
W teoriach spiskowych BlackRock często pojawia się jako „bank cieni” – rodzaj facetów, którzy zawsze znajdą pieniądze dla „swoich”, omijając system bankowy.
Jednym z przykładów „okrucieństw” jest historia Zayo, operatora sieci światłowodowej. W 2012 r. chcieli oni uplasować dużą partię obligacji za pośrednictwem banku, ale napotkali problemy. BlackRock kupił większość tych obligacji w zamian za prawo do uczestniczenia w opracowywaniu warunków emisji, a zazwyczaj robią to tylko banki. Nie zapominajmy, że BlackRock kupił również jeden z oddziałów Barclays – „rodzinnego banku” Rothschildów.
Jednak pióropusz rządu cieni wisi nad wszystkimi dużymi firmami inwestycyjnymi, ale BlackRock dodaje do niego emisje spółek naftowych i węglowych. Friends of the Earth stwierdziło w 2018 r., że łączna emisja firm, w które inwestuje firma, wynosi 9,5 gigaton (czyli około 30% globalnych emisji). W tym samym czasie ruszyła kampania BlackRock’s Big Problem, związana z problemami środowiskowymi jakie wywołuje firma inwestycyjna.
Nie wiadomo, co kierowało Finkiem – kampania Big Problem czy Gretta Thunberg przekraczająca Ocean Atlantycki, ale w 2020 roku wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że BlackRock naprawdę bardzo się rozwinął i w przyszłości dostosuje swoje inwestycje, wycofując pieniądze z paliw węglowych, głównie węgla. Larry nie wspomniał o udziałach w głównych holdingach naftowych.
Tak czy inaczej, BlackRock posiada wystarczająco dużo pieniędzy, aby stymulować lub hamować rozwój całych branż i powinien zdawać sobie sprawę ze swojej społecznej odpowiedzialności i zakresu wpływu na rynek finansowy – zarówno w USA, jak i na całym świecie.
FAQ
Blackrock to największa na świecie firma zarządzająca inwestycjami, która obsługuje aktywa warte biliony dolarów.
Blackrock specjalizuje się w zarządzaniu aktywami, doradztwie inwestycyjnym, zarządzaniu ryzykiem i platformach technologicznych.
Ze względu na ogromną skalę działania i wiedzę ekspercką, decyzje Blackrock mają istotny wpływ na globalne rynki finansowe.
Blackrock korzysta z zaawansowanych technologii, takich jak sztuczna inteligencja i analiza big data, aby zoptymalizować strategie inwestycyjne.
Tak, Blackrock oferuje szeroką gamę produktów i usług zarówno dla inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych.
Więcej informacji o Blackrock można znaleźć np. na oficjalnej stronie internetowej firmy.