Płatność masowa to metoda jednoczesnego płacenia online wielu odbiorcom. Zamiast osobno wpisywać informacje o płatnościach każdego odbiorcy, użytkownicy mogą przesłać arkusz kalkulacyjny zawierający wszystkie istotne dane lub skorzystać z interfejsu programowania aplikacji do obsługi płatności masowych. Płatności masowe można skonfigurować jako transakcje jednorazowe lub, jeśli kwota płatności jest zawsze taka sama, jako cykliczne płatności automatyczne. Płatności masowe mogą być również określane jako „wypłaty masowe”.
Dlaczego powstały płatności masowe?
Gospodarki cyfrowe doświadczyły ogromnego wzrostu w ciągu ostatniej dekady. Wraz ze wzrostem popularności przesyłania strumieniowego wideo i audio, sieci monetyzacji eksplodowały – nowe sieci pojawiają się prawie codziennie. Sieci te pomagają producentom i programistom zarabiać na ich pracy. Masowe wypłaty są podstawową funkcją biznesową tych sieci monetyzacji. Aby przyciągnąć wartościowych partnerów i utrzymać niski wskaźnik rezygnacji, płatności muszą być terminowe i wiarygodne. W niektórych przypadkach firmy te używają rozwiązania „rodzimego” (własnej platformy wypłat) do realizacji wypłat, podczas gdy inne zwracają się do firm, które oferują usługi masowe. Na dzień dzisiejszy istnieje wiele usług masowych wypłat i wszystkie mają swoje wady i zalety. Niektóre z nich dobrze funkcjonują w przypadku wypłat krajowych, ale brakuje im możliwości wykonywania transgranicznych wypłat globalnych. Inne usługi transakcji masowych są dobre, jeśli chodzi o przekazy pieniężne, ale brakuje im ważnych funkcji potrzebnych do przestrzegania przepisów podatkowych. Rozwiązaniem tego problemu są płatności masowe. Firmy, które oferują tego rodzaju usługi bardzo często muszą wdrażać wiele elementów do swojego działania aby działać w pełni profesjonalnie. Niektóre z tych ważnych funkcji obejmują wdrażanie odbiorcy płatności, walidację i weryfikację szczegółów płatności, pobieranie formularzy podatkowych, integrację z ERP i uzgadnianie płatności. W przypadku firm cyfrowych, w których odbiorcy płatności są cenionymi partnerami, wybór solidnego i skalowalnego rozwiązania do obsługi płatności masowych może być integralną częścią sukcesu firmy.
Jak działają płatności masowe?
Płatności masowe to szybsze, łatwiejsze i potencjalnie bardziej opłacalne rozwiązanie wysyłania przelewów, niż standardowa forma. Pamiętajmy jednak o tym, że za korzystanie z usługi płatności masowych jest pobierana opłata, a odbiorcy doceniają szybsze i bezpieczniejsze otrzymywanie pieniędzy, co pomaga chronić i budować naszą reputację.
Zamiast czekać na przelew w wiadomości e-mail, odbiorcy otrzymują link za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonu komórkowego, aby odebrać płatność za pośrednictwem bezpiecznego konta internetowego. Następnie mogą przelać pieniądze na swoje konto bankowe, wypłacić je kartą płatniczą, odebrać środki w punkcie odbioru gotówki lub użyć ich do robienia zakupów online – w zależności od opcji oferowanych przez dostawcę płatności masowych. Usługi płatności masowych są zazwyczaj dostępne w firmach zajmujących się przekazami pieniężnymi. Jako przykład tego typu rozwiązania można podać PayPal.
Płatności masowe w praktyce
Dzienniki płatności umożliwiają nadawcom płatności masowych śledzenie ich pełnej historii płatności, a nadawcy mogą łatwo eksportować dane dotyczące płatności do arkusza kalkulacyjnego lub aplikacji księgowych. Płatności mogą być wysyłane do odbiorców w różnych krajach, a także w różnych walutach. W ten sposób płatności masowe pozwalają firmom czerpać potencjalne korzyści z poszerzenia zakresu rozliczeń dla swoich klientów i dostawców na całym świecie bez zwiększania kosztów transakcji. Sytuacje, w których płatności masowe mogą przynieść ogromną oszczędność czasu, obejmują płacenie prowizji dla partnerów, rabatów dla klientów, zachęt w ankietach i świadczeń pracowniczych. Ich podstawowe zalety nabierają znaczania zwłaszcza wtedy, gdy transakcje są często wysyłane. Przetwarzanie “paczkowe” jest powszechną formą płatności masowych. Jest to przetwarzanie transakcji w grupie lub paczce. Samo przetwarzanie tego rodzaju płatności, nie wymaga żadnej interakcji użytkownika. Chociaż przetwarzanie tego rodzaju można przeprowadzić w dowolnym momencie, jest ono szczególnie przydatne do przetwarzania na koniec cyklu przelewów. Jako przykład można wskazać, że sprawdzi się ono do przetwarzania raportów banku na koniec dnia handlowego, bądź w generowaniu miesięcznych lub dwutygodniowych list płac.
