Branża lotnicza przeszła w 2020 r. przez spore załamanie, z którego niektóre firmy wciąż próbują się podnieść. Akcje linii lotniczych jednak zyskały ostatnio na wartości. Dlaczego? Ponieważ Berkshire Hathaway, firma Warrena Buffetta, zaczęła wprowadzać je do swojego portfela. W jakich obszarach firma widzi potencjał branży lotniczej i jak radzą sobie najbardziej znane amerykańskie linie lotnicze? Sprawdźmy to!
Amerykańska branża lotnicza nadal zmaga się z niskim popytem na sprzedaż biletów w podróżach służbowych. Brak tej klienteli zmusił nawet niektórych przewoźników do obniżania cen biletów, co oczywiście negatywnie wpłynęło na przychody.
Pozytywnym trendem zidentyfikowanym przez Berkshire Hathaway jest rosnący popyt na podróże turystyczne. Według U.S. Travel Association, popyt na ten rodzaj podróży jest obecnie na poziomie 97% wolumenu przed pandemią w 2019 roku. Przyjrzyjmy się teraz firmom, w które Berkshire Hathaway niedawno zaczął inwestować.
Delta Air Lines
Akcje spółki Delta Air Lines od 2020 roku notowane są w trendzie spadkowym, do którego powróciły po przetestowaniu poziomu oporu. Silny wolumen w konfluencji z linią trendu spadkowego wysłał akcje spółki z powrotem w trend spadkowy. Jeżeli w sezonie letnim poziom 40 USD zostanie naruszony, możemy zacząć widzieć zmianę sentymentu rynkowego i początek trendu wzrostowego.
Przychody Delta Air Lines rosną od 2020 roku. W tym roku mają wynieść około 56,24 mld USD, a w 2024 roku wzrosnąć do 57,42 mld USD. Jednak ta linia lotnicza nie wypłaca dywidendy.
American Airlines
Ta firma również odnotowuje stały wzrost przychodów od 2020 roku, kiedy to spadły one do 17,34 mld dolarów. Obecnie, po prawie 64% wzroście rok do roku, plasują się na poziomie 53,19 mld dolarów (prognoza na ten rok) i mają dalej rosnąć do 55,22 mld dolarów w 2024 roku. American Airlines nie wypłaca również dywidendy.
Mimo poprawy sytuacji finansowej spółki, jej akcje tracą na wartości. Obecnie akcje American Airlines notowane są w trendzie spadkowym, poniżej linii trendu spadkowego. Kluczowe dla akcji będzie przełamanie poziomu cenowego 17 USD, co spowodowałoby przełamanie linii trendu do góry. Następny opór znajdowałby się wtedy na poziomie 25 dolarów, gdzie wypadają maksima cenowe z 2021 roku.
United Airlines
Największy wzrost przychodów odnotowały linie lotnicze United Airlines. Przychody firmy w 2020 roku wyniosły około 15,36 mld USD, a na ten rok prognozowane jest prawie 53 mld USD. Wzrost ma być kontynuowany do 56 miliardów dolarów w 2024 roku. Linia lotnicza również nie wypłaca dywidendy swoim akcjonariuszom.
Po spadku akcji w 2020 roku, akcje United Airlines notowane są w technicznej formacji flagi, gdzie od górnej krawędzi ograniczone są spadkową linią trendu, a od dolnej linią trendu wzrostowego. Sytuacja, w której jedna z linii trendu spadkowego zostanie przełamana będzie miała kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju sytuacji. Na plusie byłoby to naruszenie ceny 55 USD, natomiast na minusie spadek poniżej 30 USD za akcję.
Podsumowanie
Branża lotnicza była jedną z najsilniej dotkniętych w globalnej pandemii 2020 roku. Pewne problemy panują w tym segmencie do dziś, a linie lotnicze zmagają się głównie z brakiem popytu na loty biznesowe. Popyt na loty turystyczne przyjął pozytywny trend i jest na poziomie 97% poziomu sprzed pandemii. Akcje wspomnianych linii lotniczych można kupić po niskich cenach, ale nadal notowane są w trendzie spadkowym. Cały sektor czeka na całkowite ożywienie popytu, co mogłoby pomóc akcjom linii lotniczych wrócić do wyższych wartości.