Czym jest Equity Crowdfunding?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 12 marca 2021
ikona autora biały

Dla firm, które muszą pozyskać kapitał, jest wiele opcji, z których mogą skorzystać. Wiele podmiotów zdaję sobie sprawę z tego, że pozyskiwanie pieniędzy jest trudne. Kredyty, dotacje, reklama produktu i usługi kosztują.

Prędzej, czy później przedsiębiorcy muszą zwrócić się do zewnętrznych źródeł finansowania, aby dać sobie wystarczająco dużo środków, które pomogą stworzyć i rozwinąć dochodowy biznes. W zależności od formy wsparcia biznesu należy przeanalizować to, skąd pochodzi konkretny kapitał i na jakich warunkach jest on przyznawany oraz rozliczany. Dzięki rozwojowi sektora FinTech powstało rozwiązanie, które pomaga prostą metodą opartą o zaufaniu i zbiórce środków uzyskać finansowanie niemal każdego projektu. Tak powstało kapitałowe finansowanie społecznościowe.

Czym jest Equity Crowdfunding?

Zasadniczo crowdfunding udziałowy to pozyskiwanie kapitału z tłumu poprzez sprzedaż papierów wartościowych (akcji, obligacji zamiennych, długu, udziału w przychodach i innych) w prywatnej firmie (nie notowanej na giełdach). Kapitałowe finansowanie społecznościowe znacznie różni się od innych metod finansowania społecznościowego, takich jak finansowanie społecznościowe z nagrodami i finansowanie społecznościowe z darowiznami. Model zapewnia bardziej konwencjonalną metodę pozyskiwania kapitału, oferując inwestorom finansowe papiery wartościowe. Proces finansowania społecznościowego realizowany jest na wyspecjalizowanych platformach internetowych, takich jak:

 • Wefunder,
 • StartEngine.

Cyfrowy charakter platformy finansowania społecznościowego sprzyja bardziej liberalnemu i otwartemu sposobowi finansowania.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych metod pozyskiwania kapitału dla firm na wczesnym etapie rozwoju, które opierają się głównie na inwestycjach niewielkiej grupy profesjonalnych inwestorów, kapitałowe finansowanie społecznościowe skierowane jest do szerszej grupy inwestorów. Główną ideą crowdfundingu udziałowego jest pozyskanie wymaganego kapitału poprzez pozyskiwanie niewielkich wkładów od dużej liczby inwestorów.

Podstawowe zasady Crowdfundingu


Crowdfunding udziałowy pozyskuje kapitał z tłumu online - Każdy może zainwestować w twoją ofertę w ramach crowdfundingu kapitałowego. Istnieją minimalne ograniczenia inwestycyjne np. to, że:

 • inwestor musi mieć ukończone 18 lat
 • ograniczenia kwotowe do wysokości inwestycji na osobę (uzależnienie od jej wysokości dochodu netto).

Crowdfunding udziałowy to sprzedaż papierów wartościowych - Kluczową różnicą między stroną crowdfundingową, taką jak Kickstarter, a kapitałowym crowdfundingiem, jest to, co jest sprzedawane. Dzięki kampaniom na Kickstarterze przedsiębiorcy pozyskują kapitał poprzez przedsprzedaż swojego produktu, często ze zniżką, lub poprzez poziomy różnych korzyści, aby przyciągnąć swoich fanów i potencjalnych klientów. Gdy „inwestor” kampanii na Kickstarterze otrzyma swój produkt lub profit, umowa między firmą, a inwestorem dobiega końca. Dzięki crowdfundingowi udziałowemu firmy sprzedają papiery wartościowe, czy to w formie kapitału własnego firmy, długu, udziału w przychodach, weksla zamiennego, czy innych form zabezpieczenia środków.

Crowdfunding udziałowy daje inwestorom zabezpieczenie majątku. Osoby, które inwestują w Equity Crowdfunding nie biorą udziału w zbiórce tylko po to, by kupić produkt z rabatem na rok przed jego premierą. Oni skupiają się na tym, że mogą zarobić, jeśli dokonają dobrej inwestycji, a firma, w którą zainwestowali, urośnie. Ma to korzyści dla firmy, ponieważ może stworzyć setki ambasadorów marki, którzy chcą, abyś odniósł sukces.Każdy z inwestorów staje się automatyczną reklamą, której zależy na rozwoju firmy, gdyż związany on jest z większą stopą zwrotu z inwestycji.

Przedsiębiorca pozyskujący kapitał dyktuje warunki. - Atrakcyjniejsze jest to, że przedsiębiorca pozyskujący kapitał ma całkowitą kontrolę nad ofertą. W praktyce kontroluje on to:

 • co sprzedać,
 • ile sprzedać,
 • za jaką cenę.

