Initial DEX Offering, czyli w skrócie IDO, to nowatorska technika crowdfundingu, która pozwala projektom kryptowalutowym na wprowadzenie na rynek swojego rodzimego tokena lub coina za pośrednictwem zdecentralizowanych giełd (DEX). IDO jest następcą znanego Initial Coin Offering (ICO) i stanowi niezawodny sposób dla projektów na rozpoczęcie działalności lub zebranie funduszy na wzrost i rozwój danego biznesu. Zbiórki finansowe na rozmaite projekty cieszą się niezwykłą popularnością na całym świecie. W zależności od prawodawstwa i technologii, a także zasobów finansowych, zbiórki mogą być organizowane w trzech postaciach: IDO, IEO oraz ICO. Zapraszamy do zapoznania się z tymi formami gromadzenia funduszy, gdyż występują one niemal w każdym kraju.
IDO, czyli Initial DEX Offering, to oferta kryptowalut (lub tokenów), która odbywa się na zdecentralizowanej giełdzie (DEX). W przeciwieństwie jednak do ICO, gdzie tokeny są sprzedawane przed wejściem na giełdę, w IDO tokeny są natychmiast notowane na DEX, za pośrednictwem którego są uruchamiane. Oznacza to, że twórcy projektów nie muszą już samodzielnie zbierać aktywów do puli, a zamiast tego pula jest tworzona na DEX po przeprowadzeniu IDO za pośrednictwem własnego lub zewnętrznego launchpada. Model IDO zyskał na popularności, ponieważ projekty kryptowalutowe mogły pozyskiwać fundusze poprzez pule płynności bez pośredników, a inwestorzy mogli korzystać z natychmiastowego obrotu tokenami, co w zasadzie jest sytuacją korzystną dla wszystkich.
Model IDO jest następcą IPO, ICO i IEO. Przyjrzyjmy się bliżej tym modelom aby wytłumaczyć lepiej ich konstrukcję i cel.
Przez długi czas firmy zmagały się z problemem pozyskania funduszy na realizację swoich ambitnych celów. Jednym z najpopularniejszych sposobów pozyskiwania funduszy przez firmy byli zewnętrzni inwestorzy, fundusze venture capital, a w końcu pierwsza oferta publiczna (IPO), w której część wszystkich akcji firmy jest sprzedawana publicznie.
Kiedy w 2017 roku branża kryptowalut stała się popularna, projekty naśladowały tę technikę, sprzedając część swoich całkowitych zasobów i tokenów kryptowalutowych w ramach ICO. ICO stały się natychmiastowym hitem w przestrzeni kryptowalutowej, a inwestorzy korzystali z okazji i zebrali szacunkowo 4,9 miliarda dolarów do końca 2017 roku. Niestety bum na ICO został przyćmiony przez szereg oszustw i zastosowań schematu Ponziego. W związku z powyższym do 2018 roku ICO dosyć mocno ograniczyło swoją działalność.
Cechy ICO są następujące:
W 2018 roku pojawiła się nowa metoda pozyskiwania funduszy, zwana Initial Exchange Offering (IEO). IEO była podobna do ICO, ale została uruchomiona na scentralizowanej giełdzie i zawierała obietnicę, że token będzie notowany na giełdzie, a inwestorzy nie zostaną oszukani. Co więcej, w IEO projekty kryptowalutowe były dokładnie badane, a bariera dla projektów do przeprowadzenia IEO była stosunkowo wysoka. W rezultacie stworzyło to czynnik zaufania wśród inwestorów i większej społeczności kryptowalutowej. Dzięki IEO narodziły się jedne z najpopularniejszych obecnie projektów blockchain, w tym Polygon i Elrond. IEO cieszy się znacznym zainteresowaniem i zaufaniem wśród społeczności kryptowalutowej w stosunku do ICO.
Cechy, które definiują IEO są następujące:
W 2019 r., gdy pojawiły się DEX-y, to wiele projektów kryptowalutowych przyciągnęła zdecentralizowana natura tych giełd. Dzięki temu stały się one lepszą drogą do wprowadzenia tokenów na rynek i pozyskiwania funduszy bez komplikacji związanych ze scentralizowanymi giełdami. W ten sposób narodziła się koncepcja IDO, a protokół Raven był pierwszym projektem, który uruchomił IDO. Następnie pojawiły się również IDO launchpads, które oferowały usługi dostosowane specjalnie do nowych projektów. To jeszcze bardziej zwiększyło popularność IDO jako metody pozyskiwania funduszy w przestrzeni kryptowalutowej.
Cechy definiujące IDO są następujące:
Chociaż ICO i IEO dały początek jednym z najbardziej popularnych projektów kryptowalutowych, to w praktyce wiążą się z nimi pewne problemy. W przypadku ICO brak screeningu stanowił zagrożenie dla inwestorów i sprawił, że byli oni narażeni na ogromne straty. Jeśli chodzi o IEO, głównym problemem była centralizacja, ponieważ CEX-y są podatne na kradzieże i oszustwa cybernetyczne. W tym kontekście IDO stają się nowym faworytem na rynku kryptowalut i mają sporo zalet w porównaniu z ICO i IEO. Do zalet IDO można zaliczyć następujące elementy:
Od połowy 2019 r. do chwili obecnej, IDO stały się najpopularniejszą techniką pozyskiwania funduszy w przestrzeni kryptowalutowej. Ale chociaż mają one pewne wyraźne zalety, istnieją również pewne wady, które należy mieć na uwadze:
Nie można ignorować problemów związanych z IDO, ale należy wskazać, że korzyści płynące z IDO przewyższają te wyzwania, a firmy wprowadzające IDO na rynek pracują nad tym, aby przezwyciężyć większość problemów w najbliższej przyszłości. Biorąc pod uwagę wzrost znaczenia DeFi i DEX w ciągu ostatnich kilku lat, można śmiało powiedzieć, że przyszłość IDO jest jasna, a projekty DeFi są lepiej przygotowane do czerpania korzyści z IDO w porównaniu z ICO lub IEO. Miejmy nadzieję, że zostaną wprowadzone takie rozwiązania, które definitywnie pozbędą się problemów typu “Pump and Dump” i pomogą rozwinąć się najlepszym projektom dzięki finansowaniu społecznościowemu!