Cześć. Jeżeli trafiłeś na ten artykuł to zapewne zastanawiasz się jaką giełdę kryptowalut wybrać, aby rozpocząć swoją przygodę z cyfrowymi aktywami. Na rynku istnieje wiele opcji, jednak nie wszystkie z nich są przystosowane do warunków naszego rodzimego podwórka. W dzisiejszym poradniku przeanalizujemy więc giełdy, z których najczęściej korzystają inwestorzy z Polski. Odpowiemy także na pytanie, dlaczego Polacy wybierają akurat te platformy, a nie inne. Nasz ranking kryptowalut 2021 składa się z platform takich jak BitBay, Binance, Crypto.com, Coinbase oraz KuCoin. Tak więc, zaczynamy!
Co to jest giełda kryptowalut?
W uproszczeniu, giełda kryptowalut to platforma, która umożliwia inwestorom kryptowalutowym przeprowadzanie transakcji. Za jej pomocą można w wygodny sposób kupować lub sprzedawać kryptowaluty. Giełda kryptowalut pozwala również traderom na konwersję jednej waluty cyfrowej na inną. Na przykład, możesz przekonwertować Bitcoina na Litecoina.
Na giełdzie kryptowalut możliwe jest również kupowanie kryptowalut za pomocą zwykłej waluty tzw. fiat. Przykładowo, możesz kupić Bitcoina za dolary amerykańskie lub polskie złotówki. Sprzedając kryptowaluty, również możesz je zamienić na tradycyjne pieniądze w preferowanej przez siebie walucie. Oczywiście jeśli dana giełda oferuje taką możliwość.
Jak działa giełda kryptowalut?
Giełdy kryptowalut łączą kupujących ze sprzedającymi. Podobnie jak na tradycyjnej giełdzie, inwestorzy mogą zdecydować się na kupno i sprzedaż kryptowalut poprzez złożenie zlecenia rynkowego lub zlecenia z limitem ceny. Kiedy wybrane jest zlecenie rynkowe, przedsiębiorca upoważnia giełdę do handlu monetami po najlepszej dostępnej cenie na rynku. Przy ustawieniu zlecenia z limitem ceny, inwestor handluje monetami po cenie niższej niż aktualna cena ask lub wyższej niż aktualna cena bid, w zależności od tego, czy kupuje czy sprzedaje.
Aby dokonać transakcji na giełdzie kryptowalut, użytkownik musi najpierw zarejestrować się na danej platformie i przejść przez serię procesów weryfikacyjnych w celu uwierzytelnienia swojej tożsamości. Gdy proces uwierzytelniania zakończy się sukcesem, użytkownik otwiera konto, na które następnie musi przelać środki.
Różne giełdy mają różne metody płatności, które mogą być używane do deponowania funduszy, w tym przelewy bankowe, karty kredytowe lub debetowe, przekazy pieniężne, a nawet karty podarunkowe. Przedsiębiorca, który chciałby wypłacić pieniądze z konta, może to zrobić za pomocą opcji udostępnianych przez jego giełdę. Mogą one obejmować przelew bankowy, przelew PayPal, czek, przelew na kartę debetową/kredytową itd.
Najlepsza giełda kryptowalut – jak ją znaleźć?
Nie istnieje jedna giełda kryptowalut, która byłaby idealna dla wszystkich użytkowników. Różni inwestorzy mają różne cele, które można zrealizować tylko za pośrednictwem konkretnych brokerów. Wybór odpowiedniej giełdy kryptowalut to proces, który rozpoczyna się od ustalenia celów finansowych. Dlaczego? Ponieważ może on mieć ogromny wpływ na sukces Twoich inwestycji. W kolejnym akapicie wyjaśnimy na co zwrócić uwagę podczas wyboru giełdy kryptowalut.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru giełdy kryptowalut?
Zachowaj ostrożność
Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, szukając giełdy kryptowalut – i rozważając jakikolwiek aspekt inwestowania w kryptowaluty – jest to, że oszustwa i wyłudzenia są na porządku dziennym i mogą mieć bardzo realny wpływ na indywidualnych inwestorów. Mt. Gox, jedna z pierwszych giełd walut cyfrowych i jedna z najpopularniejszych, upadła. Wiele innych zostało zhakowanych lub wykorzystanych w inny sposób.
