Emma to aplikacja do zarządzania finansami osobistymi, która pojawiła się w Ameryce i Kanadzie po tym, jak pierwotnie zadebiutowała w Wielkiej Brytanii. Po drugiej stronie oceanu, aplikacja zebrała ponad 100 000 pobrań, dzięki czemu twórcy otrzymali finansowanie od kilku europejskich firm venture capital. Na początku można było zauważyć symbol funta w elementach graficznych aplikacji, jednak później została ona gruntownie dostosowana do rynku amerykańskiego. Co więcej, niedawno Emma przeszła wielką metamorfozę „3.0”. Jakie elementy wnosi ta aplikacja do świata finansów osobistych? Przyjrzyjmy się głównym cechom darmowej aplikacji, jak również płatnym aktualizacjom Plus i Pro.
Korzystanie z aplikacji Emma
Podobnie jak w przypadku większości aplikacji do zarządzania finansami osobistymi, po zarejestrowaniu się, pierwszym zadaniem jest połączenie różnych kont bankowych. Podobnie jak w przypadku wielu innych aplikacji, jest to realizowane poprzez Plaid – usługę, która pozwala Emmie na bezpieczny dostęp do danych z naszych rachunków.
Chociaż konta czekowe i karty kredytowe są prawdopodobnie najbardziej przydatne do dodania do Emmy, można również połączyć konta oszczędnościowe, a nawet inwestycyjne z aplikacją, która podzieli je na kilka różnych podgrup, takich jak:
- Gotówka (czeki i oszczędności)
- Zadłużenie
- Inwestycje
Stuknięcie wybranej spowoduje wyświetlenie ogólnego salda w danej kategorii wraz z wykresem historycznym sald w czasie. Możemy przeglądać również podsumowania poszczególnych kont, a po dotknięciu dowolnego z nich możemy zobaczyć ostatnie transakcje i inne informacje. Co więcej, na stronie głównej u góry, możemy sprawdzić łączne wartości środków pieniężnych, długów, inwestycji i kredytów.
Wygląd i nawigacja aplikacji
W zakładce Kanał w znajduje się wiele sekcji przypominających widżety, z których wszystkie mają przyjemne dla oka schematy kolorów. Poza tym większość z tych widgetów jest całkiem użyteczna.
Na samej górze (po wspomnianej sekcji Salda) znajduje się zakładka ostatnie transakcje. W tym miejscu pojawia się kolejne porównanie z Clarity Money: wykorzystanie logo firmy. W przypadku zdecydowanej większości naszych transakcji Emma wyświetlała brand sprzedawcy, co bardzo ułatwiało nam rozpoznanie niektórych zakupów. Naprawdę doceniamy ten akcent zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym – i wygląda na to, że Emma ma takie samo zdanie, ponieważ udostępnia sposób, w jaki można przesłać konto firmy na Twitterze, aby aplikacja mogła zaktualizować jej logo i informacje o nazwie. Dla nas jest to sprytny pomysł na crowdsourcing, który przynosi atrakcyjne rezultaty dla użytkowników.
Wśród innych przydatnych narzędzi w Feed znajduje się wykres wydatków, dzięki któremu możemy szybko sprawdzić, jak aktualne wydatki w różnych kategoriach mają się do obciążeń z trzech poprzednich miesięcy. Innym narzędziem jest wyszukiwarka transakcji w najpopularniejszych sklepach.
Wreszcie, sekcja Subskrypcje jest jednym z najciekawszych narzędzi, ponieważ zawiera listę aktualnych i nieaktywnych abonamentów cyklicznych, zebranych na podstawie danych transakcyjnych. W przypadku, gdy Emma przeoczyła te powtarzającą się, a chcemy dodać ją do listy (lub usunąć z listy), możemy to zrobić, stukając daną operację i włączając opcję „płatność cykliczna„.
Dla nas ta funkcja jest kluczowa, ponieważ nie tylko ostrzega o zbliżających się zobowiązaniach, ale także zapewnia zbiorczą listę subskrypcji, dzięki czemu jest mniej prawdopodobne, że o nich zapomnimy.
Śledzenie wydatków i tworzenie budżetu w Emma
W programie Emma można przeglądać historyczne transakcje na wiele sposobów. Obejmuje to podgląd ostatnich operacji na wszystkich rachunkach, przechodzenie do określonych kont oraz filtrowanie według kategorii, sprzedawcy lub za pomocą znaczników. Ponadto na ekranie głównym znajdują się dodatkowe widżety, o których wspominaliśmy, a które wyświetlają dane o zakupach.
