Sztuczna inteligencja (AI) stała się jednym z najmodniejszych i najbardziej pożądanych rozwiązań w dziedzinie zaawansowanych technologii w ostatnim roku. AI wdrażamy już niemal wszędzie: w finansach, medycynie, IT, w tworzeniu sprzętu wojskowego itp. Poważne zainteresowanie sztuczną inteligencją pojawiło się 8-10 lat temu. Jednak do zeszłego roku nie było w tym sektorze zbyt dużych skoków. Inwestycje w sztuczną inteligencję pozostawały prerogatywą dużych firm. Sytuacja zmieniła się diametralnie wraz z uruchomieniem ChatGPT od OpenAI. W rezultacie wielu inwestorów detalicznych zaczyna szukać możliwości inwestowania w sztuczną inteligencję. Jak więc inwestować w AI? Czy da się kupić akcje OpenAI lub ChatGPT? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.
Dlaczego sztuczna inteligencja stała się tak atrakcyjna?
OpenAI ogłosiło uruchomienie swojego hatbota ChatGPT w październiku 2022 roku. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy grono jego użytkowników przekroczyło 100 milionów osób. Był to absolutny rekord wzrostu wśród aplikacji internetowych (i nie tylko).
Zainteresowanie wynika z naprawdę wyjątkowych możliwości programu. Chatbot jest w stanie:
- odpowiadać na pytania w zwykłym, „ludzkim” języku
- generować całkiem trafne wyniki wyszukiwania nawet dla bardzo złożonych zapytań
- pisać spójne teksty na zadany temat
- wyszukiwać błędy w kodzie programów
Prawie udało mu się zdać egzamin na licencję medyczną, a testy na kierunkach prawniczych i biznesowych na amerykańskich uniwersytetach nie stanowią dla niego problemu. Niektórzy politycy używają go nawet do pisania przemówień. Co więcej, pewien rosyjski student obronił za pomocą ChatGPT pracę dyplomową.
Wraz z uruchomieniem tego bota, wiele osób otrzymało naprawdę potężne narzędzie, które może znacznie ułatwić ich pracę. Sztuczna inteligencja nie jest jednak jeszcze gotowa, aby zastąpić człowieka.
Gdzie można wykorzystać sztuczną inteligencję?
Programy sztucznej inteligencji nie są tworzone po to, by głaskać ego deweloperów, ale by rozwiązywać wiele, przede wszystkim użytkowych, problemów. Na przykład Microsoft, który jest jednym z głównych inwestorów OpenAI, przetestował już możliwości ChatGPT w wyszukiwaniu internetowym. W rezultacie funkcje chatbota zostały już zintegrowane z produktami firmy – przeglądarką Edge i wyszukiwarką Bing. Takie podejście może zwiększyć udział Microsoftu w rynku wyszukiwarek, sprawiając, że dotychczasowy lider – Google – będzie musiał ustąpić mu miejsca.
Jednak Alphabet nie zamierza się poddawać. Z jego strony nastąpiło ogłoszenie testowego uruchomienia własnego rozwiązania, które ma stać się konkurentem dla ChatGPT. Mowa o usłudze Bard (jeszcze niedostępnej dla ogółu użytkowników). Uruchomienie okazało się jednak dość kontrowersyjne – Bard błędnie odpowiedział na jedno z prostych pytań, co doprowadziło do spadku akcji Alphabet o prawie 10% i utraty prawie 100 miliardów dolarów kapitalizacji.
Innym naprawdę udanym przykładem implementacji sieci neuronowych jest usługa Midjourney. Tutaj sztuczna inteligencja generuje obrazy na podstawie słów kluczowych zdefiniowanych przez użytkownika. Narzędzie to ma naprawdę pozytywne opinie, a eksperci uważają, że sieć neuronowa może nawet w pewnym stopniu zastąpić projektantów, ilustratorów i designerów.
Tak więc już obecna generacja sztucznej inteligencji wykazuje znakomite osiągnięcia. Oczywiście deweloperzy nie zamierzają poprzestać na tym etapie i najprawdopodobniej następna generacja będzie w stanie zastąpić wielu pracowników w różnych branżach. Dlatego inwestowanie w sztuczną inteligencję zapowiada się bardzo obiecująco i może przynieść wysokie zyski nawet w nie najdłuższym horyzoncie czasowym.
Jak inwestować w sztuczną inteligencję (AI)?
OpenAI to spółka, która nie jest notowana na giełdzie. Oznacza to, że nie da się bezpośrednio zainwestować w ChatGPT. Wciąż można jednak zainwestować w sieci neuronowe i algorytmy sztucznej inteligencji w sposób pośredni. Oto kilka sposobów:
Inwestycje w głównych twórców technologii lub jej odbiorców. Kilku gigantów – Microsoft, Google (Alphabet), Amazon i chińskie Baidu – aktywnie uczestniczy w wyścigu sztucznej inteligencji. Zakup udziałów w tych spółkach może być częściowo postrzegany jako inwestycja w AI. Nie należy jednak zapominać, że choć poważnie stawiają one na nową technologię, to wciąż nie jest ona ich głównym celem. Jednocześnie, w przypadku sukcesu lub porażki technologii sztucznej inteligencji, ceny akcji mogą wykazywać znaczny wzrost/spadek.