Jak można się upewnić, że dana giełda kryptowalut oferuje legalne usługi? Po pierwsze, należy poszukać fizycznego adresu powiązanego z giełdą. Jeśli adres nie jest łatwo dostępny, nie powinieneś korzystać z giełdy. Dlaczego więc warto sprawdzić adres fizyczny danej platformy? Po pierwsze, przejrzystość jest często oznaką legalności. Po drugie, jeśli twoje konto zostanie zhakowane, znacznie łatwiej jest zająć się tymi kwestiami posiadając adres fizyczny.
Przeprowadź własną analizę
Jeśli chodzi o kryptowaluty i giełdy, liczy się reputacja. Zanim założysz konto (co powinno odzwierciedlać wysoki poziom zaufania, ponieważ wiąże się z przekazaniem przez użytkownika różnego rodzaju prywatnych informacji), poświęć czas na dokładne zbadanie giełdy, którą rozważasz. Co o giełdzie mówią inni użytkownicy i jakie posiada opinie? Co giełda mówi sama o sobie? Czy w przeszłości występowały problemy z bezpieczeństwem? Jeśli tak, to w jaki sposób dana giełda rozwiązała te problemy?
Zwróć uwagę na bezpieczeństwo
Im trudniej jest założyć konto na danej giełdzie, tym lepiej. Jeśli stworzenie konta jest zbyt łatwe, sugeruje to, że dana giełda nie jest szczególnie bezpieczna. Co się stanie, jeśli Twoje cyfrowe aktywa nagle znikną? W takich przypadkach odnalezienie i odzyskanie pieniędzy może stać się dużo trudniejsze.
Niezależnie od tego, jaką giełdę wybierzesz, najlepiej nie przechowywać na niej wszystkich środków. Najbezpieczniejszą opcją są portfele sprzętowe, takie jak np. Trezor lub Ledger. Giełdy powinny robić to samo z aktywami, które nie są niezbędne dla zachowania płynności.
Opłaty i pary walutowe
Przesiałeś przez pulę potencjalnych giełd i znalazłeś kilka, które wydają się mieć świetną reputację, oferują wysoki poziom bezpieczeństwa i w przeszłości nie padły ofiarą hacków. To świetny początek. Teraz jednak musisz rozważyć kilka innych kwestii.
Trzy główne czynniki, które wyróżniają różne giełdy to opłaty, pary walutowe oraz waluty fiat, które oferują. Większość giełd pobiera pewnego rodzaju opłaty za transakcje. Mogą one być uzależnione od wielkości transakcji, od poziomu aktywności użytkownika lub, w niektórych przypadkach, mogą nie być związane z żadnym z tych czynników.
Zapoznaj się z opłatami i zastanów się, jak wpłynęłyby one na Twoje inwestowanie w zależności od Twojego stylu; czy planujesz być bardzo aktywny, handlując niemal każdego dnia? Jeśli tak, to może warto wybrać giełdę z niższymi opłatami za transakcję.
Kolejną sprawą są pary walutowe. Nie każda giełda pozwala handlować każdą kryptowalutą. Właśnie dlatego musisz wybrać platformę, która pozwoli Ci zainwestować w wybrany przez Ciebie projekt. Co więcej, jeśli masz zamiar inwestować polskie złotówki, być może najlepszym wyborem będzie giełda, która oferuje bezpośrednie wpłaty w PLN. W przypadku konwersji walut możesz narazić się na niepotrzebne, dodatkowe koszta.
Najczęściej używane giełdy kryptowalut w Polsce – ranking 2021
BitBay
BitBay to polska giełda kryptowalut, która została założona przez Sylwestra Suszka w 2014 roku. Jej głównym celem było zaoferowanie polskim traderom bezpiecznej i pewnej platformy do handlu popularnymi kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, Ethereum i Litecoin. Oprócz usług związanych z handlem kryptowalutami, BitBay oferuje swoim klientom również możliwość wypłat z bankomatów za pomocą wiadomości SMS.
