IDO, IEO, ICO - praktyczny poradnik

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 8 sierpnia 2022
ikona autora biały
IDO

Initial DEX Offering, czyli w skrócie IDO, to nowatorska technika crowdfundingu, która pozwala projektom kryptowalutowym na wprowadzenie na rynek swojego rodzimego tokena lub coina za pośrednictwem zdecentralizowanych giełd (DEX). IDO jest następcą znanego Initial Coin Offering (ICO) i stanowi niezawodny sposób dla projektów na rozpoczęcie działalności lub zebranie funduszy na wzrost i rozwój danego biznesu. Zbiórki finansowe na rozmaite projekty cieszą się niezwykłą popularnością na całym świecie. W zależności od prawodawstwa i technologii, a także zasobów finansowych, zbiórki mogą być organizowane w trzech postaciach: IDO, IEO oraz ICO. Zapraszamy do zapoznania się z tymi formami gromadzenia funduszy, gdyż występują one niemal w każdym kraju. 

Co to jest IDO (Initial DEX Offering)?

IDO, czyli Initial DEX Offering, to oferta kryptowalut (lub tokenów), która odbywa się na zdecentralizowanej giełdzie (DEX). W przeciwieństwie jednak do ICO, gdzie tokeny są sprzedawane przed wejściem na giełdę, w IDO tokeny są natychmiast notowane na DEX, za pośrednictwem którego są uruchamiane. Oznacza to, że twórcy projektów nie muszą już samodzielnie zbierać aktywów do puli, a zamiast tego pula jest tworzona na DEX po przeprowadzeniu IDO za pośrednictwem własnego lub zewnętrznego launchpada. Model IDO zyskał na popularności, ponieważ projekty kryptowalutowe mogły pozyskiwać fundusze poprzez pule płynności bez pośredników, a inwestorzy mogli korzystać z natychmiastowego obrotu tokenami, co w zasadzie jest sytuacją korzystną dla wszystkich.

Historia powstawania IDO

Model IDO jest następcą IPO, ICO i IEO. Przyjrzyjmy się bliżej tym modelom aby wytłumaczyć lepiej ich konstrukcję i cel.

Co to jest IPO (Initial Public Offering)?

Przez długi czas firmy zmagały się z problemem pozyskania funduszy na realizację swoich ambitnych celów. Jednym z najpopularniejszych sposobów pozyskiwania funduszy przez firmy byli zewnętrzni inwestorzy, fundusze venture capital, a w końcu pierwsza oferta publiczna (IPO), w której część wszystkich akcji firmy jest sprzedawana publicznie.

Co to jest ICO (Initial Coin Offering)?

Kiedy w 2017 roku branża kryptowalut stała się popularna, projekty naśladowały tę technikę, sprzedając część swoich całkowitych zasobów i tokenów kryptowalutowych w ramach ICO. ICO stały się natychmiastowym hitem w przestrzeni kryptowalutowej, a inwestorzy korzystali z okazji i zebrali szacunkowo 4,9 miliarda dolarów do końca 2017 roku. Niestety bum na ICO został przyćmiony przez szereg oszustw i zastosowań schematu Ponziego. W związku z powyższym do 2018 roku ICO dosyć mocno ograniczyło swoją działalność. 

Cechy ICO są następujące: 

 • Część całkowitej podaży tokenów jest sprzedawana publicznie we własnym zakresie.
 • Projekt uruchamia ICO.
 • Projekt dąży do notowania tokenów na różnych giełdach.
 • Projekty nie są weryfikowane i każdy może przeprowadzić ICO.
 • Tokeny nie są dostępne od razu, więc inwestorzy muszą poczekać na notowanie ich na giełdzie.
 • Zbiórka jest zarządzana przez projekt, który ogłasza ICO.
 • Projekt uruchamiający ICO musi wydać znaczną ilość pieniędzy na jego promocję.

Co to jest IEO (Initial Exchange Offering)?