Płatności masowe – oszczędność czasu i pieniędzy
Płatności masowe powodują zmianę modelu płatności i dają większą kontrolę nad ich wykonaniem adresatowi, zamiast nadawcy. Ponadto firmy wysyłające płatność mogą zaoszczędzić pieniądze, zwłaszcza jeśli chodzi o transakcje o charakterze międzynarodowym. Z reguły tego rodzaju przelewy wiążą się z dużymi opłatami zarówno za przekazanie środków i przewalutowanie, jak opłatami za formalności związane z prowadzeniem interesów z wieloma instytucjami finansowymi w wielu krajach. Płatności masowe mogą również zaoszczędzić czas nadawców. Wynika to z faktu, że odbiorcy ich płatności nie będą zajmować im czasu w zakresie przekazywania swoich danych do przelewu. W praktyce odbiorcy przelewów mogą przekazać swoje dane osobowe dostawcy płatności masowych, a nie nadawcy. Takie zachowanie uwalnia zasoby, takie jak czas i pieniądze, które można przekierować na podstawową działalność biznesową i obniżyć koszty związane z obsługą transakcji. W związku z przeniesieniem ciężaru przetwarzania danych i informacji z nadawców, na dostawców usług płatności masowych warto upewnić się, że ich dostawca stosuje rygorystyczne praktyki bezpieczeństwa, aby chronić swoją platformę przed wyciekiem danych i innymi zagrożeniami bezpieczeństwa.
Jakie są dodatkowe zalety płatności masowych?
Każdy model biznesowy i finansowy posiada swoje zalety, które przekonują użytkowników rynku do skorzystania z tego rodzaju usług. Płatności masowe mają następujące zalety:
- Bezpieczeństwo – jednym z powodów, dla których masowe wypłaty mogą być świetnym rozwiązaniem dla twojej firmy, jest bezpieczeństwo danych. Niezależnie od tego, czy jest to sprzedawca, czy posiadacz karty, bezpieczeństwo danych jest ważne dla wszystkich osób zaangażowanych w przekazywanie informacji o płatnościach. Jako przykład można wskazać system PayOp , który jest w pełni zgodny z PCI DSS. Ponadto transakcje są tokenizowane, co sprawia, że kradzież danych jest prawie niemożliwa.
- Optymalizacja procesów pracy – płatności masowe umożliwiają korzystanie z jednej platformy do wysyłania i monitorowania transakcji. Dzięki temu firma oszczędza również znaczną ilość czasu na płatności dla każdego odbiorcy z osobna. Wraz z rozwojem działalności gospodarczej zalety tej metody przetwarzania płatności stają się coraz bardziej oczywiste. Wraz ze wzrostem bazy klientów wystarczy zaktualizować istniejącą tabelę, aby istniała ciągłość płatności w stosunku do starszych, jak i nowych kontrahentów.
- Płatności międzynarodowe – podczas gdy wiele rozwiązań płatniczych koncentruje się na dokonywaniu płatności lokalnych, systemy płatności masowych tworzą możliwość przekazywania środków do ponad 150 krajów na świecie.
- Koszty i szybkość realizacji – płatności masowe sprawiają, że koszty prowizji związane z przekazem środków są znacznie mniejsze w porównaniu do każdego przelewu z osobna wykonanego do użytkowników. Ponadto jeżeli w przypadku korzystania z tradycyjnych systemów płatności płatność następuje w ciągu 1-3 dni, to przy płatnościach masowych okres ten ulega znacznemu skróceniu.
Czy można zaoszczędzić dzięki płatnościom masowym?
Najłatwiejszym sposobem ustalenia, czy platforma pozwoli zaoszczędzić pieniądze twojej firmy, jest obliczenie, ile obecnie wydajesz miesięcznie na wypłaty środków w porównaniu z tym, ile twój ewentualny dostawca usług pobierze za platformę. Musisz również wziąć pod uwagę, ile pieniędzy tracisz, spędzając czas na innych metodach kalkulacji i przekazywania informacji dotyczących przekazu środków. Jeśli kwota pieniędzy, które wydajesz miesięcznie na płatności partnerskie, przekracza kwotę, którą zapłacisz za prostą platformę, powinieneś zainwestować w platformę do płatności masowych.
Koszty te mogą być związane z szeregiem działań, w tym wysyłaniem i wypisywaniem czeków, obsługą nieodebranych płatności lub czeków odrzuconych. Opłaty bankowe, czy to miesięczne, czy za transakcję, również mogą stanowić ogromne sumy.
Dzięki platformie nie będziesz musiał się martwić o te problemy, ponieważ dostawcy mogą wybrać metodę, która najbardziej im odpowiada, a Ty możesz łatwo śledzić swoje płatności. Jest to szczególnie ważne dla firm, które mają wielu dostawców, ponieważ mogą zapewnić im pieniądze, których potrzebują.
Innym sposobem, w jaki platformy wypłat oszczędzają pieniądze firm, jest oszczędność czasu. Niezależnie od tego, czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy nie – sporo czasu spędzasz na próbach sortowania płatności masowych każdego miesiąca, aby upewnić się, że wszyscy dostawcy otrzymują płatności. Takie zachowanie na dłuższą metę będzie Cię kosztować czas i pieniądze, które można było zarobić, zamiast analizować dane. Jest to szczególnie ważne w przypadku firm, które zatrudniają urzędników odpowiedzialnych za zobowiązania, menedżerów itp, ponieważ istnieje bezpośredni zestaw kosztów związanych z ilością czasu potrzebnego do zarządzania dużymi ilościami płatności. Okres ten można byłoby lepiej przeznaczyć na inne obszary doskonalenia firmy.
Warto podkreślić, że niezależnie od tego, czy jesteś małą firmą, czy dużą siecią, możesz rozważyć platformę wypłat, aby zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie prowadzenia działalności i rozliczania kontrahentów. Jeśli twoja firma ma relacje z dostawcami, partnerami, podmiotami stowarzyszonymi lub wydawcami na całym świecie – istnieje duża szansa, że platforma masowych wypłat przyniesie oszczędności. Zachęcamy do szerszego zapoznania się z tematem.