Technologia rozproszonej księgi (DLT) odnosi się do infrastruktury technologicznej i protokołów, które umożliwiają jednoczesny dostęp, weryfikację i aktualizację rekordów w sposób niezmienny w sieci, która jest rozłożona na wiele jednostek lub lokalizacji.
DLT, bardziej znana jako technologia blockchain, została wprowadzona przez bitcoin i jest obecnie modnym hasłem w świecie technologii, biorąc pod uwagę jego potencjał w różnych branżach i sektorach. Mówiąc prościej, DLT dotyczy idei „zdecentralizowanej” sieci w przeciwieństwie do konwencjonalnego „scentralizowanego” mechanizmu i uważa się, że ma ona daleko idące konsekwencje dla sektorów i podmiotów, które od dawna polegają na zaufanej stronie trzeciej.
Wyjaśnienie technologii rozproszonej księgi (DLT)
Distributed Ledger Technology (DLT) to protokół, który umożliwia bezpieczne funkcjonowanie zdecentralizowanej cyfrowej bazy danych. Sieci rozproszone eliminują potrzebę utrzymywania przez centralny organ kontroli pod kątem manipulacji. DLT pozwala na przechowywanie wszystkich informacji w bezpieczny i dokładny sposób przy użyciu kryptografii. To samo można uzyskać za pomocą „kluczy” i podpisów kryptograficznych. Gdy informacje są przechowywane, stają się niezmienną bazą danych i podlegają zasadom sieci.
Idea rozproszonej księgi nie jest całkowicie nowa, a wiele organizacji przechowuje dane w różnych lokalizacjach. Jednak każda lokalizacja znajduje się zazwyczaj w podłączonym systemie centralnym, który okresowo aktualizuje każdą z nich. To sprawia, że centralna baza danych jest podatna na cyberprzestępczość i na opóźnienia, ponieważ organ centralny musi aktualizować każdą odległą notatkę.
Sama natura zdecentralizowanych ksiąg czyni je odpornymi na cyberprzestępczość, ponieważ wszystkie kopie przechowywane w sieci muszą zostać zaatakowane w tym samym czasie, aby atak się powiódł. Dodatkowo jednoczesne (peer-to-peer) udostępnianie i aktualizacja rekordów sprawia, że cały proces jest znacznie szybszy, bardziej efektywny i tańszy.
DLT ma ogromny potencjał, aby zrewolucjonizować sposób działania rządów, instytucji i korporacji. Może pomóc rządom w poborze podatków, wydawaniu paszportów, rejestrowaniu ksiąg wieczystych i licencji, wydawaniu świadczeń z Zakładów Ubezpieczeń Społecznych, a także w procedurach głosowania. Technologia robi furorę w branżach takich jak finanse, muzyka i rozrywka, diamenty i inne cenne aktywa, sztuka, łańcuchy dostaw różnych towarów i nie tylko.
Oprócz startupów wiele dużych firm, takich jak IBM i Microsoft, eksperymentuje z technologią blockchain. Niektóre z najpopularniejszych protokołów księgi rozproszonej to Ethereum, Hyperledger Fabric, R3 Corda i Quorum.
Blockchain i baza danych
Blockchain wydaje się skomplikowany i na pewno może taki być, ale jego podstawowa koncepcja jest naprawdę dość prosta. Blockchain to rodzaj bazy danych. Jednak, aby móc zrozumieć blockchain, warto najpierw zrozumieć, czym właściwie jest baza danych.
Baza danych to zbiór informacji przechowywanych elektronicznie w systemie komputerowym. Informacje lub dane w bazach danych mają zazwyczaj strukturę w formie tabeli, aby umożliwić łatwiejsze wyszukiwanie i filtrowanie określonych informacji. Pozostaje pytanie: jaka jest różnica między kimś, kto używa arkusza kalkulacyjnego do przechowywania informacji, a nie bazy danych?
Arkusze kalkulacyjne są przeznaczone dla jednej osoby lub małej grupy osób do przechowywania i uzyskiwania dostępu do ograniczonej ilości informacji. W przeciwieństwie do tego, baza danych jest przeznaczona do przechowywania znacznie większych ilości informacji, do których może uzyskać szybki i łatwy dostęp, filtrować i manipulować nimi jednocześnie, przez dowolną liczbę użytkowników.
Duże bazy danych osiągają to dzięki przechowywaniu danych na serwerach wykonanych z potężnych komputerów. Serwery te mogą czasami być budowane przy użyciu setek lub tysięcy komputerów, aby mieć moc obliczeniową i pojemność pamięci niezbędną wielu użytkownikom do jednoczesnego dostępu do bazy danych. Chociaż arkusz kalkulacyjny lub baza danych może być dostępna dla dowolnej liczby osób, często stanowi własność firmy i jest zarządzana przez wyznaczoną osobę, która ma pełną kontrolę nad sposobem jej działania i zawartymi w niej danymi.
Technologia blockchain, a rozproszona księgą rachunkowa
Czy technologia blockchain i rozproszonej księgi są takie same? Nie. To powszechne nieporozumienie, w które wierzy wiele osób. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest blockchain oraz jakie są różnice i podobieństwa do technologii księgi rozproszonej.