Oczywiście, przy tych wszystkich informacjach, zasadne jest, aby Emma oferowała również możliwość tworzenia budżetu. Aby to zrobić, wystarczy dotknąć linku Budżety na środku zakładki Analityka. Zobaczymy tam listę wszystkich swoich kategorii wydatków wraz z aktualną średnią wydatków dla każdej z nich. Na górze wyświetlany jest również nasz całkowity miesięczny budżet.
Jednym z drobnych problemów, które mieliśmy wcześniej z ustawieniami budżetu w Emmie, jest to, że polegają one na tym, że trzeba naciskać przyciski “plus” lub “minus”, aby zwiększać lub zmniejszać budżet co 5 dolarów. Na szczęście, zostało to już dawno naprawione i teraz możemy po prostu wpisać żądaną liczbę dla każdej kategorii budżetu.
Po wprowadzeniu budżetów Analityka pokaże, jaką część wykorzystaliśmy w danej kategorii. Zwizualizuje również, jaki procent całości wydaliśmy w bieżącym okresie rozliczeniowym. Przy okazji, możemy zmienić zakres dat do wyświetlenia, odwiedzając główny kanał i stukając ikonę ołówka na widżecie „Ten okres rozliczeniowy” lub przechodząc do zakładki Więcej i wybierając Dzień wypłaty.
Powiadomienia
Równolegle z aspektem budżetowania w aplikacji Emma są alerty i powiadomienia. Można tu zobaczyć podsumowanie alertów wysyłanych, gdy przekroczy się budżet, otrzymywać codzienne aktualizacje salda i wiele innych. Możesz wybrać lub zrezygnować z kilku opcji powiadomień, odwiedzając zakładkę Ustawienia i stukając ikonę w lewym górnym rogu.
Tryb Scramble
Jest to dość mała funkcja w aplikacji, ale na tyle wyjątkowa, że uznaliśmy, iż musimy o niej wspomnieć. W zakładce „Ustawienia” znajdziemy opcję „zakodowania” swojej aplikacji. Jak wyjaśniają autorzy, opcja ta pozwala pokazać aplikację znajomym i rodzinie bez ujawniania większej ilości informacji, niż byśmy chcieli. Po włączeniu tej opcji zamiast prawdziwych sald będą wyświetlane pozornie losowe liczby wyrażone w ¥. Dodatkowo, wszystkie numery kont zostaną ukryte i zastąpione zerami oraz kolejnymi cyframi. Pozostałe funkcje aplikacji pozostaną nienaruszone. Aby zamknąć aplikację Scramble, wystarczy dotknąć czerwonego paska w górnej części ekranu. Czy ktoś, komu pokazujemy aplikację, mógłby to zrobić przez przypadek? Prawdopodobnie – ale mimo to uważamy, że to świetny pomysł.
Emma Plus i Emma Pro
Choć Emma jest bezpłatna i oferuje wszystkie powyższe funkcje bez żadnych opłat, dostępne są również dwa poziomy ulepszeń premium w aplikacji, zwane Emma Plus i Emma Pro. Po tygodniowym bezpłatnym okresie próbnym Emma Plus kosztuje 4,99 USD miesięcznie, a Emma Pro – 9,99 USD miesięcznie. Roczne subskrypcje (płatne z góry za rok) są dostępne za odpowiednio 41,99 i 83,99 dolarów, co daje koszt 3,49 i 6,99 dolarów miesięcznie.
Co więc dodają Emma Plus i Emma Pro? Przyjrzyjmy się poszczególnym funkcjom bonusowym:
Cashback
Na swoim kanale możemy zobaczyć oferty Cashback dla różnych marek. Oferty te są jednak dostępne tylko dla użytkowników Plus i Pro. Niektóre z aktualnych ofert cashback to 10$ zwrotu od NordVPN, 1% zwrotu w Best Buy (z wyjątkiem produktów Apple i gier), 8% zwrotu w NHL Shop i wiele innych.
