Globalne fundusze kryptowalutowe odnotowały rekordowe zyski w 2021 r.

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 stycznia 2022
ikona autora biały
globalne krypto fundusze

14 stycznia BarclayHedge, oddział Backstop Solutions Group, opublikował raport, z którego wynika, że globalne fundusze kryptowalutowe osiągnęły w ubiegłym roku ogromne zyski.

Zostało to przypisane gwałtownemu wzrostowi cen kryptowalut, na czele z Bitcoinem i Eterem, wśród silnego zainteresowania instytucjonalnego i większej akceptacji ze strony regulatorów na całym świecie. Dane pokazały wyniki dla około 39 funduszy, czyli mniej niż 50% firm zarządzających aktywami cyfrowymi, które śledził BarclayHedge śledził. Dane opublikowane przez firmę wskazują, że fundusze skoncentrowane na Bitcoinie i innych kryptowalutach przyniosły zwrot w wysokości 138,1% za rok 2021. Nastąpiło to po rekordowych zyskach osiągniętych w 2020 r. - 173%. To właśnie wtedy fundusze kryptowalutowe skorzystały z ekstremalnej zmienności wywołanej przez pandemię Covid-19 na rynkach finansowych.

W 2021 r. Bitcoin zyskał 60%, osiągając w listopadzie rekordowy poziom 69 000 USD, podczas gdy Ether wzrósł o około 400%. Jednak w grudniu ubiegłego roku fundusze kryptowalutowe miały zły miesiąc, ponieważ straciły około 11%. W tym samym czasie pogrążyły się też Bitcoin i Ether. W grudniu Bitcoin spadł o 19% z rekordowo wysokiego poziomu 69 000 USD, który osiągnął na początku listopada. Ether z kolei spadł o 20%.

Ben Crawford, szef działu badań w BarclayHedge, wspomniał:

Kryptowaluty były jedynym podsektorem, który nie zarobił w grudniu, ponieważ wiele z głównych aktywów branży doznało bicza z powodu ostrego spadku cen.

Tymczasem fundusze walutowe odnotowały zysk w wysokości 2,2% w ubiegłym roku, w oparciu o 40 programów FX śledzonych przez BarclayHedge. Zysk funduszy forex w 2021 r. nastąpił po wzroście o 4% w 2020 r. W grudniu ubiegłego roku fundusze walutowe odnotowały zwrot w wysokości 0,23%. Zwroty były niskie w 2021 r., ponieważ światowe banki centralne utrzymywały stopy procentowe na niskim poziomie, co w rezultacie obniżyło zmienność na rynku.

Zarządzający aktywami chcą oferować fundusze kryptowalutowe

Raport BarclayHedge pokazuje, że fundusze kryptowalutowe są w stanie generować zwroty, które pokonują fundusze walutowe. Cała branża funduszy kryptowalutowych odnotowała gwałtowny wzrost. Podczas gdy liczba funduszy kryptowalutowych wzrosła, rosnące ceny kryptowalut i rosnąca świadomość społeczna przyczyniły się do zysków w ubiegłym roku. Pozytywne zmiany w aktywach są wynikiem uruchomienia nowych funduszy kryptowalutowych, nowych napływów do istniejących funduszy oraz zmian w wartości aktywów portfela.

Popularność funduszy kryptowalutowych wywołała rosnące zainteresowanie firm zarządzających aktywami inwestycyjnymi. Mm.in. State Street Global Advisors, UBS, Invesco, BlackRock, Fidelity, analizują potencjał zapewnienia ekspozycji na wschodzącą klasę aktywów.

Według stanu na listopad 2021 r. aktywa w europejskich produktach exchange-traded i funduszach inwestycyjnych z ekspozycją na kryptowaluty przekroczyły 11,8 mld USD. To pokazuje potencjalną atrakcyjność takich produktów dla zarządzających aktywami.

Klienci pytają nie tylko o kryptowaluty, ale również o produkty kryptowalutowe. Wiele instytucji finansowych bada potencjalne korzyści płynące z takich aktywów. W maju ubiegłego roku Invesco badało ekspozycję na aktywa cyfrowe dla ETP. Takie wysiłki pojawiły się w wyniku europejskich ETP i funduszy dających ekspozycję na kryptowaluty, które wygenerowały średni zwrot w wysokości 461,7% w ubiegłym roku. Jednakże, podczas gdy zarządzający aktywami dążą do uruchomienia większej liczby produktów kryptowalutowych w ramach trendu, nadal istnieje wiele przeszkód związanych z wejściem w tę przestrzeń.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

ICO i STO - nowoczesne rozwiązania do gromadzenia kapitału

W obecnych niepewnych czasach wiele osób poszukuje sposobu do zwiększenia swoich zarobków, przeciwdziałania szkodliwej dla zgromadzonych oszczędności inflacji, czy też rozpoczęcia bądź rozwinięcia własnego projektu. Jednymi z ciekawszych sposobów na ostatni z wymienionych mogą być emisje ICO i STO, czyli coinów i tokenów bezpośrednio powiązanych z tak modnymi aktualnie kryptowalutami, smart kontraktami i blockchainem. Jeśli […]

Co to jest phishing i jak się przed nim uchronić?

Takie działanie polega na wysyłaniu przez osoby atakujące złośliwych e-maili, których celem jest częstokroć wyłudzenie informacji. Niejednokrotnie zależy im na skłonieniu użytkowników do ujawnienia danych finansowych, uwierzytelniających w rozmaitych systemach lub innych poufnych. Phishing jest przykładem socjotechniki - czyli zbioru technik, które oszuści wykorzystują do manipulowania ludzkim zachowaniem. Obejmują fałszerstwo, przeinaczanie i kłamstwo - wszystkie […]

USA reguluje technologię nadzoru i algorytmy

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) rozpoczęła procedurę mającą na celu uregulowanie technologii nadzoru, algorytmów i bezpieczeństwa danych. #BREAKING: @FTC explores rules cracking down on commercial surveillance and lax data security practices: https://t.co/xnYlPO2dFJ #privacy /1 — FTC (@FTC) August 11, 2022 Agencja opublikowała wstępne zawiadomienie o proponowanych przepisach. Urzędnicy poprosili społeczeństwo o komentarze na temat komercyjnego […]

Współpraca Wise z Plaid daje klientom dostęp do 6000 aplikacji w USA

Wise zawarł umowę open finance z Plaid, aby dać swoim 13 milionom klientów dostęp do tysięcy aplikacji. Z pomocą narzędzia Plaid Core Exchange, klienci są teraz w stanie bezpośrednio połączyć swoje amerykańskie konta Wise z ponad 6000 aplikacji, w tym Venmo, Robinhood, Truebill i Chime. Partnerstwo pozwoli klientom Wise na "wygodne i bezpieczne" przenoszenie pieniędzy […]

Czym jest Rynek Niedźwiedzia i Rynek Byka?

Jeśli chodzi o giełdę, istnieją dwa charakterystyczne wyrazy, które należy wziąć pod uwagę: byk i niedźwiedź. W języku parkietu rynek niedźwiedzia oznacza, że akcje spadają o 20% lub więcej, natomiast hossa (byk) sygnalizuje, że wartości aktywów znacznie wzrastają. Oba te zjawiska są częścią cyklu życia giełdowego, bowiem każdy z nas będzie miał swój udział w […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star