Żyjemy w cyfrowej epoce dźwięków i modnych słów. Epoki, w której nawet skomplikowane rozwiązania technologiczne sprowadza się do pięciu lub mniej słów. W rezultacie jesteśmy świadkami wzrostu sprytnych firm, które próbują wykorzystać tak zwany boom na kryptowaluty. Niektórzy robią to nawet, zmieniając nazwę na „blockchain” w swojej nazwie. Jak można się spodziewać, użycie modnych słów, takich jak technologia blockchain, w celu przyciągnięcia inwestycji, przyniesie tylko krótkoterminowe zyski. Jak na ironię takie działania są odpowiedzialne za kwestie brandingowe tej technologii. Prowadzi to do tego, że wiele osób obawia się technologii blockchain. Tymczasem pojawiające się trendy sugerują, że rozproszona księga zapewnia wartość i namacalne wyniki bez większego szumu.
Blockchain trafia na pierwsze strony gazet niemal codziennie wraz z rozwojem bitcoina i innych kryptowalut. Jednak rozproszone księgi nie są tak skoncentrowane. Słowa takie jak technologia rozproszonej księgi i blockchain w tym samym zdaniu często pozostawiają ludziom więcej pytań niż odpowiedzi. Ludzie często myślą o technologii blockchain i technologii rozproszonej księgi jako o pojęciach tożsamych. Teraz nadszedł czas, aby zobaczyć prawdę kryjącą się za modnymi słowami, bo chociaż terminy te splotły się w ciągu ostatnich kilku lat, konieczne jest odróżnienie ich od siebie.
Czym różnią się blockchain i rozproszona księga?
Najważniejszą różnicą do zapamiętania jest to, że blockchain to tylko jeden rodzaj rozproszonej księgi. Chociaż blockchain jest sekwencją bloków, rozproszone księgi rachunkowe nie wymagają takiego łańcucha. Ponadto księgi rozproszone nie wymagają dowodu pracy i oferują – teoretycznie – lepsze opcje skalowania.
Usunięcie strony pośredniczącej z równania sprawia, że koncepcja technologii rozproszonej księgi jest tak atrakcyjna. W przeciwieństwie do blockchain, rozproszona księga niekoniecznie musi mieć strukturę danych w blokach. Rozproszona księga jest jedynie rodzajem bazy danych rozproszonej w wielu witrynach, regionach lub uczestnikach. Z pozoru rozproszona księga brzmi dokładnie tak, jak prawdopodobnie wyobrażasz sobie blockchain. Jednak wszystkie łańcuchy bloków są księgami rozproszonymi, ale pamiętaj, że nie wszystkie księgi rozproszone są blockchainem. Podczas gdy blockchain reprezentuje rodzaj rozproszonej księgi, jest również tylko ich podzbiorem.
Korzyści z technologii blockchain i rozproszonej księgi rachunkowej
Rozproszona księga zapewnia kontrolę nad wszystkimi informacjami i transakcjami użytkownikom oraz promuje przejrzystość. Co więcej, rozproszone księgi mogą zminimalizować czas transakcji do minut i są przetwarzane 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, oszczędzając miliardy dolarów dla firm. Technologia ta ułatwia również zwiększenie wydajności i automatyzacji back-office.
Rozproszone księgi rachunkowe, takie jak blockchain, są niezwykle przydatne w transakcjach finansowych. Ograniczają nieefektywność operacyjną, co ostatecznie oszczędza pieniądze. Większe bezpieczeństwo zapewnia również ich zdecentralizowany charakter, a także fakt, że księgi są niezmienne. Technologia blockchain oferuje sposób na bezpieczne i wydajne tworzenie odpornego na manipulacje dziennika poufnych działań. Obejmuje wszystko: od międzynarodowych przelewów pieniężnych po rejestry akcjonariuszy. Procesy finansowe zostały radykalnie unowocześnione, aby zaoferować firmom bezpieczną, cyfrową alternatywę dla procesów prowadzonych przez izbę rozliczeniową – w ten sposób całkowicie unikając tych często biurokratycznych, czasochłonnych, obciążających papier i kosztownych procesów.
Kiedy zapisujesz dane do łańcucha bloków, zostają one wyryte w sieci. Gdy masz serię transakcji w czasie, zyskujesz dokładną i niezmienną ścieżkę audytu. Jest to bardzo przydatne w przypadku audytów finansowych. Posiadanie danych przechowywanych w miejscu, w którym żaden podmiot nie jest ich właścicielem ani nie kontroluje i nikt nie może zmienić tego, co już zostało napisane, daje korzyści podobne do prowadzenia ksiąg rachunkowych z podwójnym zapisem. Ostatecznie oznacza to, że istnieje mniejsze prawdopodobieństwo błędów lub oszustw.
Wniosek
Krótko mówiąc, blockchain to specyficzny rodzaj rozproszonej księgi. Jest przeznaczony do rejestrowania transakcji lub interakcji cyfrowych i zapewnia firmom bardzo potrzebnej przejrzystości, wydajności i dodatkowego bezpieczeństwa. Ale te dwie technologie nie są takie same – blockchain to tylko wierzchołek przysłowiowej góry lodowej.
Warto wdrażać tego rodzaju rozwiązania do naszej firmy i iść z duchem czasu nowych technologii. Dzięki temu oszczędzimy sporo kapitału, a także zadbamy o użytkowników naszej firmy.