W 2018 roku pojawiła się nowa metoda pozyskiwania funduszy, zwana Initial Exchange Offering (IEO). IEO była podobna do ICO, ale została uruchomiona na scentralizowanej giełdzie i zawierała obietnicę, że token będzie notowany na giełdzie, a inwestorzy nie zostaną oszukani. Co więcej, w IEO projekty kryptowalutowe były dokładnie badane, a bariera dla projektów do przeprowadzenia IEO była stosunkowo wysoka. W rezultacie stworzyło to czynnik zaufania wśród inwestorów i większej społeczności kryptowalutowej. Dzięki IEO narodziły się jedne z najpopularniejszych obecnie projektów blockchain, w tym Polygon i Elrond. IEO cieszy się znacznym zainteresowaniem i zaufaniem wśród społeczności kryptowalutowej w stosunku do ICO. 

Cechy, które definiują IEO są następujące: 

 • Część całkowitej podaży tokenów jest sprzedawana ogółowi społeczeństwa za pośrednictwem scentralizowanej giełdy (CEX).
 • Scentralizowana giełda to główny market dla zbiórki. 
 • Na giełdzie CEX token jest automatycznie notowany na giełdzie.
 • Zanim projekt zostanie umieszczony na liście, przechodzi rygorystyczny proces weryfikacji.
 • Tokeny nie będą dostępne do obrotu od razu.
 • Projektem zarządza w praktyce giełda kryptowalut.
 • Giełda kryptowalut promuje i wprowadza IEO na rynek.

Co to jest Initial DEX Offering (IDO)?

W 2019 r., gdy pojawiły się DEX-y, to wiele projektów kryptowalutowych przyciągnęła zdecentralizowana natura tych giełd. Dzięki temu stały się one lepszą drogą do wprowadzenia tokenów na rynek i pozyskiwania funduszy bez komplikacji związanych ze scentralizowanymi giełdami. W ten sposób narodziła się koncepcja IDO, a protokół Raven był pierwszym projektem, który uruchomił IDO. Następnie pojawiły się również IDO launchpads, które oferowały usługi dostosowane specjalnie do nowych projektów. To jeszcze bardziej zwiększyło popularność IDO jako metody pozyskiwania funduszy w przestrzeni kryptowalutowej.

Cechy definiujące IDO są następujące: 

 • Część całkowitej podaży tokenów jest udostępniana publicznie za pośrednictwem zdecentralizowanej giełdy launchpad.
 • Rynek sprzedaży, to zdecentralizowana giełda lub platforma startowa dla IDO.
 • CEX automatycznie umieszcza token na liście.
 • Projekty są weryfikowane i muszą spełniać standardy launchpada.
 • Tokeny są udostępniane natychmiast lub mają okres nabywania uprawnień.
 • Launchpad i projekt emitujący IDO zarządzają nim wspólnie.
 • Zarówno launchpad, jak i projekt prowadzą własną działalność marketingową.

Jakie są zalety IDO?

Chociaż ICO i IEO dały początek jednym z najbardziej popularnych projektów kryptowalutowych, to w praktyce wiążą się z nimi pewne problemy. W przypadku ICO brak screeningu stanowił zagrożenie dla inwestorów i sprawił, że byli oni narażeni na ogromne straty. Jeśli chodzi o IEO, głównym problemem była centralizacja, ponieważ CEX-y są podatne na kradzieże i oszustwa cybernetyczne. W tym kontekście IDO stają się nowym faworytem na rynku kryptowalut i mają sporo zalet w porównaniu z ICO i IEO. Do zalet IDO można zaliczyć następujące elementy: 

 • IDO są całkowicie pozbawione zezwoleń i wymagają niewielkich lub żadnych opłat za notowanie tokenów na DEX.
 • Ponieważ DEX nie przechowują środków użytkowników, nie są podatne na naruszenia bezpieczeństwa, a inwestorzy mogą uzyskać dostęp do tokenów za pośrednictwem bezpiecznych portfeli.
 • Tokeny są natychmiast dostępne do obrotu, co eliminuje problemy związane z okresem oczekiwania.
 • Większość launchpadów DEX działa w oparciu o zarządzanie przez społeczność. Oznacza to, że to społeczność, a nie kilka centralnych organów, podejmuje decyzję o wprowadzeniu projektu na giełdę.

Jakie są wyzwania dla IDO?

