Cena pszenicy osiągnęła najwyższy poziom od 14 lat, wzrastając o prawie 80% w ciągu 12 miesięcy

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 marca 2022
ikona autora biały
pszenica ceny

Światowe ceny pszenicy nadal rosną po zamieszkach wywołanych inwazją Rosji na Ukrainę. Oba kraje są bowiem kluczowymi producentami tego zboża.

Ceny pszenicy za buszel w dniu 14 marca 2022 roku osiągnęły 10,95 dolarów, co oznacza najwyższy poziom od 14 lat i 77% wzrost w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W tym samym okresie rok wcześniej cena pszenicy wynosiła 6,18 dolarów.

Co ciekawe, 7 marca 2022 roku światowa cena pszenicy osiągnęła rekordowy poziom 12,94 dolara za buszel.

Wojna spowodowała duże zakłócenia w dostawach, które zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu w regionach zależnych od produkcji z Rosji i Ukrainy. Warto wspomnieć, że ceny mogą jeszcze wzrosnąć, zwłaszcza że nie zanosi się na zakończenie konfliktu.

Co ciekawe, znaczny wzrost cen pszenicy odnotowano także w 2014 roku, kiedy Rosja zaanektowała półwysep Krym.

W związku z tym istnieją obawy, że gwałtowny wzrost cen może ograniczyć zdolność krajów importujących zboże do zakupu pszenicy. Zachodnie sankcje przeciwko Rosji nadal zniechęcają importerów pszenicy i armatorów do kontaktów z tym krajem, nawet mimo tego, że porty pozostają zamknięte.

Ceny żywności mogą gwałtownie wzrosnąć

Ogólnie rzecz biorąc, inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała zakłócenia na światowych rynkach zbóż i energii, grożąc wzrostem cen żywności. To spowodowało, że niektórzy eksperci ds. surowców przewidują, że nadejście recesji jest "niemal gwarantowane".

Z powodu zamknięcia portów i wysokich cen brakuje również transportu, który mógłby zaspokoić globalny popyt na pszenicę i inne zboża.

Wojna skomplikowała inne istniejące problemy, które nie są związane z konfliktem. W szczególności rolnicy na całym świecie stanęli w obliczu wyzwań wynikających ze wzrostu cen podstawowych środków produkcji, takich jak nawozy.

Warto też zauważyć, że towary rolne zwykle wykazują mniejszą zmienność w przypadku globalnych zakłóceń gospodarczych niż akcje i inne towary, takie jak ropa naftowa. Jednak ostatnio ceny zaczęły wykazywać oznaki wzrostu nawet wtedy, gdy zbliżała się rosyjska inwazja na Ukrainę.

Skutki wojny spowodowały, że Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegła, iż sytuacja ta może doprowadzić do globalnego kryzysu żywnościowego. Agencja zauważyła, że Ukraina i Rosja są głównymi eksporterami podstawowych produktów żywnościowych, takich jak kukurydza i olej słonecznikowy.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złoto na nowych szczytach, jaka będzie jego przyszłość?

Złoto przełamało psychologiczny poziom 2 000 USD! Poszukiwanie bezpiecznej przystani dla kapitału inwestycyjnego to niekończący się proces, w którym pieniądze są przenoszone z jednego aktywa na drugie, w celu utrzymania wartości kapitału, a najlepiej jej zwiększenia. Złoto w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykazało się wzorowym wzrostem - cena tego towaru zyskała ponad 24%. W tym […]

Rosnące stopy procentowe zawsze prowadziły do krachu giełdowego

W tej chwili akcje są mniej więcej na plusie. Jak na razie jest to powściągliwy wzrost, ale z czasem może się to zmienić. Wszystko obecnie kręci się wokół ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. My jednak dziś chcemy się skupić na obecnym cyklu stóp procentowych. I pokazać, co działo się z rynkiem akcji w przeszłości, gdy Fed […]

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star