Co to są płatności transgraniczne?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 2 października 2021
ikona autora biały
płatności transgraniczne

Choć płatności transgraniczne zyskują coraz większą popularność, dla wielu potencjalnych użytkowników wciąż wydają się dość niejasne. Ten przewodnik dostarczy Ci wszystkich niezbędnych informacji na temat tej opcji płatności.

Wiele firm i przedsiębiorstw upadło z powodu różnic geograficznych lub niskich przychodów spowodowanych niedostępnością lub niewystarczającą interakcją z potencjalnymi klientami i metodami płatności. Płatności transgraniczne stanowią łatwy sposób na przesyłanie środków pomiędzy terytoriami, bez względu na bariery językowe i inne potencjalne problemy. Ma to wiele zalet i wad, a ten przewodnik ma na celu szczegółowe ich wyjaśnienie.

Zrozumienie płatności transgranicznych

Płatności transgraniczne można po prostu zdefiniować jako transakcje finansowe, w których płatnik i odbiorca znajdują się w różnych krajach. Obejmują one zarówno płatności hurtowe, detaliczne, jak i przekazy pieniężne.

Mówiąc prościej, płatności transgraniczne oznaczają dokonywanie płatności lub transfer środków finansowych ponad granicami lub odrębnymi terytoriami.

Jak działają płatności transgraniczne?

Płatności transgraniczne nie wiążą się z wykorzystaniem konwencjonalnego i fizycznego trybu przekazywania walut. Waluty są systemami o obiegu zamkniętym. Oznacza to, że środki nie są fizycznie deponowane na odpowiednim koncie bankowym. Raczej dzieje się tak, że banki lub instytucje finansowe prowadzą rachunek dla zagranicznych kontrahentów, podczas gdy ich zagraniczni partnerzy również zakładają u nich rachunek.

Te odpowiednie rachunki umożliwiają dokonywanie płatności w walucie obcej. W związku z tym, gdy trzeba dokonać płatności transgranicznej, nie dokonuje się fizycznego transferu pieniędzy, lecz po prostu obciąża się jedno konto i uznaje drugie.

Weźmy na przykład transakcje finansowe dokonywane pomiędzy Bankiem X, który znajduje się w kraju Y, a Bankiem A, który znajduje się w kraju B. Bank X będzie posiadał rachunek w Banku A w swojej lokalizacji, podczas gdy Bank A również posiada rachunek w Banku X. Dlatego też za każdym razem, gdy Bank X będzie musiał dokonać płatności na rzecz klienta, Bank X poleci Bankowi A uznanie rachunku klienta z rachunku Banku X w lokalizacji Banku A. Rachunek Banku X zostanie zatem obciążony w celu uznania klienta w lokalizacji Banku A, podczas gdy Bank X również uzna rachunek, który Bank A posiada w swojej lokalizacji.

Rodzaje płatności transgranicznych

Transgraniczne transakcje finansowe mogą być dokonywane na kilka sposobów:

 • Karta kredytowa
 • Przelewy bankowe
 • Alternatywne metody płatności
 • Międzynarodowe Przelewy Bankowe
 • Międzynarodowe ACH
 • Przedpłacone karty debetowe
 • PayPal
 • Czeki papierowe
 • E-portfele (z wykorzystaniem kryptowalut)
 • Płatności transgraniczne B2B

Powyższe metody są dominującymi sposobami dokonywania płatności transgranicznych. Podobnie, istnieją również 2 podstawowe rodzaje płatności transgranicznych:

 • Hurtowe płatności transgraniczne
 • Detaliczne płatności transgraniczne

Hurtowe płatności transgraniczne zazwyczaj odnoszą się do płatności lub transferu środków, które są dokonywane między instytucjami finansowymi. Płatności te są dokonywane w celu wspierania działalności klienta lub działalności transgranicznej instytucji finansowej, tj. wymiany walutowej, obrotu akcjami i długiem, towarami i papierami wartościowymi, instrumentami pochodnymi, zaciągania i udzielania pożyczek itp.

