Intel stworzył model sztucznej inteligencji o nazwie FakeCatcher, który w czasie rzeczywistym rozpoznaje deepfake w wideo.
Według twórców system jest w stanie odróżnić prawdziwą osobę od fałszywej między innymi poprzez zmianę koloru naczyń krwionośnych. Algorytm odczytuje te informacje z wielu punktów na twarzy, a następnie wykorzystuje AI do przetwarzania danych.
The world now has its first real-time #deepfake detection platform.
— Intel (@intel) November 14, 2022
Learn how @ilkedemir and her team use FakeCatcher technology to find the fakes.
Dokładność FakeCatchera wynosi 96%, a szybkość zwrotu wyniku to milisekundy – twierdzą twórcy.
Firma zaproponowała kilka potencjalnych scenariuszy zastosowania algorytmu. Obejmują one zapobieganie umieszczaniu przez użytkowników w sieciach społecznościowych złośliwych filmów typu deepfake oraz pomoc mediom w zapobieganiu emisji zmanipulowanych treści.
Firma zwróciła też uwagę na rosnące zagrożenie ze strony wysokiej jakości neurofakes. Starszy naukowiec Intel Labs, Ilke Demir, powiedział:
Deepfake’owe filmiki są teraz wszędzie. Prawdopodobnie już je widziałeś: klipy celebrytów robiących lub mówiących rzeczy, które w rzeczywistości nigdy się nie wydarzyły.
Nie ma słowa o planach firmy dotyczących upublicznienia FakeCatchera.
Przypomnijmy, że giganci technologiczni zawarli w kwietniu sojusz, aby przeciwdziałać deepfake.
W czerwcu największe firmy informatyczne będące właścicielami platform internetowych włączyły się w walkę z dezinformacją w UE.