Obecnie giełda może pochwalić się ponad 400 tysiącami aktywnych użytkowników, którzy przeprowadzają ponad 1200 transakcji na minutę. Jej roczny obrót Bitcoinami przekroczył pół miliona BTC. Warto również zauważyć, że jest to jedna z niewielu giełd kryptowalutowych na świecie, która oferuje handel kryptowalutami przy użyciu polskiego złotego (PLN).
Dla dobra i wygody swoich klientów, BitBay udostępnił im kilka metod wpłacania i wypłacania środków. Depozyt lub wypłata może być dokonana w kryptowalutach takich jak Bitcoin, Ethereum, Litecoin, lisk, Monero, Bitcoin Cash, DASH oraz kilku innych. Alternatywnie, można również zasilać lub wypłacać środki w walutach fiat, takich jak euro, dolar amerykański i polski złoty. Metody, które mogą być użyte do transferu tych środków to portfele kryptowalutowe, przelew bankowy, karty kredytowe/debetowe, Poczta Polska, DotPay lub sieć sklepów Żabka. Wypłaty mogą być również dokonywane w dowolnym bankomacie akceptującym karty MasterCard.
Aktualnie BitBay wspiera 47 różnych kryptowalut. Wśród nich znajdują się oczywiste monety, takie jak Bitcoin, Ethereum Bitcoin Cash, czy Litecoin. Platforma jednak stale uzupełnia swoją ofertę o nowe tokeny. Aktualnie na BitBay można handlować też m.in Terra (LUNA), Chiliz (CHZ), Polkadot (DOT), Polygon (MATIC) oraz wieloma innymi mniejszymi projektami. Nie jest to najbogatsza oferta w naszym zestawieniu, jednak z całą pewnością wystarczy początkującym inwestorom.
Opłaty
BitBay oferuje dwa rodzaje kont, konto indywidualne i konto firmowe. Konto indywidualne jest bezpłatne i nie wymaga weryfikacji, jeśli handlujesz wyłącznie kryptowalutami. Ci, którzy chcą handlować za pomocą funduszy biznesowych, mogą to zrobić poprzez konto firrmowe. Daje ono takie same korzyści jak konto indywidualne, z tym wyjątkiem, że opłaty prowizyjne są fakturowane bezpośrednio na firmę 10. dnia każdego miesiąca.
Opłaty Maker i Taker w BitBay zależą od wolumenu. Maksymalna opłata wynosi 0,30 %, a najniższa 0,17%. W przypadku prowizji Taker, maksymalny procent to 0,43%, a najniższy 0,25%.
Opłaty za dokonanie wpłaty są następujące:
- Przelew bankowy – 0%
- Kryptowaluty = 0%
- DotPay – 2%
- Poczta Polska – 2%
- Żabka – 2%
W przypadku wypłat, koszta które poniesiesz to:
- Bitcoin – 0,00045 BTC
- Bitcoin Cash – 0.0006 BCC
- Bitcoin Gold – 0.0008 BTG
- Ethereum – 0.00126 ETH
- Litecoin – 0.005 LTC
- Przelew bankowy (PLN) – 4 PLN
- Przelew ekspresowy (PLN) – 10 PLN
- Wypłata z bankomatu przez SMS – 20 PLN
Dlaczego Polacy korzystają z giełdy BitBay?
Po pierwsze, BitBay to polska giełda stworzona przez Polaka. Inwestorzy z naszego rodzimego podwórka często używają jej niejako z sentymentu. Jest to również jedna z niewielu giełd umożliwiająca dokonywanie bezpośrednich inwestycji za polskie złotówki (PLN). Co więcej oferuje ona ciekawą, innowacyjną funkcję wypłat. Z BitBay można wypłacać środki w niemal każdym bankomacie obsługującym MasterCard przy pomocy wiadomości SMS.