  To przedsiębiorca ustala warunki finansowania swojej działalności + Co więcej, firmy mogą ustalić minimalny cel finansowania, bądź maksymalny cel finansowania. Dzięki temu osoba, która widzi potencjał w firmie, a jej finansowanie osiągnęło niskie wyniki, to nadal może liczyć na stopę zwrotu z inwestycji. Oczywiście im bardziej rozsądna wycena i warunki inwestycyjne, tym większe prawdopodobieństwo, że oferta kapitałowego finansowania społecznościowego odniesie sukces i pozyska kapitał.

  Spółki pozyskujące kapitał są spółkami prywatnymi - Historycznie rzecz biorąc, ogół społeczeństwa mógł kupować tylko akcje spółek publicznych: tych, które dokonały IPO i których akcje są notowane na giełdach krajowych. W związku z kryzysem na rynku, a także wzrostem sektora prywatnego, inwestowanie w oferty publiczne staje się coraz mniej opłacalne. Prawda jest dziś taka, że ​​IPO spada. Obecnie istnieje mniej niż 4000 spółek giełdowych w które można inwestować. Jest to połowa z liczby spółek publicznych, które istniały w latach 90-tych. Powodem tego spadku jest to, że stanie się w pełni raportującą spółką publiczną jest dużym obciążeniem finansowym, z którym mogą sobie poradzić tylko bardzo duże firmy. IPO nie są opłacalne dla startupów, a nawet dla średnich firm.
Oznacza to dwie rzeczy:

a) mniejszym firmom trudno jest stworzyć płynność dla swoich akcjonariuszy
b) z roku na rok maleją możliwości inwestowania oszczędności w akcje inwestorów.
Pamiętajmy jednak, że firmy pozyskujące kapitał poprzez Equity Crowdfunding
są prywatne, a mimo to pozyskują znaczący kapitał od społeczeństwa. Tradycyjnie kupowanie akcji w startupie było zarezerwowane dla akredytowanych inwestorów.
Dzięki Equity Crowdfunding każdy ma możliwość zainwestowania w mniejsze podmioty gospodarcze, które tworzą ciekawy i nowoczesny rynek.

Equity Crowdfunding - płynność środków

Możliwość inwestowania w prywatne firmy wiązała się kiedyś z następującym zastrzeżeniem: inwestorzy mogli zobaczyć duże zwroty ze start upów, jednak przy zachowaniu określonych kryteriów. W praktyce dochodziło do sytuacji, w której aby zobaczyć zwrot z inwestycji, kapitał inwestorów musiał być zamknięty w danym startupie przez 5 -10 lat. Inwestycja miała niewielką lub zerową płynność. Inwestorzy musieli ten czas przeczekać i mieć nadzieję, że firma weszła na giełdę poprzez IPO lub była zaangażowana w fuzję lub przejęcie.Niestety takie zamrożenie kapitału bardzo często doprowadzało do straty pieniędzy, gdyż wiele start upów upadło po czasie, a inwestorzy nigdy nie odzyskali środków.
Dla bogatych inwestorów zamrożenie kapitału było do przejścia, ponieważ w międzyczasie mają oni inny płynny kapitał na utrzymanie. Jednak ta blokada nie jest tak łatwa do opanowania dla mniej zamożnych osób.
Dzięki Equity Crowdfunding akcje te mogą być przedmiotem obrotu na rynkach publicznych. Jeśli po roku inwestor nie będzie chciał już posiadać udziałów w spółce, to może je sprzedać na ASO zainteresowanemu nabywcy. Ta płynność jest znacznie lepsza, niż w poprzednich formach inwestycji i pozwala ukrócić “mrożenie” środków.
Przy większej liczbie udziałowców rynek finansowy staje się większy. Przy większym rynku działa większa ilość graczy, a zatem zwiększa się płynność.

Equity Crowdfunding wady i zalety

Korzyści z crowdfundingu kapitałowego
Equity Crowdfunding wprowadza nowe podejście do procesu inwestowania i pozyskiwania kapitału. Może zaoferować wiele korzyści zarówno firmom, jak i inwestorom.

 1. Łatwiejszy dostęp do kapitału - Platformy crowdfundingowe online umożliwiają przedsiębiorcom i firmom zaprezentowanie swoich projektów większej liczbie potencjalnych inwestorów, w porównaniu z tradycyjnymi formami pozyskiwania kapitału.
 2. Mniejsza presja na kierownictwo - W przeciwieństwie do konwencjonalnych form finansowania, takich jak kapitał wysokiego ryzyka, kapitałowe finansowanie społecznościowe nie prowadzi do rozmycia władzy w przedsiębiorstwie. Mimo wzrostu liczby akcji, zaangażowanie dużej liczby inwestorów powoduje, że władza nie jest skoncentrowana wokół określonej grupy akcjonariuszy.
 3. Lukratywne zwroty - Chociaż startupy są z natury ryzykownymi przedsięwzięciami, wciąż istnieje możliwość, że firma może stać się potentatem w swojej dziedzinie i zapewnić inwestorom bardzo lukratywne zwroty.

