Cena pszenicy osiągnęła najwyższy poziom od 14 lat, wzrastając o prawie 80% w ciągu 12 miesięcy

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 marca 2022
ikona autora biały
pszenica ceny

Światowe ceny pszenicy nadal rosną po zamieszkach wywołanych inwazją Rosji na Ukrainę. Oba kraje są bowiem kluczowymi producentami tego zboża.

Ceny pszenicy za buszel w dniu 14 marca 2022 roku osiągnęły 10,95 dolarów, co oznacza najwyższy poziom od 14 lat i 77% wzrost w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W tym samym okresie rok wcześniej cena pszenicy wynosiła 6,18 dolarów.

Co ciekawe, 7 marca 2022 roku światowa cena pszenicy osiągnęła rekordowy poziom 12,94 dolara za buszel.

Wojna spowodowała duże zakłócenia w dostawach, które zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu w regionach zależnych od produkcji z Rosji i Ukrainy. Warto wspomnieć, że ceny mogą jeszcze wzrosnąć, zwłaszcza że nie zanosi się na zakończenie konfliktu.

Co ciekawe, znaczny wzrost cen pszenicy odnotowano także w 2014 roku, kiedy Rosja zaanektowała półwysep Krym.

W związku z tym istnieją obawy, że gwałtowny wzrost cen może ograniczyć zdolność krajów importujących zboże do zakupu pszenicy. Zachodnie sankcje przeciwko Rosji nadal zniechęcają importerów pszenicy i armatorów do kontaktów z tym krajem, nawet mimo tego, że porty pozostają zamknięte.

Ceny żywności mogą gwałtownie wzrosnąć

Ogólnie rzecz biorąc, inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała zakłócenia na światowych rynkach zbóż i energii, grożąc wzrostem cen żywności. To spowodowało, że niektórzy eksperci ds. surowców przewidują, że nadejście recesji jest "niemal gwarantowane".

Z powodu zamknięcia portów i wysokich cen brakuje również transportu, który mógłby zaspokoić globalny popyt na pszenicę i inne zboża.

Wojna skomplikowała inne istniejące problemy, które nie są związane z konfliktem. W szczególności rolnicy na całym świecie stanęli w obliczu wyzwań wynikających ze wzrostu cen podstawowych środków produkcji, takich jak nawozy.

Warto też zauważyć, że towary rolne zwykle wykazują mniejszą zmienność w przypadku globalnych zakłóceń gospodarczych niż akcje i inne towary, takie jak ropa naftowa. Jednak ostatnio ceny zaczęły wykazywać oznaki wzrostu nawet wtedy, gdy zbliżała się rosyjska inwazja na Ukrainę.

Skutki wojny spowodowały, że Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegła, iż sytuacja ta może doprowadzić do globalnego kryzysu żywnościowego. Agencja zauważyła, że Ukraina i Rosja są głównymi eksporterami podstawowych produktów żywnościowych, takich jak kukurydza i olej słonecznikowy.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Revolut stworzy kryptowalutowy hub na Cyprze

Firma fintech Revolut rozpoczęła tworzenie nowego hubu kryptowalutowego na Cyprze, aby dostosować się do zasad lokalnego regulatora CySEC. Informacje o tym pojawiają się w lokalnych mediach. Hub pozwoli systemowi płatności na przeprowadzanie transakcji kryptowalutowych w UE. Przedstawiciele Revolut powiedzieli, że wspierają ścisłe środki ochrony klienta zaproponowane przez CySEC, aby zapobiec wszelkim rodzajom nadużyć na rynku […]

Chińscy giganci technologiczni przekazali władzom dane o algorytmach

Chińscy giganci technologiczni podzielili się szczegółami swoich algorytmów z regulatorami tego kraju. Informację na ten temat podał serwis CNBC. Chińska Administracja ds. Cyberprzestrzeni (CAC) opublikowała listę 30 algorytmów wraz z krótkim opisem ich przeznaczenia od firm, w tym opracowań gigantów technologicznych, takich jak Alibaba i Tencent. Według dokumentu algorytm firmy ByteDance dla chińskiej wersji TikTok […]

Hyundai utworzy instytut sztucznej inteligencji i robotyki

Hyundai ogłosił utworzenie fundacji Boston Dynamics AI Institute, która ma promować badania nad sztuczną inteligencją i robotyką. We are launching the @BostonDynamics AI institute to recruit talents in diverse areas such as #ArtificialIntelligence and robotics research through e.g. partnerships with universities. Learn more: https://t.co/gQpkX6NEA7 #HyundaiXbostondynamics pic.twitter.com/cmbJNIY3GS — Hyundai Worldwide (@Hyundai_Global) August 12, 2022 Organizacją pokieruje […]

Revolut uruchomi krypto usługi na Cyprze

Firma fintech Revolut otrzymała pozwolenie od Cypryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (CYSEC) na oferowanie usług kryptowalutowych w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Informację na ten temat podał serwis CoinDesk. Dostęp do produktów firmy będzie miało 17 mln klientów w EOG. Według Revolut, wybór jurysdykcji jest podyktowany głębokim reżimem regulacyjnym. Wyspiarski stan wcześniej przyciągnął kryptokompanie takie […]

ICO i STO - nowoczesne rozwiązania do gromadzenia kapitału

W obecnych niepewnych czasach wiele osób poszukuje sposobu do zwiększenia swoich zarobków, przeciwdziałania szkodliwej dla zgromadzonych oszczędności inflacji, czy też rozpoczęcia bądź rozwinięcia własnego projektu. Jednymi z ciekawszych sposobów na ostatni z wymienionych mogą być emisje ICO i STO, czyli coinów i tokenów bezpośrednio powiązanych z tak modnymi aktualnie kryptowalutami, smart kontraktami i blockchainem. Jeśli […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star