BitBay to dobry wybór dla początkujących inwestorów. Choć jej oferta kryptowalut i wolumen nie powala na kolana, obsługiwane projekty w większości są produktami o ugruntowanej pozycji. Bardziej doświadczeni inwestorzy korzystają z BitBay, aby zrobić zakupy za PLN, a następnie przesłać swoje kryptowaluty na giełdę Binance, którą omówimy w kolejnym akapicie. Oferuje ona bowiem znacznie więcej możliwości inwestycyjnych oraz par walutowych.
Binance
Binance to giełda założona w 2017 roku w Hongkongu, która szybko urosła do rangi największej na świecie giełdy kryptowalutowej pod względem wolumenu handlu. Jej początkowy wzrost i popularność były tak ogromne, że platforma w styczniu 2018 roku musiała zawiesić rejestracje. Binance od startu zdołała ugruntować sobie solidną reputację w branży. Głównie za sprawą wysokiego bezpieczeństwa, szerokiej oferty produktów, obsługi ponad 40 walut fiat, setek różnych kryptowalut oraz niezwykle konkurencyjnych opłat handlowych (maksymalnie 0,1%).
Korzystając z Bianance możesz deponować oraz wypłacać środki na wiele różnych sposobów.
- Karty debetowe
- Karty kredytowe
- Przelew bankowy
- Kryptowaluty
Binance oferuje również platformę peer-to-peer (P2P), która obsługuje dodatkowe metody płatności oprócz powyższych – takie jak np. Paypal lub Revolut. W tym przypadku przeprowadzasz jednak transakcję bezpośrednio z inną osobą – co oznacza, że Binance nie jest technicznie zaangażowany jej przebieg. Warto mieć to na uwadze i robić interesy tylko z użytkownikami o nieskalanej reputacji. Warto również zauważyć, że w zależności od metody wpłaty/wypłaty, może być wymagane przejście przez proces KYC (Know Your Customer).
Binance obsługuje prawdopodobnie najwięcej różnych kryptowalut ze wszystkich giełd na świecie. Nie wystarczy miejsca, aby wymienić je wszystkie. Oprócz podstawowych monet, takich jak Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) itp., platforma oferuje także dostęp do mniej popularnych projektów. Co więcej, Binance regularnie rozszerza swoją ofertę o nowe tokeny i pary walutowe.
Opłaty
Binance ma ekstremalnie niskie opłaty. Co więcej, będąc hodlerem natywnej kryptowaluty platformy – Binance Coin (BNB), można je zredukować niemal do minimum.
Depozyt
Jeśli wpłacasz kryptowaluty do Binance, nie ponosisz przy tym żadnych opłat.
Jeśli wpłacasz walutę fiat do Binance, opłata będzie się różnić w zależności od metody wpłaty i waluty. Przykładowo, za depozyt przy pomocy karty debetowej opłata wynosi 3,50%. Dokładne stawki możesz sprawdzić pod tym linkiem.
Wypłata
Wypłata kryptowaluty z konta Binance wiąże się ze stałą opłatą pokrywającą koszty transakcji przeniesienia kryptowaluty do Twojego portfela. Opłata różni się w zależności od każdej monety.
W przypadku wypłat w walutach obcych, opłata różni się w zależności od metody wypłaty i waluty. Na przykład, wypłata funtów szterlingów (GBP) za pomocą karty bankowej wiąże się z opłatą w wysokości 1%.
Opłaty transakcyjne
Opłaty Binance za transakcje spot (kupno i sprzedaż kryptowalut) zaczynają się od poziomu 0,1%. Możesz jednak uzyskać 25% zniżki, jeśli pokryjesz je za pomocą Binance Coina (BNB). Oznacza to, że używając BNB płacisz tylko 0,075% od każdej transakcji!
Jeśli jesteś grubą rybą i i posiadasz dużo BNB, Binance oferuje jeszcze więcej korzyści. Najniższe dostępne opłaty taker i maker to odpowiednio 0,015% i 0,03%.
Dlaczego Polacy korzystają z giełdy Binance?
