Agilent Technologies wyda do 2 mld USD na skup akcji własnych

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 14 marca 2023
ikona autora biały
agilent technologiec odkup akcji

Rok 2022 ustanowił rekord pod względem ilości pieniędzy wydanych przez firmy na skup akcji własnych. Firmy ogłosiły, że przeznaczyły na ten cel 1,26 bln USD, z czego ostatecznie wykorzystano jedynie 1,03 bln USD. Skup akcji odbywał się na tle stale rosnących stóp procentowych i polityki luzowania ilościowego, która miała spowolnić wzrost gospodarki.

Firmy mogą jednak odczuć efekt działań Fed dopiero w 2023 r. Fed będzie je bowiem popychał do ograniczenia wydatków i wykorzystania gotówki w alternatywny sposób. Na przykład zamiast wydawać pieniądze na wykup akcji, przeznaczą je na badania i rozwój, aby w przyszłości generować zyski.

W każdym razie są to tylko spekulacje, gdyż wydaje się, że firmy nie mają zamiaru spowalniać skupu akcji. Na przykład zarząd Agilent Technologies Inc (NYSE:A) właśnie zatwierdził nowy program skupu akcji na rok 2023. Mowa tu o 2 miliardach dolarów. Poznajmy tę korporację, dowiedzmy się, ile już wydała na skup akcji własnych i przeanalizujmy, jak będzie w stanie zrealizować swój plan.

Agilent Technologies w skrócie

Agilent Technologies Inc. to amerykańska firma zajmująca się produkcją sprzętu pomiarowego, elektroniki medycznej oraz sprzętu do analizy chemicznej. Dawniej była oddziałem firmy Hewlett-Packard. W 1999 roku została wybrana do utworzenia odrębnej firmy z innymi działami HP nie zajmującymi się bezpośrednio produkcją systemów komputerowych.

W tym samym roku Agilent Technologies przeprowadził IPO, dzięki któremu firma pozyskała 2,1 mld USD, ustanawiając rekord wśród emitentów z Doliny Krzemowej.

Programy wykupu akcji przez Agilent Technologies

W 2010 r. firma Agilent Technologies rozpoczęła program odkupu akcji. Z 798 milionów dolarów zysku netto wygenerowanego w tym roku, 71 milionów dolarów zostało wydanych na odkupienie akcji. W kolejnych latach korporacja stale rosła, a wraz z nią budżet na odkup akcji.

W 2020 roku spółka przeznaczyła 469 mln dolarów na finansowanie odkupu akcji. Z kolei w 2021 roku było to 788 mln dolarów, a w 2022 roku firma przeznaczyła na program skupu 1,13 mld dolarów. W tym roku zarząd planuje wydać nawet 2 mld dolarów. Korporacja podała, że proces skupu akcji rozpocznie się 1 marca, a liczba zakupionych papierów będzie zależała od ich ceny, warunków ekonomicznych i rynkowych, a także spraw korporacyjnych i prawnych. Dodatkowo należy pamiętać, że roczny zysk firmy jest jednym z głównych czynników wpływających na program.

Polityka dywidendowa Agilent Technologies

Spółka rozpoczęła wypłacanie dywidendy w 2012 roku. W ciągu ostatniej dekady EMS osiągnął szczyt na poziomie 1,15% rocznie, co jest dość niskim wynikiem, zwłaszcza przy obecnej inflacji przekraczającej 6,5%. Pod tym względem inne akcje dywidendowe mogą być bardziej atrakcyjne dla inwestorów.

Zauważ, że spółka wydaje więcej pieniędzy na skup akcji niż na dywidendy. W 2022 roku na dywidendy przeznaczono około 250 mln dolarów, a na program skupu 1,13 mld dolarów.

Można stwierdzić, że przy takim sposobie finansowania papiery wartościowe spółki zapewniają dobry zwrot. W rzeczywistości na poniższym wykresie możemy zobaczyć, że od 2010 roku akcje Agilent Technologies odnotowały wzrost o 800%, podczas gdy indeks S&P 500 wzrósł tylko o 270%.

Co może zwiększyć roczne zyski Agilent Technologies

Jak wspomniano powyżej, program odkupu akcji Agilent Technologies zależy między innymi od wysokości jej zysku netto w danym roku. Spróbujmy przeanalizować, co może wpłynąć na ten wskaźnik.

Agilent Technologies otrzymał zgodę FDA

12 grudnia 2022 roku amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła Agilent Resolution ctDx FIRST jako test do diagnostyki towarzyszącej (CDx) w celu identyfikacji zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuc (NSCLC).

Jest to najbardziej rozpowszechniony typ raka w USA, odpowiadający za 25% wszystkich zgonów z powodu nowotworów. Zatwierdzenie przez FDA oznacza, że Agilent Technologies może komercjalizować produkt i zarabiać na jego sprzedaży.

Agilent Technologies przejmuje Avida Biomed

4 stycznia 2023 roku Agilent Technologies ogłosił przejęcie firmy Avida Biomed, która specjalizuje się w tworzeniu narzędzi i technologii do badań nad rakiem. Teoretycznie transakcja ta znacząco wzmocni pozycję firmy na szybko rosnącym rynku badań i diagnostyki nowotworów. To z kolei może zwiększyć przychody firmy, czyniąc ją bardziej atrakcyjną dla inwestorów.

Agilent Technologies zwiększa swoje zdolności produkcyjne

9 stycznia 2023 roku ujawniono, że Agilent Technologies zainwestuje 725 milionów dolarów w celu zwiększenia swoich zdolności produkcyjnych w zakresie aktywnych składników farmaceutycznych stosowanych w leczeniu szerokiego zakresu chorób. Nowy zakład powstanie w Frederick w stanie Kolorado.

Decyzję o budowie nowego zakładu produkcyjnego tłumaczy się spodziewanym znacznym wzrostem rynku oligonukleotydów terapeutycznych (krótkich cząsteczek DNA i RNA), który według prognoz do 2027 roku ma osiągnąć wartość 2,4 mld USD.

Podsumowanie

Agilent Technologies stał się rentowny w 2010 roku i zainicjował program wykupu akcji o wartości 71 mln USD. Od tego czasu kwoty przeznaczane na tzw. buyback szybko rosną. W 2023 roku firma planuje wydać na skup akcji 2 miliardy dolarów.

To, w jakim stopniu firma realizuje plan, zależy od osiąganego corocznie zysku. Agilent Technologies zaimponował swoim inwestorom kilkoma dobrymi wiadomościami, co pozwala sądzić, że prawdopodobieństwo zorganizowania buybacku za tak wysoką kwotę jest dość wysokie. Jeśli firmie nie uda się osiągnąć celu, będzie to miało negatywny wpływ na cenę jej akcji.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złoto na nowych szczytach, jaka będzie jego przyszłość?

Złoto przełamało psychologiczny poziom 2 000 USD! Poszukiwanie bezpiecznej przystani dla kapitału inwestycyjnego to niekończący się proces, w którym pieniądze są przenoszone z jednego aktywa na drugie, w celu utrzymania wartości kapitału, a najlepiej jej zwiększenia. Złoto w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykazało się wzorowym wzrostem - cena tego towaru zyskała ponad 24%. W tym […]

Rosnące stopy procentowe zawsze prowadziły do krachu giełdowego

W tej chwili akcje są mniej więcej na plusie. Jak na razie jest to powściągliwy wzrost, ale z czasem może się to zmienić. Wszystko obecnie kręci się wokół ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. My jednak dziś chcemy się skupić na obecnym cyklu stóp procentowych. I pokazać, co działo się z rynkiem akcji w przeszłości, gdy Fed […]

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star