Kupowanie udziałów w mniejszych firmach, które rozwijają sztuczną inteligencję lub wykorzystują ją w swojej działalności. Należą do nich na przykład:
- Buzzfeed – firma ta ogłosiła zamiar tworzenia treści na swoją stronę internetową za pomocą ChatGPT, po czym notowania jej akcji wzrosły o 120%.
- SoundHound AI, która opracowuje aplikację głosową AI na rynek samochodowy.
- ai Holdings, która zajmuje się rozwojem analitycznym dla wojska w oparciu o sztuczną inteligencję.
Nawet na rynku amerykańskim takie akcje są uważane za spekulacyjne, a inwestycje w nie wiążą się z wysokim ryzykiem. Rozwój technologii sztucznej inteligencji może jednak znacząco zwiększyć napływ inwestycji w te spółki i spowodować solidny wzrost ich akcji.
Inwestycje w spółki produkujące komponenty zasilające AI. Ta opcja będzie odpowiednia dla bardziej konserwatywnych inwestorów. Jednak podobnie jak w przypadku dużych firm stawiających na sztuczną inteligencję, zakup takich akcji można uznać za inwestycję w tę nową technologię tylko częściowo. Najbardziej obiecujące firmy w tym sektorze to:
- NVIDIA (NVDA)
- Broadcom (AVGO)
- Marvell Technology (MRVL).
Kupowanie akcji funduszy inwestujących w sztuczną inteligencję. Przykładowe fundusze ETF, które dają eksozyję na rynek AI to:
- Global X Robotics & Artificial Intelligence ETF (NASDAQ:BOTZ)
- ROBO Global Robotics and Automation Index ETF (NYSEMKT:ROBO)
- iShares Robotics and Artificial Intelligence ETF (NYSEMKT:IRBO)
- First Trust Nasdaq Artificial Intelligence ETF (NASDAQ:ROBT)
Inną ciekawą opcją inwestowania w ETF-y jest zakup funduszu zarządzanego przez programy AI. Na rynku amerykańskim funkcjonuje taki fundusz – AI Powered Equity ETF (AIEQ). Fundusz osiąga lepsze wyniki niż indeks S&P 500 i nie wykorzystuje akcji spekulacyjnych.
Jak kupować akcje spółek z sektora AI?
Zakup akcji AI jest możliwy za pośrednictwem brokerów. Najlepsze platformy do zakupu akcji zagranicznych spółek na ten moment to:
- eToro
- XTB
- Avatrade
- Plus500
My w naszym przewodniku przeprowadzimy Cię przez proces zakupu akcji Microsoftu na eToro. Proces ten jednak będzie wyglądał podobnie w przypadku każdego innego brokera. Ich interfejsy są bardzo intuicyjne więc każdy powinien sobie z tym poradzić. Tak więc, jak zainwestować w sztuczną inteligencję kupując akcje Microsoftu na eToro?
Krok 1: Przechodzimy na www.etoro.com i klikamy przycisk „Zacznij inwestować”. Następnie wypełniamy wszystkie niezbędne dane oraz klikamy w link potwierdzający, który otrzymamy na email.
Krok 2: Logujemy się na swoje konto i przechodzimy weryfikację tożsamości. W tym celu klikamy przycisk „Weryfikuj” i postępujemy według wyświetlanych instrukcji.
Krok 3: Teraz musimy zasilić swoje konto środkami, które przeznaczymy na inwestycję. Klikamy więc “Zasil konto” umiejscowiony w lewym dolnym rogu. Wybieramy kwotę, metodę płatności (w naszym przypadku wpłata kartą), wpisujemy niezbędne dane i klikamy „Wpłata”.
Krok 4: Gdy mamy już środki na koncie wybieramy z menu opcję „Odkryj”. Wybieramy spółkę (lub wyszukujemy ją w górnym pasku), a następnie klikamy „Trade”.
Krok 5: Ustawiamy kwotę, którą chcemy zainwestować, ewentualnie ustawiamy dźwignię oraz stop-loss i klikamy “Ustaw zamówienie”. To właściwie tyle. Właśnie pośrednio zainwestowaliśmy w AI kupując akcje Microsoftu. Jeśli chcesz zainwestować w inną spółkę mającą ekspozycję na sztuczną inteligencję możesz zrobić to w dokładnie taki sam sposób. Jeśli osiągniesz zysk i chciałbyś sprzedać akcje, proces wygląda analogicznie. Jedyną różnicą jest to, że zamiast opcji Kup wybieramy opcję Sprzedaj.
Podsumowanie
Sektor sztucznej inteligencji rozwija się naprawdę szybko. I chociaż nie da się zainwestować w OpenAI czy ChatGPT bezpośrednio, wciąż istnieje opcja, aby zyskać ekspozycję na ten rynek. Istnieje wiele spółek, które albo korzystają z tych produktów, zainwestowały w nie lub w jakiś sposób przyczyniają się do ich rozwoju. Inwestycja w sztuczną inteligencję może okazać się naprawdę lukratywna nawet w krótkim terminie. Dlatego też nie zwlekaj. Załóż konto u jednego z polecanych brokerów, zdecyduj w którą z firm chcesz zainwestować i alokuj swoje środki!