Polacy korzystają z giełdy Binance głównie z powodów takich jak niskie opłaty, bardzo wysoka płynność czy wsparcie dla setek różnych kryptowalut. Jednak oprócz tego platforma oferuje wiele różnych ciekawych produktów, które przyciągają rzeszę inwestorów. Korzystając z Binance możesz np. otrzymać krypto kartę debetową Visa lub stakować swoje kryptowaluty i zarabiać pasywny dochód. Co więcej, giełda ta posiada nieskazitelną reputacje oraz polskiego community managera, co w przypadku problemów znacznie przyspiesza kontakt z zespołem.
Crypto.com
Crypto.com to platforma kryptowalutowa, na której użytkownicy mogą kupować lub sprzedawać kryptowaluty, bezpiecznie przechowywać swoje cyfrowe aktywa i dokonywać codziennych zakupów przy użyciu swoich inwestycji. Firma na pierwszym miejscu stawia standardy bezpieczeństwa, niskie opłaty i szeroki wachlarz możliwości zarabiania odsetek i nagród. Oprócz klasycznej funkcji wymiany tokenów, crypto.com oferuje także krypto kartę Visa. Używając jej możesz otrzymać od 1 do 8% cashbacku. Wysokość zwrotu z zakupów zależy od ilości posiadanych natywnych tokenów giełdy – CRO.
Na giełdzie Crypto.com użytkownicy mogą handlować ponad 150 parami kryptowalut. Zakupy można przeprowadzić za pomocą karty debetowej lub kredytowej w ponad 20 walutach fiat.
Traderzy, którzy spełniają wymagania kwalifikacyjne, mogą ubiegać się również o udział w programie VIP. Zapewnia on dodatkowe nagrody i korzyści. Istnieją 3 poziomy VIP, które zależą od miesięcznego wolumenu handlu użytkownika jako procentu całkowitego wolumenu na giełdzie. Udogodnienia te obejmują:
- Obniżone opłaty maker i taker
- Wczesny dostęp do nowych produktów i funkcji
- Bezpłatną kartę Crypto.com Visa
- 50% prowizji od opłat transakcyjnych zebranych od osób poleconych przez Ciebie
- Ekskluzywne raporty analityczne.
- Twój własny dedykowany menedżer konta VIP i inżynier techniczny API
- Transakcje OTC
Opłaty
Crypto.com stara się odróżnić od innych giełd i portfeli kryptowalutowych poprzez zapewnianie możliwie najniższych opłat. Ponadto, oferuje wiele zachęt, aby zrównoważyć prowizję i zachęcić Cię do aktywnego handlu kryptowalutami na swojej giełdzie.
Prowizje, które zapłacisz, zależą od rodzaju handlu, jaki prowadzisz i z jakich usług korzystasz. Oto zestawienie wybranych opłat, z jakimi możesz się spotkać:
- Opłata za przetwarzanie karty debetowej lub kredytowej wynosi od 2,99% do 3,99% w zależności od regionu. Jest ona pobierana za każdym razem, gdy kupujesz kryptowalutę przy pomocy tej metody płatności. W tym momencie Crypto.com oferuje jednak nowym użytkownikom 30 dni zakupów bez opłat.
- Opłata taker wynosi od 0.1% do 0.16%, w zależności od Twojego wolumenu transakcji z ostatnich 30 dni. Jest to opłata pobierana za zlecenia, które są wypełniane od razu. Można ją zredukować nawet do zera stakując natywny token platformy CRO.
- Prowizja maker wynosi od 0,04% do 0,10%, w zależności od wolumenu obrotu w ciągu ostatnich 30 dni. Jest to opłata naliczana od zleceń kupna lub sprzedaży, które nie są realizowane natychmiast (np. ponieważ złożyłeś zlecenie z limitem).
- Opłata za wypłaty zależy od kryptowaluty, którą chcesz wycofać z portfela.
- Opłata taker na derywaty wynosi od 0.015% do 0.04%
- Opłata maker na derywaty wynosi od 0% do 0.025%
- Opłaty za wypłatę kartą Visa, zależne są od poziomu posiadanej karty.
Jedną z fajnych rzeczy na tej giełdzie jest to, że oferuje ona mnóstwo zachęt dla użytkowników. Przykładowo, opłaty są zależne od częstotliwości handlu. Im więcej handlujesz, tym mniej płacisz. Oto kilka innych zachęt, które oferuje crypto.com:
- 2% bonus od depozytu na wszelkie depozyty kryptowalutowe (wypłacany w formie CRO, natywnej monety Crypto.com).
