Co to jest waluta cyfrowa banku centralnego (CBDC)?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 5 sierpnia 2021
ikona autora biały

Co to jest CBDC?

CBDC z ang.: Central Bank Digital Currency, w tłumaczeniu na polski: waluta cyfrowa banku centralnego. Wyrażenie „waluta cyfrowa banku centralnego” (CBDC) jest używane w odniesieniu do waluty cyfrowej emitowanej przez bank centralny.

Status wdrożenie CBDC na świecie w Sierpniu 2021 na stronie: https://www.atlanticcouncil.org/cbdctracker/

W raporcie Banku Rozrachunków Międzynarodowych stwierdza się, że termin „waluta cyfrowa banku centralnego” nie jest dobrze zdefiniowany, gdyż oznacza on jedynie, że jest to nowa forma pieniądza banku centralnego, która różni się od salda na tradycyjnych rachunkach rezerwy lub rachunkach rozliczeniowych. Wskazać w tym wypadku należy, że obecna koncepcja CBDC była bezpośrednio inspirowana przez walutę cyfrową jaką jest Bitcoin. CBDC są w tym momencie na etapie hipotetycznym, jednak około 80% banków centralnych bada możliwości wdrożenia walut cyfrowych. 

Czy CBDC to kryptowaluta?

Jest to dosyć często zadawane pytanie w temacie CBDC, jednak sugerujące że CBDC są kryptowalutami - co jest błędem. Jest kilka znaczących różnić między tradycyjnymi kryptowalutami a walutami cyfrowymi banków centralnych. To fakt że zarówno CBDC jak i kryptowaluty są oparte o blockchain, oraz istnieją w przestrzeni wirtualnej, natomiast na tym kończą się podobieństwa.

Centralizacja (CBDC) i decentralizacja (kryptowaluty)

Główną ideą kryptowalut jest ich decentralizacji i rozproszenie kontroli nad kryptowalutą. W przypadku CBDC jest dokładnie odwrotnie: mamy jednego emitenta i zarządzającego walutą wyfrową, którym jest bank centralny.

Dlaczego powstało CBDC?

Przez lata tradycyjne organy regulacyjne banków na całym świecie walczyły o kontrolowanie rosnącego wpływu popularnych kryptowalut, takich jak bitcoin i ethereum, które działają w sieci blockchain. Takie kryptowaluty zyskały ogromną popularność ze względu na ich zdecentralizowany i wolny od regulacji charakter i stały się zagrożeniem dla współczesnego tradycyjnego systemu bankowego, który działa pod nadzorem i kontrolą krajowego organu regulacyjnego, takiego jak bank centralny.

Nie ma jasności co do odpowiedniego utrzymania rezerw w celu wykonania kopii zapasowych wycen kryptowalut. Ponadto dalsze wprowadzanie nowych kryptowalut również wzbudziło obawy dotyczące możliwości oszustw, kradzieży i włamań.

Nie mogąc kontrolować wzrostu i wpływu kryptowalut, wiele wiodących banków centralnych na całym świecie pracuje lub rozważa uruchomienie własnych wersji kryptowalut. Te regulowane kryptowaluty są nazywane walutami cyfrowymi banku centralnego i będą obsługiwane przez odpowiednie władze monetarne lub banki centralne danego kraju.

Nazywane również cyfrowymi walutami fiducjarnymi lub cyfrowym pieniądzem bazowym, CBDC będzie działać jako cyfrowa reprezentacja waluty fiducjarnej danego kraju i będzie zabezpieczone odpowiednią ilością rezerw pieniężnych, takich jak złoto lub rezerwy walutowe. Każda jednostka CBDC będzie działać jako bezpieczny instrument cyfrowy będący odpowiednikiem rachunku papierowego, który może służyć jako środek płatniczy, środek przechowywania kapitału oraz oficjalna jednostka rozliczeniowa. Podobnie jak banknot papierowy z unikalnym numerem seryjnym, każda jednostka CBDC będzie również rozpoznawalna, aby zapobiec podrabianiu. Ponieważ będzie częścią podaży pieniądza kontrolowanego przez bank centralny, ma występować obok innych form pieniądza regulowanego, takich jak monety, weksle, banknoty i obligacje. CBDC ma na celu wprowadzenie tego, co najlepsze z obu światów - wygodę i bezpieczeństwo cyfrowej formy, takiej jak kryptowaluty, oraz regulowany, zabezpieczony rezerwą obieg pieniędzy w tradycyjnym systemie bankowym. Określony bank centralny lub inny właściwy organ monetarny kraju będzie wyłącznie odpowiedzialny za swoje operacje.