Każda strona, która chce uczestniczyć w kapitałowym finansowaniu społecznościowym, musi być świadoma związanego z nim ryzyka. Niektóre z tych zagrożeń obejmują:

 1. Rozwodnienie kapitału - Ponieważ Equity Crowdfunding jest związany z emisją nowych akcji, udział dotychczasowych akcjonariuszy zostanie rozmyty.
 2. Wysokie ryzyko niepowodzenia - Jak wspomniano powyżej, startupy to niezwykle ryzykowne przedsięwzięcia. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że firma upadnie.
 3. Niska płynność - Potencjalni inwestorzy powinni mieć świadomość, że papiery wartościowe zakupione na platformach finansowania społecznościowego są wysoce niepłynne. W związku z tym opcje wyjścia są ograniczone lub mogą nawet nie istnieć realistycznie.
 4. Ryzyko oszustwa - Inwestorzy muszą również uważać na potencjalne oszustwa w procesie kapitałowego finansowania społecznościowego. Oszuści mogą wykorzystywać asymetryczne informacje, a także luki w przepisach, aby oszukiwać inwestorów. W chwili obecnej firmy zajmujące się platformą crowdfundingową skrupulatnie pracują nad weryfikacją informacji dostarczanych przez firmy poszukujące finansowania kapitałowego.

Equity Crowdfunding, a prawo

Crowdfunding udziałowy jest wciąż nowym zjawiskiem, pojawiającym się dopiero na przełomie XXI wieku. Z tego powodu niektóre kraje dopiero niedawno uchwaliły regulacje dotyczące takich metod pozyskiwania funduszy. Wiele krajów wprowadziło podstawowe normy prawne, które w prowizorycznym zarysie regulują tego typu finansowanie.
Jednym z głównych celów regulacji prawnych jest ochrona inwestorów, ponieważ model pozyskiwania funduszy jest potencjalnie podatny na oszustwa.
Warto wspomnieć o tym, że najlepsze regulacje dotyczące kapitałowego finansowania społecznościowego nastąpiły w Stanach Zjednoczonych wraz z wprowadzeniem w 2012 r. ustawy Jumpstart Our Business (JOBS). Prawo zezwala tam na udział zarówno akredytowanych, jak i nieakredytowanych inwestorów w kapitałowym finansowaniu społecznościowym. Ustawa wprowadza również ograniczenia co do wysokości środków, które mogą pozyskać firmy, a także kwoty, jaką może zainwestować każdy inwestor.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sztuczna inteligencja w samochodach może zapobiec korkom ulicznym

Zespół naukowców odkrył, że tempomat wyposażony w sztuczną inteligencję może pomóc w likwidacji korków na ulicach. W pięciodniowym eksperymencie na I-24 w Nashville w stanie Tennessee w USA wzięło udział 100 samochodów kierowanych przez ludzi. Każdy z nich wyposażony był w system tempomatów ze sztuczną inteligencją. Zespół zastosował dwa algorytmy: "planista prędkości" i "kontroler". Oba […]

Wielka Brytania uznaje porno deepfake za przestępstwo

Władze Wielkiej Brytanii rozpatrzą projekt ustawy zakazującej rozpowszechniania materiałów o wyraźnym zabarwieniu i deepfake porno bez zgody osób na nich przedstawionych. Taką informację podaje The Guardian. The Guardian donosi, że zdjęcia o charakterze seksualnym wykonane bez zgody za pomocą ukrytych kamer będą karalne. Zdelegalizowałaby również "whistleblowing" - rozpowszechnianie osobistych zdjęć w ramach zemsty. Zgodnie z […]

USA wezwały do wpisania samochodów-robotów na listę zagrożeń narodowych

Amerykańscy kongresmani zostali poproszeni o sprawdzenie importowanej z Chin technologii jazdy bezzałogowej pod kątem zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego. Takie informacje podaje Wired. Członek Izby Reprezentantów USA z Partii Republikańskiej, August Pflüger, wysłał do NHTSA odpowiedni list. Kongresman poprosił regulatora o odpowiedź na szereg pytań związanych z prześwietlaniem zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego przez chińskie firmy. Pozostaję […]

Konkurent Neuralink stworzył implant neuronowy do leczenia ślepoty

Firma Science, należąca do współzałożyciela Neuralink, Maxa Hodaka, zaprezentowała Science Eye, neuro-interfejs do leczenia chorób oczu, które wywołują ślepotę. Start-up skupia się na fotonice. Specjaliści firmy nie wszczepiają chipów głęboko do mózgu, jak robi to Neuralink, ale wykorzystują światło i nerw wzrokowy oka. Science Eye to cienka, szeroka na 2 mm folia LED, która jest […]

Flywire osiąga rekordowe przychody w III kwartale 2022 r.

Flywire, notowana na Nasdaq firma zajmująca się umożliwieniem i obsługą międzynarodowych płatności, podała wczoraj swoje wyniki finansowe za trzeci kwartał 2022 roku. W ciągu trzech miesięcy zakończonych 30 września 2022 r. przychody Flywire osiągnęły 95,2 mln USD, co oznacza wzrost o 40% w porównaniu z 67,8 mln USD w tym samym okresie ubiegłego roku. Całkowity […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star