Globalne fundusze kryptowalutowe odnotowały rekordowe zyski w 2021 r.

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 stycznia 2022
ikona autora biały
globalne krypto fundusze

14 stycznia BarclayHedge, oddział Backstop Solutions Group, opublikował raport, z którego wynika, że globalne fundusze kryptowalutowe osiągnęły w ubiegłym roku ogromne zyski.

Zostało to przypisane gwałtownemu wzrostowi cen kryptowalut, na czele z Bitcoinem i Eterem, wśród silnego zainteresowania instytucjonalnego i większej akceptacji ze strony regulatorów na całym świecie. Dane pokazały wyniki dla około 39 funduszy, czyli mniej niż 50% firm zarządzających aktywami cyfrowymi, które śledził BarclayHedge śledził. Dane opublikowane przez firmę wskazują, że fundusze skoncentrowane na Bitcoinie i innych kryptowalutach przyniosły zwrot w wysokości 138,1% za rok 2021. Nastąpiło to po rekordowych zyskach osiągniętych w 2020 r. - 173%. To właśnie wtedy fundusze kryptowalutowe skorzystały z ekstremalnej zmienności wywołanej przez pandemię Covid-19 na rynkach finansowych.

W 2021 r. Bitcoin zyskał 60%, osiągając w listopadzie rekordowy poziom 69 000 USD, podczas gdy Ether wzrósł o około 400%. Jednak w grudniu ubiegłego roku fundusze kryptowalutowe miały zły miesiąc, ponieważ straciły około 11%. W tym samym czasie pogrążyły się też Bitcoin i Ether. W grudniu Bitcoin spadł o 19% z rekordowo wysokiego poziomu 69 000 USD, który osiągnął na początku listopada. Ether z kolei spadł o 20%.

Ben Crawford, szef działu badań w BarclayHedge, wspomniał:

Kryptowaluty były jedynym podsektorem, który nie zarobił w grudniu, ponieważ wiele z głównych aktywów branży doznało bicza z powodu ostrego spadku cen.

Tymczasem fundusze walutowe odnotowały zysk w wysokości 2,2% w ubiegłym roku, w oparciu o 40 programów FX śledzonych przez BarclayHedge. Zysk funduszy forex w 2021 r. nastąpił po wzroście o 4% w 2020 r. W grudniu ubiegłego roku fundusze walutowe odnotowały zwrot w wysokości 0,23%. Zwroty były niskie w 2021 r., ponieważ światowe banki centralne utrzymywały stopy procentowe na niskim poziomie, co w rezultacie obniżyło zmienność na rynku.

Zarządzający aktywami chcą oferować fundusze kryptowalutowe

Raport BarclayHedge pokazuje, że fundusze kryptowalutowe są w stanie generować zwroty, które pokonują fundusze walutowe. Cała branża funduszy kryptowalutowych odnotowała gwałtowny wzrost. Podczas gdy liczba funduszy kryptowalutowych wzrosła, rosnące ceny kryptowalut i rosnąca świadomość społeczna przyczyniły się do zysków w ubiegłym roku. Pozytywne zmiany w aktywach są wynikiem uruchomienia nowych funduszy kryptowalutowych, nowych napływów do istniejących funduszy oraz zmian w wartości aktywów portfela.

Popularność funduszy kryptowalutowych wywołała rosnące zainteresowanie firm zarządzających aktywami inwestycyjnymi. Mm.in. State Street Global Advisors, UBS, Invesco, BlackRock, Fidelity, analizują potencjał zapewnienia ekspozycji na wschodzącą klasę aktywów.

Według stanu na listopad 2021 r. aktywa w europejskich produktach exchange-traded i funduszach inwestycyjnych z ekspozycją na kryptowaluty przekroczyły 11,8 mld USD. To pokazuje potencjalną atrakcyjność takich produktów dla zarządzających aktywami.

Klienci pytają nie tylko o kryptowaluty, ale również o produkty kryptowalutowe. Wiele instytucji finansowych bada potencjalne korzyści płynące z takich aktywów. W maju ubiegłego roku Invesco badało ekspozycję na aktywa cyfrowe dla ETP. Takie wysiłki pojawiły się w wyniku europejskich ETP i funduszy dających ekspozycję na kryptowaluty, które wygenerowały średni zwrot w wysokości 461,7% w ubiegłym roku. Jednakże, podczas gdy zarządzający aktywami dążą do uruchomienia większej liczby produktów kryptowalutowych w ramach trendu, nadal istnieje wiele przeszkód związanych z wejściem w tę przestrzeń.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]

Inwestowanie w drony - Wszystko, co musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach ogólnej niepewności, kiedy większość konserwatywnych aktywów nie jest w stanie utrzymać swojej wartości, nie mówiąc już o generowaniu zysków, musimy szukać innych, alternatywnych sposobów inwestowania. Jedną z takich okazji może być rynek dronów, który w ostatnich latach znacząco się rozwija, a także przeszedł duże zmiany legislacyjne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej […]

Jakie są alternatywy dla ChatGPT? 

Od momentu uruchomienia, ChatGPT stał się popularnym chatbotem opartym na sztucznej inteligencji i opracowanym przez OpenAI. Umożliwia on użytkownikom uzyskiwanie szczegółowych i ludzkich odpowiedzi na różnorodne pytania. ChatGPT nie tylko udostępnia użytkownikom linki, ale także potrafi rozwiązywać skomplikowane problemy i dostarczać zniuansowanych informacji, co może całkowicie zmienić sposób, w jaki ludzie będą korzystać z wyszukiwarek. […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star