Dyrektorzy banków debatują nad tym, jak wykorzystać publiczny blockchain

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 13 maja 2022
ikona autora biały
blockchain publiczny

W weekend jeden z dyrektorów Banco Santander zasugerował na LinkedIn, że instytucja mogłaby chcieć stworzyć publiczny, autoryzowany łańcuch warstwy 2, który byłby kompatybilny z Ethereum. John Whelan, który kieruje jednostką ds. kryptowalut i aktywów cyfrowych w banku, zwrócił uwagę, że może on być przydatny w ramach EU DLT Pilot Regime.

Rozpocznie się on w grudniu tego roku i pozwoli instytucjom regulowanym na eksperymentowanie z security tokenami na dużą skalę. Podobne rozwiązanie planuje również Wielka Brytania.

Whelan jest jednym z bardziej doświadczonych dyrektorów w tej dziedzinie. W 2019 r. pomógł bankowi wypuścić obligację na publicznym blockchainie Ethereum. Santander był również zaangażowany w zeszłoroczną publiczną obligację blockchainową Europejskiego Banku Inwestycyjnego o wartości 100 mln euro.

Jego pytanie wywołało dyskusję, w której wyrażono wiele różnych opinii.

Warstwa 1 - blockchain z zezwoleniem

Na początku pojawiła się sugestia, aby instytucje regulowane tworzyły własne publiczne blockchainy z uprawnieniami warstwy 1. Jedna z odpowiedzi pochodziła od SWIAT, sieci blockchain zainicjowanej przez niemiecki DekaBank z wielkim planem zgromadzenia globalnych instytucji finansowych na jednej platformie do handlu cyfrowymi aktywami. Nie są oni jednak pierwszymi, którzy się tego podejmują. Podobne pomysły mają inne firmy, takie jak R3 i SETL/Digital Asset - ale SWIAT ma być kompatybilny z Ethereum.

Blockchain bez zezwolenia

Na drugim końcu spektrum ktoś zasugerował, że sektor finansowy powinien mieć "odwagę, aby działać w przestrzeni L1, publicznej, bez zezwoleń". Z kolei członek zarządu ABC Bank, jednego z wiodących banków w Bahrajnie, stwierdził, że identyfikacja z założenia jest "ogromnym ułatwieniem w osiąganiu efektów sieciowych". Żaden z nich nie wyjaśnił, w jaki sposób instytucje mogłyby zrezygnować z identyfikacji i zachować zgodność z przepisami. Na publicznych blockchainach pojawiają się jednak pewne aplikacje z zezwoleniami. Choć, jak zobaczymy, zezwolenia nie są jedynym problemem.

Dyrektor ABC stwierdził również, że prywatne blockchainy z zezwoleniem nie sprawdziły się, co spotkało się z uprzejmym sprzeciwem byłego prezesa firmy R3 Frédérica Dalibarda. Choć konsorcja z pewnością stanowią wyzwanie, istnieje kilka przykładów udanych wdrożeń opartych na blockchainie z zezwoleniem, takich jak rozwiązania firmy Baton Systems, które przetwarzają dziesiątki miliardów dziennie. Podobnie, Broadridge i JP Morgan posiadają rozwiązania Repo działające na jeszcze większą skalę. Jest też wiele innych przykładów.

Warstwa 2 z ochroną prywatności

Dalibard zwraca uwagę, że niedawny projekt Obscuro pracuje dokładnie nad tym, co zasugerował Whelan z Santandera. Oprócz swojego blockchaina korporacyjnego Corda, firma R3 opracowała rozwiązanie w zakresie prywatności - Conclave. Zespół Obscuro wykorzystuje wiedzę zdobytą podczas opracowywania Conclave do pracy nad Obscuro, rozwiązaniem Ethereum bez zezwolenia warstwy 2, które może być przydatne dla sektora instytucjonalnego. Kluczowym czynnikiem stojącym za jego konstrukcją jest rozwiązanie poważnej słabości wielu publicznych blockchainów - transakcje oczekujące w kolejce są widoczne dla wszystkich, co pozwala na ich wyprzedzanie, eliminując możliwości osiągania zysków. Nazwano to "Miner Extractable Value" (MEV)".

