Dzisiaj Circle, emitent stablecoina USDC, ogłosił rundę finansowania w wysokości 400 milionów dolarów, w której udział wzięli BlackRock, Fidelity, Marshall Wace i Fin Capital.
Circle planuje wejść na giełdę poprzez umowę SPAC, która została podpisana w lutym, podnosząc wycenę Circle do 9 miliardów dolarów. Docelowa data transakcji to 22 grudnia 2022 roku.
Obecna kapitalizacja rynkowa stablecoina USDC wynosi 50,8 miliarda dolarów, co oznacza spadek z 53,5 miliarda dolarów pod koniec lutego.
Dzisiejsze ogłoszenie zawierało ważną informację, że BlackRock planuje zbadać zastosowania USDC na rynkach kapitałowych. Ta firma inwestycyjna zarządza aktywami o wartości 10 bilionów dolarów.
Circle już wcześniej oświadczył, że zamierza stać się bankiem, a jeśli miałby brać udział w transakcjach na dużą skalę z BlackRock, jest o wiele bardziej prawdopodobne, że musiałby mieć konto w Rezerwie Federalnej.
Inny dostawca stablecoinów, Paxos, przez kilka lat prowadził projekt rozliczeń potransakcyjnych papierów wartościowych z udziałem dużych instytucji, takich jak Credit Suisse, Bank of America, Societe Generale i Instinet. Projekt ten wykorzystywał blockchain prywatny, a nie publiczny, jakim jest dolar Paxos. Z prawnego punktu widzenia otrzymał on list o braku działania od SEC, ponieważ nie posiadał licencji agenta rozliczeniowego, choć jest regulowaną w Nowym Jorku firmą powierniczą.
Z kolei Circle posiada licencję na przesyłanie pieniędzy i wirtualnych walut w Nowym Jorku.
W innych jurysdykcjach preferuje się wykorzystywanie pieniędzy banku centralnego do rozliczania papierów wartościowych. W Szwajcarii, SIX Digital Exchange (SDX) używa tokenizowanych pieniędzy, korzystając z konta w banku centralnym, czyli syntetycznego CBDC. Z kolei Fnality, wspierana przez 15 dużych instytucji, w tym Nasdaq, wkrótce wprowadzi na rynek token rozliczeniowy oparty na rachunku w angielskim banku centralnym, który również jest syntetycznym CBDC. Dziś DTCC ogłosiła, że we współpracy z prywatnym Digital Dollar Project przetestuje prototyp CBDC do rozrachunku papierów wartościowych.