Czy Rosja odłącza się od globalnego Internetu?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 7 marca 2022
ikona autora biały
rosja internet

Rosja przygotowuje się na zagrożenia cyberatakami i poprosiła wszystkie państwowe strony internetowe, aby do 11 marca przeszły na lokalnie obsługiwane systemy nazw domen. Dodatkowo nakazano im usunięcie wszystkich kodów skryptów Java pobranych z zagranicznych źródeł, które w większości są serwisami reklamowymi i komplikują politykę haseł.

Ponadto białoruskie media Nexta udostępniły kopie zarządzenia, w którym zwrócono się do wszystkich rosyjskich firm o migrację ich serwerów i domen do kontrolowanych przez Rosję dostawców infrastruktury. Ten krok może być początkiem przygotowań do odłączenia Rosji od globalnego Internetu.

Jednak w raporcie rosyjskiego dziennika "Kommiersant" Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego zaprzecza jakoby rząd chciał zablokować Rosjanom dostęp do Internetu.

Ministerstwo powiedziało, że zarządzenie jest obecnie ograniczone tylko do stron rządowych i zostało podjęte w celu przygotowania infrastruktury internetowej kraju na wszelkie zewnętrzne odłączenia i zagrożenia cybernetyczne.

Przygotowujemy się na różne scenariusze, aby zapewnić dostępność rosyjskich zasobów dla obywateli. Telegram dla agencji rządowych nakreśla zestaw prostych zaleceń dotyczących cyberhigieny, które pomogą skuteczniej zorganizować pracę w celu ochrony naszych zasobów przed złośliwym ruchem, utrzymania działania usług i kontroli nad nazwami domen.

Jednak w raporcie dodano, że rząd rosyjski jest nadal otwarty na wydanie takiego polecenia firmom, przede wszystkim w celu obejścia sankcji zewnętrznych.

Atak na infrastrukturę Internetu

Rosyjska infrastruktura Internetu mocno ucierpiała w wyniku zachodnich sankcji. Chociaż zachodnie rządy nie wzięły bezpośrednio na cel infrastruktury, wiele firm z obawy przed działaniami przeciwko nim lub z powodów moralnych samodzielnie sankcjonuje rosyjskie usługi.

Microsoft i Apple zakazały wszystkich swoich usług w Rosji. Ponadto dostawca sieci szkieletowej, Cogent Communications, zerwał kontakty z rosyjskimi klientami, do których należy państwowy gigant telekomunikacyjny Rostelecom i rosyjska wyszukiwarka Yandex. Dodatkowo obsługiwał on MegaFon i VEON, dwóch największych rosyjskich operatorów komórkowych.

Cogent powiedział, że podjął ten krok w odpowiedzi na zakaz Unii Europejskiej dla rosyjskich mediów cyfrowych. Chociaż to posunięcie nie odłączy Rosji całkowicie od Internetu, to na pewno spowoduje, że dostęp do stron internetowych z Rosji będzie wolniejszy.

W międzyczasie wielu zwolenników wolnego i niezależnego Internetu podniosło swoje głosy przeciwko rosnącej wrogości zachodnich firm. Dyrektor wykonawczy Internet Protection Society, Michaił Klimarew powiedział dla Washington Post:

Bardzo się tego obawiam. Chciałbym przekazać ludziom na całym świecie, że jeśli wyłączy się Internet w Rosji, to oznacza to odcięcie 140 milionów ludzi od przynajmniej części prawdziwych informacji. Tak długo, jak istnieje Internet, ludzie mogą dowiadywać się prawdy. Nie będzie Internetu - wszyscy ludzie w Rosji będą słuchać tylko propagandy.

Przygotowania do cenzury?

Ale nie tylko zachodni usługodawcy blokują rosyjskie usługi. Sam rząd rosyjski zakazał korzystania z Facebooka i zablokował inne zagraniczne platformy mediów społecznościowych.

Ponadto, kraj ten rozwija swoją wewnętrzną technologię cenzury internetowej, która może działać na równi z osławionym chińskim The Great Firewall.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

ICO i STO - nowoczesne rozwiązania do gromadzenia kapitału

W obecnych niepewnych czasach wiele osób poszukuje sposobu do zwiększenia swoich zarobków, przeciwdziałania szkodliwej dla zgromadzonych oszczędności inflacji, czy też rozpoczęcia bądź rozwinięcia własnego projektu. Jednymi z ciekawszych sposobów na ostatni z wymienionych mogą być emisje ICO i STO, czyli coinów i tokenów bezpośrednio powiązanych z tak modnymi aktualnie kryptowalutami, smart kontraktami i blockchainem. Jeśli […]

Co to jest phishing i jak się przed nim uchronić?

Takie działanie polega na wysyłaniu przez osoby atakujące złośliwych e-maili, których celem jest częstokroć wyłudzenie informacji. Niejednokrotnie zależy im na skłonieniu użytkowników do ujawnienia danych finansowych, uwierzytelniających w rozmaitych systemach lub innych poufnych. Phishing jest przykładem socjotechniki - czyli zbioru technik, które oszuści wykorzystują do manipulowania ludzkim zachowaniem. Obejmują fałszerstwo, przeinaczanie i kłamstwo - wszystkie […]

USA reguluje technologię nadzoru i algorytmy

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) rozpoczęła procedurę mającą na celu uregulowanie technologii nadzoru, algorytmów i bezpieczeństwa danych. #BREAKING: @FTC explores rules cracking down on commercial surveillance and lax data security practices: https://t.co/xnYlPO2dFJ #privacy /1 — FTC (@FTC) August 11, 2022 Agencja opublikowała wstępne zawiadomienie o proponowanych przepisach. Urzędnicy poprosili społeczeństwo o komentarze na temat komercyjnego […]

Współpraca Wise z Plaid daje klientom dostęp do 6000 aplikacji w USA

Wise zawarł umowę open finance z Plaid, aby dać swoim 13 milionom klientów dostęp do tysięcy aplikacji. Z pomocą narzędzia Plaid Core Exchange, klienci są teraz w stanie bezpośrednio połączyć swoje amerykańskie konta Wise z ponad 6000 aplikacji, w tym Venmo, Robinhood, Truebill i Chime. Partnerstwo pozwoli klientom Wise na "wygodne i bezpieczne" przenoszenie pieniędzy […]

Czym jest Rynek Niedźwiedzia i Rynek Byka?

Jeśli chodzi o giełdę, istnieją dwa charakterystyczne wyrazy, które należy wziąć pod uwagę: byk i niedźwiedź. W języku parkietu rynek niedźwiedzia oznacza, że akcje spadają o 20% lub więcej, natomiast hossa (byk) sygnalizuje, że wartości aktywów znacznie wzrastają. Oba te zjawiska są częścią cyklu życia giełdowego, bowiem każdy z nas będzie miał swój udział w […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star