Które kraje pracują już nad CDBC?

Do tej pory żaden kraj nie wprowadził oficjalnie waluty cyfrowej wspieranej przez bank centralny. Jednak wiele banków centralnych uruchomiło programy pilotażowe
i projekty badawcze mające na celu określenie żywotności i użyteczności CBDC.

Bank of England (BOE) był pionierem, który zainicjował propozycję CBDC. Następnie banki centralne innych krajów, takich jak Chiński Ludowy Bank Chin (PBoC), Bank Kanady (BoC) oraz banki centralne między innymi Urugwaju, Tajlandii, Wenezueli, Szwecji i Singapuru, rozważały możliwość wprowadzenia waluty cyfrowej emitowanej przez bank centralny.

Rosja posuwa się naprzód w tworzeniu „kryptorubla”, ogłoszonego przez Władimira Putina w 2017 roku. Spekuluje się, że jednym z głównych powodów zainteresowania Putina blockchainem jest szyfrowanie transakcji, a tym samym łatwiejsze i bardziej dyskretne wysyłanie pieniędzy bez obawy o sankcje nałożone na kraj przez społeczność międzynarodową. Teoria ta zyskała na popularności po tym, jak Financial Times doniósł w styczniu 2018 r., że jeden z doradców ekonomicznych Putina, Siergiej Glazyev, powiedział podczas posiedzenia rządu, że „Ten instrument (tj. CryptoRuble) bardzo nam odpowiada do realizacji utrudnionych działań w imieniu państwa. Możemy rozliczać się z naszymi kontrahentami na całym świecie bez względu na sankcje ”.

Sam Glazyev został objęty sankcjami przez prezydenta Obamę, które uniemożliwiły mu handel lub podróżowanie do Ameryki w 2014 roku.

Rząd Wenezueli ogłosił również w 2018 r. Wprowadzenie „petro złota”, rzekomo powiązanego z wartością ropy, złota i innych metali szlachetnych. Ponadto rząd Wenezueli wprowadził walutę “petro”, która nie odniosła sukcesu wśród obywateli z uwagi na ich podejście do całkowicie zdecentralizowanych form płatności. 

Jakie są zagrożenia związane z CBDC?

Ogólny niepokój budzi fakt, że wprowadzenie CBDC przyspieszyłoby potencjalne paniki bankowe, a tym samym osłabiło pozycję banków w zakresie finansowania wielu podmiotów. Bank of England stwierdził jednak, że jeśli wprowadzenie CBDC jest zgodne z zestawem podstawowych zasad, to zostanie uwzględnione ryzyko ogólnosystemowego przejścia z depozytów bankowych do CBDC.

Ponieważ większość CBDC jest scentralizowana, a nie zdecentralizowana, jak większość kryptowalut, kontrolerzy emisji cyfrowej waluty banku centralnego mogą dodawać lub usuwać pieniądze z dowolnego konta za pomocą jednego przełącznika. W przeciwieństwie do tego - kryptowaluty, takie jak Bitcoin, zapobiegają temu, chyba że grupa użytkowników kontrolujących ponad 50% mocy wydobywczej wyrazi na takie działanie zgodę, co w praktyce jest raczej niemożliwe. 

CDBC podsumowanie

Pamiętajmy, że same kryptowaluty cechuje wyjątkowa decentralizacja i brak nadrzędności instytucji Państwowych. To powyższe czynniki, a także szybkość dokonywanych transakcji i brak inflacji kapitału sprawiają, że kryptowaluty cieszą się takim zainteresowaniem. Waluta Cyfrowa Banku Centralnego jest odpowiedzią na koszty produkcji pieniądza, liczne fałszerstwa gotówki, a także skomplikowane metody “prania pieniędzy”. W związku z faktem, że taki rodzaj waluty zostanie wprowadzony (prędzej, czy później) do systemów bankowych wielu krajów, to kryptowaluty prawdopodobnie nadal będą posiadały swoje dotychczasowe grono odbiorców. Zmieni się jedynie obecny obieg gotówki z papierowego, na elektroniczny. Takie działanie z pewnością pozwoli na większą kontrolę państwową nad kapitałem obywateli, co z pewnością dla wielu osób nie wyda się atrakcyjnym rozwiązaniem.