Turbo Updates i True Balance
W obu opcjach premium, połączone konta będą synchronizowane cztery razy dziennie, dając nam najbardziej aktualne informacje. W międzyczasie funkcja True Balance uwzględni powtarzające się wydatki i subskrypcje, aby pomóc nam uzyskać saldo, które lepiej odzwierciedla faktycznie dostępne środki. Ta funkcja jest dostępna zarówno w Emma Plus, jak i Emma Pro.
Przypomnienia o rachunkach
Kolejną funkcją oferowaną na obu poziomach są przypomnienia o rachunkach. Pozwala ona na otrzymywanie notyfikacji przed upływem terminu płatności należności. Dlaczego jest to funkcja premium, a nie coś, co Emma oferuje domyślnie? To świetne pytanie, ale niestety, nie znamy na nie odpowiedzi.
Bonusowe ikony symbolem luksusu?
Dodatkową bonifikatą za uaktualnienie do Emmy Plus lub Pro jest możliwość pochwalenia się swoim statusem poprzez zmianę ikony aplikacji. W wersji Plus ta specjalna grafika jest pomarańczowo-żółta, a w wersji Pro fioletowo-niebieska. Oczywiście nie ma to większego wpływu na funkcjonalność aplikacji, ale musimy przyznać, że nawet nie wiedzieliśmy, że taka opcja jest możliwa. Więc chociaż nie powiedzielibyśmy, że jest to istotny dodatek, to brawa dla Emmy za kreatywność.
Priorytetowe wsparcie
Jeśli potrzebujemy pomocy z kontem Emma, otrzymamy szybszy kontakt z konsultantem na żywo jako członek Emma Pro. Warto zwrócić uwagę, że godziny pracy czatu to od poniedziałku do piątku od 9:30 do 18:30, choć nie podano, która to jest strefa czasowa.
Niestandardowe kategorie budżetowe
Przechodząc do funkcji dedykowanych tylko dla Emmy Pro, opcja, której brakowało w standardowej wersji (lub Plus) Emmy to możliwość tworzenia niestandardowych kategorii wydatków. Jest to mile widziany dodatek, ale ponownie, wydaje się, że mógłby być zawarty w bezpłatnym pakiecie.
Konta offline
Czy masz rachunki bankowe, które nie są oferowane przez Plaid lub których po prostu nie chcesz łączyć z Emmą? Z Emmą Pro, możemy stworzyć konta offline. Ta funkcja jest całkiem przydatna, ponieważ pozwala nam nawet na zaimportowanie logo poprzez załadowanie zdjęcia lub pobranie profilu marki na Twitterze.
Eksportowanie danych
Kolejną zaletą wersji Pro jest możliwość eksportowania danych o transakcjach z Emmy. Aby to zrobić, wystarczy kliknąć w tę opcję w aplikacji i wybrać adres e-mail, na który ma zostać wysłany raport. Otrzymana wiadomość będzie zawierała link do pobrania, który wygaśnie po 48 godzinach od dostarczenia.
Pobrany plik to .xlsx, który można otworzyć w programie Excel, Google Sheets lub innym obsługującym arkusze kalkulacyjne XML. Znajdują się w nim:
- Identyfikator transakcji
- Data transakcji
- Kwota
- Waluta (USD itp.)
- Konto
- Bank
- Kategoria
- Typ transakcji (zakup, wpłata, przelew)
- Znaczniki
- Kontrahent
- Sprzedawca
- Dodatkowe szczegóły
- Uwagi
Szczerze mówiąc, nie jesteśmy pewni, co moglibyśmy zrobić z takim arkuszem, ale na pewno zrobił na nas wrażenie sposób przedstawienia wszystkich danych i ich dokładności.
Zmiana nazwy transakcji i zmiana daty
Tak jak sugeruje nazwa, ta funkcja pozwala na zmianę tytułu wyświetlanego dla danej operacji. Osobiście nie widzimy dla tego większego zastosowania, ale z pewnością nie zaszkodzi mieć taką możliwość. Ponadto możemy użyć tej opcji dla wielu transakcji jednocześnie, dzięki czemu jest ona bardziej przydatna i łatwiejsza w użyciu w razie potrzeby.
Kategoryzacja wydatków w Emma
Dla tych, którzy chcą śledzić takie rzeczy jak wydatki biznesowe lub po prostu chcą uzyskać bardzo szczegółową kategoryzację zakupów twórcy przewidzieli taką możliwość. Dzięki Emma Pro będziesz mógł dzielić transakcje pomiędzy dowolną liczbę kategorii. Ponadto możesz wybrać równy podział kosztów lub wprowadzić konkretną kwotę, którą chcesz przeznaczyć na każdą z nich. Ze wszystkich funkcji dostępnych w wersji Pro, powiedzielibyśmy, że jest to jedna z najbardziej pomocnych.