Hurtowe transfery środków pieniężnych pomiędzy instytucjami niefinansowymi mają na celu wspieranie transakcji biznesowych i usług finansowych dla przedsiębiorstwa, które obejmują transfer środków pieniężnych pomiędzy filiami oraz zarządzanie środkami pieniężnymi w celu wsparcia płynności przedsiębiorstwa. Również rządy przeprowadzają duże transakcje z innymi rządami i przedsiębiorstwami zagranicznymi poprzez rynki hurtowe.

Z drugiej strony, detaliczne płatności transgraniczne mogą być zdefiniowane jako płatności lub transfery środków, które są dokonywane pomiędzy osobami fizycznymi i przedsiębiorstwami, tj. od osób fizycznych do przedsiębiorstw, od osoby fizycznej do osoby fizycznej oraz od przedsiębiorstwa do przedsiębiorstwa.

Popularne regionalne opcje płatności

Transakcje transgraniczne zależą od terytorium, na którym się znajdujemy. Lokalizacja determinuje rodzaj opcji płatności, które należy wykorzystać. Może to być dowolna z wcześniej wymienionych opcji płatności: Najczęściej używane są jednak karty kredytowe i debetowe.

Istnieją również Alternatywne Metody Płatności (APM), które są rozpowszechnione w niektórych regionach, takich jak Europa Wschodnia, Rosja, Ameryka Łacińska, Chiny, itp. W Chinach, korzystanie z e-portfeli jest bardzo modne i generuje miliony przychodów. Mieszkańcy Rosji i Europy Wschodniej korzystają z e-portfela Web Money, podczas gdy w Ameryce Łacińskiej popularne są karty przedpłacone, takie jak Astro pay.

Korzystanie z opcji płatności, które nie są popularne w danym regionie, może spowodować utratę przychodów. Dlatego, aby tego uniknąć, można przyciągnąć lokalnych partnerów, którzy dobrze rozumieją krajobraz, a także wprowadzić usługi wielojęzyczne poprzez zatrudnianie lokalnych tłumaczy.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]

Inwestowanie w drony - Wszystko, co musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach ogólnej niepewności, kiedy większość konserwatywnych aktywów nie jest w stanie utrzymać swojej wartości, nie mówiąc już o generowaniu zysków, musimy szukać innych, alternatywnych sposobów inwestowania. Jedną z takich okazji może być rynek dronów, który w ostatnich latach znacząco się rozwija, a także przeszedł duże zmiany legislacyjne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej […]

Jakie są alternatywy dla ChatGPT? 

Od momentu uruchomienia, ChatGPT stał się popularnym chatbotem opartym na sztucznej inteligencji i opracowanym przez OpenAI. Umożliwia on użytkownikom uzyskiwanie szczegółowych i ludzkich odpowiedzi na różnorodne pytania. ChatGPT nie tylko udostępnia użytkownikom linki, ale także potrafi rozwiązywać skomplikowane problemy i dostarczać zniuansowanych informacji, co może całkowicie zmienić sposób, w jaki ludzie będą korzystać z wyszukiwarek. […]

Jak korzystać z ChatGPT? 

Do tej pory prawdopodobnie słyszałeś o ChatGPT, prototypie chatbota ogólnego przeznaczenia, na punkcie którego internet ma obecnie obsesję. Szybko stał się dominującym przykładem wpływu treści generowanych przez sztuczną inteligencję w przyszłości, pokazując, jak potężne mogą być te narzędzia. Jest tworzony przez OpenAI, czyli dobrze znanego z opracowania generatora tekstu na obraz DALL-E. Na dzień pisania […]

Programy AI do obrabiania filmów 

Potrzebujesz świetnej, wysokiej jakości filmów, ale brakuje Ci umiejętności lub cierpliwości do edycji? A może uważasz, że programy do edytowania są żmudne i czasochłonne? Dlaczego by zatem nie pozwolić, aby sztuczna inteligencja wykonała za Ciebie te ciężkie zadania? Nie jest tajemnicą, że edycja wideo wymaga wysiłku – od zawsze był to długi i pracochłonny proces. […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star