- 20% do 100% rabatu na opłaty transakcyjne, gdy stakujesz lub pokrywasz te opłaty za pomocą CRO.
- Do 10% odsetek w skali roku, wypłacanych codziennie, gdy stakujesz CRO przez 180 dni.
- Dzienne odsetki za posiadanie kryptowalut na koncie giełdy. Funkcja ta jest określana jako „soft staking”. Różnica między tym a regularnym stakingiem polega na tym, że Twoje środki nie są blokowane. Po prostu utrzymujesz saldo na swoim koncie i zarabiasz za to odsetki.
Dlaczego Polacy korzystają z giełdy Crypto.com?
Polacy korzystają z giełdy Crypto.com głównie ze względu na solidną reputację, niskie opłaty transakcyjne, prostą i intuicyjną aplikację oraz wiele możliwości pasywnego zarabiania. Co więcej, crypto.com oferuje krypto karty debetowe, które pozwalają na wydawanie inwestycji w każdym punkcie sprzedaży akceptującym Visa. To wszystko sprawia, że jest to bardzo interesująca pozycja dla inwestorów.
Coinbase
Coinbase to regulowana giełda kryptowalut, która została założona w 2012 roku przez Briana Armstronga (CEO) i Freda Ehrsam (dyrektor zarządu) w ramach kohorty YCombinator 2012 (S12). Początkowo była to faktycznie tylko giełda kryptowalut. Na przestrzeni lat jednak, rozszerzyła swoją ofertę i dziś oferuje ona znacznie więcej niż tylko kupno, sprzedaż i handel cyfrowymi aktywami (np. krypto karty Visa, możliwość stakowania tokenów itd.).
Coinbase jest jedną z największych giełd kryptowalut i notuje jedne z największych wolumenów. Firma zbudowała sobie solidną markę w branży o czym mogą o tym świadczyć chociażby współprace z wieloma firmami głównego nurtu, takimi jak Dell, Overstock, czy Time Inc. Coinbase w kwietniu zadebiutowała także na giełdzie Nasdaq pod symbolem COIN. Była to pierwsza platforma krypto, której udało się osiągnąć taki kamień milowy.
Handel na Coinbase jest niezwykle łatwy i skierowany do początkujących. Giełda oferuje jednak również inny produkt dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników – Coinbase Pro. Można tam znaleźć bardziej rozbudowane wykresy oraz skorzystać z dużo niższych opłat transakcyjnych.
Aktualnie Coinbase wspiera kilkadziesiąt różnych kryptowalut i stale notuje nowe tokeny. W świecie kryptowalut powstał nawet specjalny termin „efekt Coinbase”. Dlaczego? Ponieważ tokeny notowane na tej platformie, zazwyczaj wzraz z listingiem osiągają naprawdę wysokie wzrosty.
Opłaty
Coinbase ma niewiarygodnie zagmatwany system opłat, który jest również dość drogi, jeśli nie korzystasz z Coinbase Pro. Koszt handlu na standardowej platformie Coinbase jest bardzo wysoki w porównaniu do jej konkurentów. Ci, którzy są nowi w kryptowalutach i szukają łatwej w obsłudze platformy mogą to przeoczyć.
Giełda kryptowalut Coinbase wprowadziła system opłat, który zależy od kraju i regionu. Użytkownicy z Europy muszą zapłacić: 1,49% przy tradycyjnym zakupie i sprzedaży powyżej 200 USD. Dla mniejszych transakcji opłaty są odpowiednio niższe, np. za transakcję do 10 USD opłata wynosi 0,99 USD, a dla 10 – 25 USD jest to 1,49 USD. W przypadku karty płatniczej, prowizja wynosi 3,99%. Za deponowanie i wypłacanie kryptowalut nie ponosimy żadnych opłat (poza opłatami sieciowymi za transfer krypto do prywatnego portfela).
