14 stycznia BarclayHedge, oddział Backstop Solutions Group, opublikował raport, z którego wynika, że globalne fundusze kryptowalutowe osiągnęły w ubiegłym roku ogromne zyski.
Zostało to przypisane gwałtownemu wzrostowi cen kryptowalut, na czele z Bitcoinem i Eterem, wśród silnego zainteresowania instytucjonalnego i większej akceptacji ze strony regulatorów na całym świecie. Dane pokazały wyniki dla około 39 funduszy, czyli mniej niż 50% firm zarządzających aktywami cyfrowymi, które śledził BarclayHedge śledził. Dane opublikowane przez firmę wskazują, że fundusze skoncentrowane na Bitcoinie i innych kryptowalutach przyniosły zwrot w wysokości 138,1% za rok 2021. Nastąpiło to po rekordowych zyskach osiągniętych w 2020 r. – 173%. To właśnie wtedy fundusze kryptowalutowe skorzystały z ekstremalnej zmienności wywołanej przez pandemię Covid-19 na rynkach finansowych.
W 2021 r. Bitcoin zyskał 60%, osiągając w listopadzie rekordowy poziom 69 000 USD, podczas gdy Ether wzrósł o około 400%. Jednak w grudniu ubiegłego roku fundusze kryptowalutowe miały zły miesiąc, ponieważ straciły około 11%. W tym samym czasie pogrążyły się też Bitcoin i Ether. W grudniu Bitcoin spadł o 19% z rekordowo wysokiego poziomu 69 000 USD, który osiągnął na początku listopada. Ether z kolei spadł o 20%.
Ben Crawford, szef działu badań w BarclayHedge, wspomniał:
Kryptowaluty były jedynym podsektorem, który nie zarobił w grudniu, ponieważ wiele z głównych aktywów branży doznało bicza z powodu ostrego spadku cen.
Tymczasem fundusze walutowe odnotowały zysk w wysokości 2,2% w ubiegłym roku, w oparciu o 40 programów FX śledzonych przez BarclayHedge. Zysk funduszy forex w 2021 r. nastąpił po wzroście o 4% w 2020 r. W grudniu ubiegłego roku fundusze walutowe odnotowały zwrot w wysokości 0,23%. Zwroty były niskie w 2021 r., ponieważ światowe banki centralne utrzymywały stopy procentowe na niskim poziomie, co w rezultacie obniżyło zmienność na rynku.
Zarządzający aktywami chcą oferować fundusze kryptowalutowe
Raport BarclayHedge pokazuje, że fundusze kryptowalutowe są w stanie generować zwroty, które pokonują fundusze walutowe. Cała branża funduszy kryptowalutowych odnotowała gwałtowny wzrost. Podczas gdy liczba funduszy kryptowalutowych wzrosła, rosnące ceny kryptowalut i rosnąca świadomość społeczna przyczyniły się do zysków w ubiegłym roku. Pozytywne zmiany w aktywach są wynikiem uruchomienia nowych funduszy kryptowalutowych, nowych napływów do istniejących funduszy oraz zmian w wartości aktywów portfela.
Popularność funduszy kryptowalutowych wywołała rosnące zainteresowanie firm zarządzających aktywami inwestycyjnymi. Mm.in. State Street Global Advisors, UBS, Invesco, BlackRock, Fidelity, analizują potencjał zapewnienia ekspozycji na wschodzącą klasę aktywów.
Według stanu na listopad 2021 r. aktywa w europejskich produktach exchange-traded i funduszach inwestycyjnych z ekspozycją na kryptowaluty przekroczyły 11,8 mld USD. To pokazuje potencjalną atrakcyjność takich produktów dla zarządzających aktywami.
Klienci pytają nie tylko o kryptowaluty, ale również o produkty kryptowalutowe. Wiele instytucji finansowych bada potencjalne korzyści płynące z takich aktywów. W maju ubiegłego roku Invesco badało ekspozycję na aktywa cyfrowe dla ETP. Takie wysiłki pojawiły się w wyniku europejskich ETP i funduszy dających ekspozycję na kryptowaluty, które wygenerowały średni zwrot w wysokości 461,7% w ubiegłym roku. Jednakże, podczas gdy zarządzający aktywami dążą do uruchomienia większej liczby produktów kryptowalutowych w ramach trendu, nadal istnieje wiele przeszkód związanych z wejściem w tę przestrzeń.