Co to jest CBDC?

CBDC to skrót od: Central Bank Digital Currency. W języku polskim polskim, oznacza walutę cyfrową emitowaną i kontrolowaną przez bank centralny.

Czy CBDC to kryptowaluty?

Nie. Główną różnicą jest to, że kryptowaluty (takie jak Bitcoin czy Ethereum) opierają się na zdecentralizowanej sieci blockchain, natomiast CBDC są emitowane i kontrolowane przez jeden podmiot: bank centralny.

Gdzie kupić CBDC?

Aktualnie CBDC to projekt który nie został jeszcze wdrożony. CBDC poszczególnych krajów lub wspólnot gospodarczych (np.: EUR w UE) będą odpowiednikami walut fiducjarnych, których aktualnie nie możemy jeszcze kupić, a raczej wymienić (tak jak przebiega wymiana walut w kantorze).

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

ICO i STO - nowoczesne rozwiązania do gromadzenia kapitału

W obecnych niepewnych czasach wiele osób poszukuje sposobu do zwiększenia swoich zarobków, przeciwdziałania szkodliwej dla zgromadzonych oszczędności inflacji, czy też rozpoczęcia bądź rozwinięcia własnego projektu. Jednymi z ciekawszych sposobów na ostatni z wymienionych mogą być emisje ICO i STO, czyli coinów i tokenów bezpośrednio powiązanych z tak modnymi aktualnie kryptowalutami, smart kontraktami i blockchainem. Jeśli […]

Co to jest phishing i jak się przed nim uchronić?

Takie działanie polega na wysyłaniu przez osoby atakujące złośliwych e-maili, których celem jest częstokroć wyłudzenie informacji. Niejednokrotnie zależy im na skłonieniu użytkowników do ujawnienia danych finansowych, uwierzytelniających w rozmaitych systemach lub innych poufnych. Phishing jest przykładem socjotechniki - czyli zbioru technik, które oszuści wykorzystują do manipulowania ludzkim zachowaniem. Obejmują fałszerstwo, przeinaczanie i kłamstwo - wszystkie […]

USA reguluje technologię nadzoru i algorytmy

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) rozpoczęła procedurę mającą na celu uregulowanie technologii nadzoru, algorytmów i bezpieczeństwa danych. #BREAKING: @FTC explores rules cracking down on commercial surveillance and lax data security practices: https://t.co/xnYlPO2dFJ #privacy /1 — FTC (@FTC) August 11, 2022 Agencja opublikowała wstępne zawiadomienie o proponowanych przepisach. Urzędnicy poprosili społeczeństwo o komentarze na temat komercyjnego […]

Współpraca Wise z Plaid daje klientom dostęp do 6000 aplikacji w USA

Wise zawarł umowę open finance z Plaid, aby dać swoim 13 milionom klientów dostęp do tysięcy aplikacji. Z pomocą narzędzia Plaid Core Exchange, klienci są teraz w stanie bezpośrednio połączyć swoje amerykańskie konta Wise z ponad 6000 aplikacji, w tym Venmo, Robinhood, Truebill i Chime. Partnerstwo pozwoli klientom Wise na "wygodne i bezpieczne" przenoszenie pieniędzy […]

Czym jest Rynek Niedźwiedzia i Rynek Byka?

Jeśli chodzi o giełdę, istnieją dwa charakterystyczne wyrazy, które należy wziąć pod uwagę: byk i niedźwiedź. W języku parkietu rynek niedźwiedzia oznacza, że akcje spadają o 20% lub więcej, natomiast hossa (byk) sygnalizuje, że wartości aktywów znacznie wzrastają. Oba te zjawiska są częścią cyklu życia giełdowego, bowiem każdy z nas będzie miał swój udział w […]
4.7 3 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star