Anulowanie subskrypcji Emma Pro
Niezależnie od tego, czy chcemy zakończyć okres próbny Emma Pro przed upływem darmowego tygodnia, czy też zrobić sobie przerwę, anulowanie subskrypcji jest niezwykle proste. Użytkownicy systemu iOS mogą anulować subskrypcję, klikając w Ustawienia, wybierając iTunes i App Store, stukając Apple ID i przewijając w dół i znajdując Subskrypcje. Stamtąd można nie tylko anulować bieżący abonament, ale także przejrzeć opcje aktualizacji.
Zalety i wady aplikacji Emma
Jak każda aplikacja finansowa i powiązana z fintechem, tak i Emma posiada zalety, które mogą nas do niej przekonać oraz wady, które mogą zniechęcić do założenia konta.
Zalety aplikacji Emma
- Łatwy proces rejestracji
- Prosta nawigacja
- Wszechstronna analiza i budżetowanie
- Podkreślanie nieekonomicznych subskrypcji
- Dzienne salda
Wady aplikacji Emma
- Brak kategorii oszczędności
- Nagrody/cashback wypłacane przez PayPal, a nie bezpośrednio na konto
- Ogólny motyw
- Nie wszystkie banki są obsługiwane
Czy Emma jest bezpieczna w użyciu?
Emma posiada szyfrowanie klasy bankowej, więc możemy mieć pewność, że nasze dane są przechowywane w odpowiedni sposób. Jest zarejestrowana w FCA i ICO, a sama aplikacja ma dostęp tylko do odczytu, co oznacza, że nikt nie może operować naszymi pieniędzmi. Emma podkreśla również, że w jej zespole pracują osoby, które tworzyły systemy dla takich firm jak Google, więc wygląda na to, że do kwestii bezpieczeństwa podchodzą bardzo poważnie. Emma nie przechowuje informacji bankowych. Oznacza to, że konto użytkownika nie może zostać złamane w żadnym momencie, nawet jeśli dojdzie do naruszenia serwerów firmy. Emma korzysta z otwartej bankowości, która została wprowadzona w 2018 roku i pozwala użytkownikom łączyć się z aplikacjami bankowymi takimi jak Emma bez udostępniania danych konta osobistego.
Podsumowanie
Ogólnie rzecz biorąc, korzystanie z aplikacji Emma było dla nas przyjemnym doświadczeniem, dzięki jej kolorowej estetyce i przydatnym funkcjom, takim jak interfejs graficzny. Co więcej, byliśmy pod wrażeniem tego, jak zespół Emmy stale rozwija aplikację – włączając w to ostatnią aktualizację. Mimo to, mam wrażenie, że zbyt wiele z tych nowych funkcji wymaga płatnej aktualizacji do Emma Plus lub Emma Pro. To z kolei może być irytujące, gdy odkryjemy, że nie mamy dostępu do danej opcji.
Ponadto uważamy, że niektóre z funkcji dodanych w tych dwóch poziomach premium mogą być przydatne, ale nie jesteśmy pewni, czy są warte aż 9,99 dolarów miesięcznie, które trzeba zapłacić, aby mieć do nich dostęp. Jeśli jednak chcemy dokonać podwyższenia wersji, polecamy zapłacić za rok z góry, gdyż wtedy obowiązuje nas nieco niższa cena. Co więcej, uważamy, że Emma Pro jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ Emma Plus jest mimo wszystko mniej użyteczna.
Chociaż Emma może być najlepiej opisana jako aplikacja do budżetowania, my sklasyfikowalibyśmy ją jednak jako „aplikację do finansów osobistych”. Nie oznacza to, że narzędzia do budżetowania nie spełniają swojej roli, uważamy jednak, że sposób, w jaki Emma wyświetla informacje o zakupach, sprawia, że jest bardziej przydatna dla osób, które nie liczą każdego centa. Z tych powodów, powiedzielibyśmy, że pojawienie się Emmy w Stanach Zjednoczonych było jak dotąd udane i warto czekać, aby zobaczyć, co jeszcze przyniesie przyszłość.