Sposobem na zmniejszenie opłat jest skorzystanie z Coinbase Pro (wcześniej noszącego nazwę GDAX). Użytkownik zostaje za to nagrodzony zmniejszeniem prowizji do 0,3%, a w niektórych przypadkach nawet handlu zupełnie za darmo.
Dlaczego Polacy korzystają z giełdy Coinbase?
Inwestorzy korzystają z giełdy kryptowalut Coinbase głównie ze względu na jej reputację, niemal dekadę istnienia na rynku oraz intuicyjny interfejs. Niestety, ze względu na dosyć wysokie opłaty w porównaniu do konkurencji, Coinbase nadaje się głównie dla początkujących użytkowników. Ci bardziej zaawansowani inwestorzy mogą albo skorzystać z Coinbase Pro, albo po prostu przejść do konkurencji, a mianowicie Binance.
KuCoin
KuCoin to giełda z siedzibą w Hongkongu, która działa od 2017 roku. Została ona stworzona, aby dać ludziom na całym świecie dostęp do prostej i bezpiecznej platformy umożliwiającej kupno i sprzedaż wielu cyfrowych walut. Sama firma reklamuje się jako „The People’s Exchange”.
KuCoin stał się jedną z największych giełd kryptowalut na świecie. Obecnie oferuje ona szeroki zakres usług kryptowalutowych, a lista rośnie z każdym rokiem. Użytkownicy mogą m.in. kupować cyfrowe aktywa za fiaty, sprzedawać je przy bardzo niskich opłatach, handlować z dźwignią, korzystać z bota tradingowego, pożyczać swoje środki w zamian za odsetki oraz wiele więcej.
Od momentu uruchomienia, KuCoin zyskał solidną reputację dając inwestorom ogromny wybór wspieranych kryptowalut. Platforma ta wcześnie wprowadza nowe monety, dlatego użytkownicy mogą inwestować zarówno w sprawdzone projekty, jak i te nowsze z wysokim potencjałem wzrostu.
Obecnie KuCoin oferuje wsparcie dla 200+ wysokiej jakości tokenów z ponad 400 parami handlowymi. To czyni platformę jedną z najlepszych giełd do handlu altcoinami lub dywersyfikacji portfela. Inwestorzy z całego świata mogą kupować monety przy użyciu 46 różnych walut fiat, takich jak m.in. USD, GBP, EUR i oczywiście PLN.
Opłaty
KuCoin wykorzystuje strukturę opłat opartą na poziomach. Im wyższy poziom posiada użytkownik (zależny od obrotu), tym niższe płaci opłaty maker/taker. KuCoin ma jedną z najlepszych struktur opłat. Zaczynają się one bowiem od niezwykle konkurencyjnej stawki 0,1% maker/taker (w porównaniu do 0,5% w Coinbase). Co więcej, przejście na wyższy poziom jest stosunkowo łatwe w porównaniu do np. Binance (gdzie trzeba hodlować ogromną ilość BNB). Użytkownicy mogą również uzyskać 20% zniżki na opłaty, pokrywając je w natywnej kryptowalucie KuCoin – KCS.
Jeśli chodzi o opłaty za wypłaty, są one prawdopodobnie najniższe w branży. Za każdym razem, gdy użytkownik dokonuje wypłaty BTC, KuCoin pobiera zaledwie 0,0004 BTC prowizji. Opłaty za wypłatę środków zależą jednak od danej kryptowaluty oraz oczywiście opłat sieciowych. Co ważne, platforma nie pobiera od użytkowników ani grosza za depozyty.
Dlaczego Polacy korzystają z giełdy Crypto.com?
KuCoin zyskał popularność wśród polskich traderów dzięki swojemu unikalnemu systemowi nagród, który nie tylko pozwala użytkownikom obniżyć koszty handlowe, ale także daje im dostęp do pasywnego dochodu dzięki rodzimej kryptowalucie platformy, KuCoin Shares. Co więcej platforma ta oferuje jedne z najniższych opłat transakcyjnych w branży. To wszystko w połączeniu z intuicyjnym interfejsem oraz wczesnym wprowadzaniem nowych projektów, czyni KuCoin świetną propozycją dla fanów dywersyfikacji oraz altcoinów.