Czy Rosja odłącza się od globalnego Internetu?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 7 marca 2022
ikona autora biały
rosja internet

Rosja przygotowuje się na zagrożenia cyberatakami i poprosiła wszystkie państwowe strony internetowe, aby do 11 marca przeszły na lokalnie obsługiwane systemy nazw domen. Dodatkowo nakazano im usunięcie wszystkich kodów skryptów Java pobranych z zagranicznych źródeł, które w większości są serwisami reklamowymi i komplikują politykę haseł.

Ponadto białoruskie media Nexta udostępniły kopie zarządzenia, w którym zwrócono się do wszystkich rosyjskich firm o migrację ich serwerów i domen do kontrolowanych przez Rosję dostawców infrastruktury. Ten krok może być początkiem przygotowań do odłączenia Rosji od globalnego Internetu.

Jednak w raporcie rosyjskiego dziennika "Kommiersant" Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego zaprzecza jakoby rząd chciał zablokować Rosjanom dostęp do Internetu.

Ministerstwo powiedziało, że zarządzenie jest obecnie ograniczone tylko do stron rządowych i zostało podjęte w celu przygotowania infrastruktury internetowej kraju na wszelkie zewnętrzne odłączenia i zagrożenia cybernetyczne.

Przygotowujemy się na różne scenariusze, aby zapewnić dostępność rosyjskich zasobów dla obywateli. Telegram dla agencji rządowych nakreśla zestaw prostych zaleceń dotyczących cyberhigieny, które pomogą skuteczniej zorganizować pracę w celu ochrony naszych zasobów przed złośliwym ruchem, utrzymania działania usług i kontroli nad nazwami domen.

Jednak w raporcie dodano, że rząd rosyjski jest nadal otwarty na wydanie takiego polecenia firmom, przede wszystkim w celu obejścia sankcji zewnętrznych.

Atak na infrastrukturę Internetu

Rosyjska infrastruktura Internetu mocno ucierpiała w wyniku zachodnich sankcji. Chociaż zachodnie rządy nie wzięły bezpośrednio na cel infrastruktury, wiele firm z obawy przed działaniami przeciwko nim lub z powodów moralnych samodzielnie sankcjonuje rosyjskie usługi.

Microsoft i Apple zakazały wszystkich swoich usług w Rosji. Ponadto dostawca sieci szkieletowej, Cogent Communications, zerwał kontakty z rosyjskimi klientami, do których należy państwowy gigant telekomunikacyjny Rostelecom i rosyjska wyszukiwarka Yandex. Dodatkowo obsługiwał on MegaFon i VEON, dwóch największych rosyjskich operatorów komórkowych.

Cogent powiedział, że podjął ten krok w odpowiedzi na zakaz Unii Europejskiej dla rosyjskich mediów cyfrowych. Chociaż to posunięcie nie odłączy Rosji całkowicie od Internetu, to na pewno spowoduje, że dostęp do stron internetowych z Rosji będzie wolniejszy.

W międzyczasie wielu zwolenników wolnego i niezależnego Internetu podniosło swoje głosy przeciwko rosnącej wrogości zachodnich firm. Dyrektor wykonawczy Internet Protection Society, Michaił Klimarew powiedział dla Washington Post:

Bardzo się tego obawiam. Chciałbym przekazać ludziom na całym świecie, że jeśli wyłączy się Internet w Rosji, to oznacza to odcięcie 140 milionów ludzi od przynajmniej części prawdziwych informacji. Tak długo, jak istnieje Internet, ludzie mogą dowiadywać się prawdy. Nie będzie Internetu - wszyscy ludzie w Rosji będą słuchać tylko propagandy.

Przygotowania do cenzury?

Ale nie tylko zachodni usługodawcy blokują rosyjskie usługi. Sam rząd rosyjski zakazał korzystania z Facebooka i zablokował inne zagraniczne platformy mediów społecznościowych.

Ponadto, kraj ten rozwija swoją wewnętrzną technologię cenzury internetowej, która może działać na równi z osławionym chińskim The Great Firewall.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]

Inwestowanie w drony - Wszystko, co musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach ogólnej niepewności, kiedy większość konserwatywnych aktywów nie jest w stanie utrzymać swojej wartości, nie mówiąc już o generowaniu zysków, musimy szukać innych, alternatywnych sposobów inwestowania. Jedną z takich okazji może być rynek dronów, który w ostatnich latach znacząco się rozwija, a także przeszedł duże zmiany legislacyjne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej […]

Jakie są alternatywy dla ChatGPT? 

Od momentu uruchomienia, ChatGPT stał się popularnym chatbotem opartym na sztucznej inteligencji i opracowanym przez OpenAI. Umożliwia on użytkownikom uzyskiwanie szczegółowych i ludzkich odpowiedzi na różnorodne pytania. ChatGPT nie tylko udostępnia użytkownikom linki, ale także potrafi rozwiązywać skomplikowane problemy i dostarczać zniuansowanych informacji, co może całkowicie zmienić sposób, w jaki ludzie będą korzystać z wyszukiwarek. […]

Jak korzystać z ChatGPT? 

Do tej pory prawdopodobnie słyszałeś o ChatGPT, prototypie chatbota ogólnego przeznaczenia, na punkcie którego internet ma obecnie obsesję. Szybko stał się dominującym przykładem wpływu treści generowanych przez sztuczną inteligencję w przyszłości, pokazując, jak potężne mogą być te narzędzia. Jest tworzony przez OpenAI, czyli dobrze znanego z opracowania generatora tekstu na obraz DALL-E. Na dzień pisania […]

Programy AI do obrabiania filmów 

Potrzebujesz świetnej, wysokiej jakości filmów, ale brakuje Ci umiejętności lub cierpliwości do edycji? A może uważasz, że programy do edytowania są żmudne i czasochłonne? Dlaczego by zatem nie pozwolić, aby sztuczna inteligencja wykonała za Ciebie te ciężkie zadania? Nie jest tajemnicą, że edycja wideo wymaga wysiłku – od zawsze był to długi i pracochłonny proces. […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star