Od połowy 2019 r. do chwili obecnej, IDO stały się najpopularniejszą techniką pozyskiwania funduszy w przestrzeni kryptowalutowej. Ale chociaż mają one pewne wyraźne zalety, istnieją również pewne wady, które należy mieć na uwadze: 

 • Pump and Dump: Pump and dump to dość powszechny problem dla projektów emitujących IDO. Dzieje się tak dlatego, że ponieważ handel tokenami jest dostępny natychmiast, a w związku z tym -  grupa osób może kupić dużą liczbę tokenów, powodując bezprecedensowy wzrost ceny, a następnie odsprzedać te tokeny z ogromnym zyskiem, co powoduje natychmiastowy spadek ceny tokena. Doprowadza to do wypompowania środków z projektu. 
 • Brak stabilnej ceny: Ponieważ handel tokenami jest natychmiast dostępny, to wymiana tokenów rozpoczyna się dość szybko i tylko kilku inwestorów może zdobyć token po cenie notowanej na giełdzie.

Podsumowanie 

Nie można ignorować problemów związanych z IDO, ale należy wskazać, że korzyści płynące z IDO przewyższają te wyzwania, a firmy wprowadzające IDO na rynek pracują nad tym, aby przezwyciężyć większość problemów w najbliższej przyszłości. Biorąc pod uwagę wzrost znaczenia DeFi i DEX w ciągu ostatnich kilku lat, można śmiało powiedzieć, że przyszłość IDO jest jasna, a projekty DeFi są lepiej przygotowane do czerpania korzyści z IDO w porównaniu z ICO lub IEO. Miejmy nadzieję, że zostaną wprowadzone takie rozwiązania, które definitywnie pozbędą się problemów typu “Pump and Dump” i pomogą rozwinąć się najlepszym projektom dzięki finansowaniu społecznościowemu! 

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Biały Dom przedstawia niewiążącą Ustawę o Prawach Sztucznej Inteligencji

Biuro Polityki Naukowej i Technologicznej Białego Domu (OSTP) opublikowało projekt AI Bill of Rights mający na celu "ochronę amerykańskiego społeczeństwa". Informacje na ten temat podaje Engadget. Według informacji prasowej, dokument opowiada się za pięcioma zasadami: Bezpieczeństwo i wydajność systemów; algorytmiczne zabezpieczenie przed dyskryminacją; prywatność danych; zgłoszenie i wyjaśnienie celu stosowania systemów AI; alternatywy dla człowieka, […]

Algorytmy Facebooka oskarżone o "przyczynianie się" do ludobójstwa w Birmie

W 2017 roku algorytmy generowania treści przez Facebooka "bezpośrednio przyczyniły się do morderstw i innych okrucieństw" popełnianych przez wojsko Myanmaru wobec muzułmańskiej mniejszości Rohingya. Tak wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez Amnesty International. W 74-stronicowym raporcie działacze praw człowieka wymienili naruszenia praw Rohingya w ciągu ostatnich pięciu lat wśród systematycznych prześladowań i apartheidu. Od 2017 roku […]

Pekin wymaga od kierowców autobusów noszenia bransoletek "nastroju"

Władze Pekinu wprowadziły obowiązek noszenia przez kierowców autobusów dalekobieżnych elektronicznych bransoletek z technologią rozpoznawania emocji, aby monitorować ich stan skupienia. Informację na ten temat podał dziennik "South China Morning Post". Inicjatorem tego posunięcia jest Beijing State Public Transport Holding Group. Ma ono na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Władze wydały około 1800 opasek kierowcom autobusów na […]

Revolut dodaje 29 kryptowalut dla klientów z USA

Firma fintech Revolut ogłosiła dodanie 29 nowych kryptowalut dla klientów z USA. Takie informacje podaje The Block. Wśród nowych tokenów znalazły się m.in. Dogecoin, Solana, Avalanche i Shiba Inu. Pełna lista nie została sprecyzowana. Niektóre kryptowaluty wymagają zgody NYDFS. Inicjatywa ta była częścią programu rozszerzenia usług związanych z aktywami cyfrowymi. W przyszłości przewidywane jest dodanie […]

Nvidia prezentuje nowe chipy i usługi AI

Nvidia na konferencji GTC 2022 zaprezentowała procesory do przetwarzania zadań związanych ze sztuczną inteligencją, a także szereg usług dla deweloperów. CEO firmy Techgiant, Jensen Huang, zademonstrował nową generację kart graficznych z serii GeForce RTX 40. Akceleratory oparte są na architekturze Ada Lovelace i reprezentowane są przez dwa modele: RTX 4090 i RTX 4080 w dwóch […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star