Jeszcze inna osoba na LinkedIn podkreśliła, że jednym z efektów ubocznych rozwiązań warstwy drugiej jest fragmentacja ekosystemu.

Choć był to żywy temat na LinkedIn, nie poruszono pewnych kwestii. Nie wszystkie działania są takie same, a publiczne i prywatne blockchainy mogą być bardziej odpowiednie dla określonych przypadków użycia. Na przykład niektórzy mogą preferować prywatne blockchainy w przypadku złożonych przepływów pracy oraz w sytuacjach, gdy firma chce wchodzić w interakcje z własnym ekosystemem, np. ze swoimi dostawcami. Jeśli oferta ma charakter transakcyjny i publiczny, wówczas bardziej sensowne mogą być blockchainy publiczne. Pod warunkiem, że będą zgodne z przepisami. A koszty transakcyjne warstwy 1 Ethereum nie są opłacalne dla większości firm.

Kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze między publicznymi i prywatnymi blockchainami będzie gotowość organów regulacyjnych do podejmowania ryzyka. Choć wielu uważało, że stablecoin Terra był wysoce ryzykowny, jego dramatyczny upadek i wynikające z niego straty inwestorów detalicznych prawdopodobnie przyciągną jeszcze większą uwagę organów regulacyjnych.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

GoCardless ogłasza plan przejęcia firmy Nordigen

GoCardless, jedna z wiodących międzynarodowych firm zajmujących się bezpośrednimi płatnościami bankowymi, ogłosiła niedawno swój plan przejęcia Nordigen, dostawcy usług otwartej bankowości typu freemium. Dzięki przejęciu, które ma zostać zamknięte jeszcze tego lata, GoCardless zamierza stać się znaczącą międzynarodową siecią płatności bankowych. Przejęcie pozwoli firmie zapewnić darmową łączność z otwartą bankowością na skalę. Od początku 2021 […]

Zelle - recenzja atrakcyjnej aplikacji

Mimo, że na rynku dostępnych jest wiele usług transferu peer-to-peer, to technologia Zelle jest najbardziej zintegrowana z bankami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej usłudze i co musisz mieć na względzie podczas jej użytkowania, poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie. Zapraszamy do lektury.  Co to jest Zelle? Zelle to usługa przekazu pieniężnego typu peer-to-peer […]

Nubank - recenzja giganta z Ameryki Łacińskiej

Nubank jest największym bankiem cyfrowym na świecie i największą firmą zajmującą się technologią finansową w Ameryce Łacińskiej, z ponad 40 milionami klientów, głównie w Brazylii, ale także w Kolumbii i Meksyku. Wraz z upływem czasu, ten odnoszący sukcesy bank cyfrowy z Brazylii przekształcił się w największy fintech w Ameryce Łacińskiej. Nubank podejmuje wszelkie właściwe kroki, […]

Blockchainowa firma SETL została przejęta przez turecką firmę fintech Colendi

Blockchainowa firma SETL została przejęta przez turecką firmę fintech Colendi. Wiadomość została potwierdzona przez SETL za pośrednictwem Twittera. Z radością ogłaszamy, że platforma usług finansowych Colendi przejmuje SETL. Zachowamy naszą znaczącą rolę w RegFi, ponieważ rozpoczynamy nasze przedsięwzięcie w przestrzeni DeFi z rozwojem publicznego blockchaina. Transakcja połączyłaby dwie firmy, które do tej pory działały w […]

Wirex wznawia usługi w Wielkiej Brytanii po "konstruktywnym dialogu" z FCA

Wirex, globalna cyfrowa platforma płatnicza, ogłosiła w czwartek, że wznawia świadczenie usług w Wielkiej Brytanii. Dostawca płatności cyfrowych powiedział, że decyzję podjął po "konstruktywnym dialogu" z Financial Conduct Authority (FCA), brytyjskim organem nadzorującym branżę finansową. Decyzja ta została podjęta kilka tygodni po tym, jak Wirex ogłosił, że uczynił swój nie-kustodialny portfel bardziej przystępnym dla użytkowników […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star