Komisja Europejska przygotuje przepisy legislacyjne dotyczące cyfrowego euro w czerwcu 2023 roku. Poinformował o tym członek Rady Prezesów EBC Fabio Panetta.
Zauważył on, że państwa członkowskie UE są w stałym kontakcie z Komisją Europejską w celu opracowania szczegółów odpowiedniego zestawu zasad.
„Badamy projekt cyfrowego euro, jego rozprzestrzenianie się i wpływ na sektor finansowy.”
Rzecznik banku centralnego wyjaśnił, że dokument nie otrzyma ostatecznego zatwierdzenia od rady zarządzającej EBC do października. Następnie regulator rozpocznie przygotowania do uruchomienia i pierwszych etapów testowania technologii.
Oszacował, że jeśli władze zatwierdzą propozycję, cyfrowe euro zostanie uruchomione za około trzy do czterech lat.
Podkreślił, że obywatele muszą mieć wolny od ryzyka cyfrowy środek płatniczy, który mógłby być swobodnie używany w całej UE. Panetta dodał, że takie rozwiązanie obecnie nie istnieje, zwracając uwagę na dominację na lokalnym rynku pozaeuropejskich firm płatniczych, w szczególności Visa i Mastercard.
Odpowiadając na pytanie dotyczące prywatności, przedstawiciel regulatora wyjaśnił, że EBC nie będzie miał dostępu do danych osobowych. Dystrybucją i organizacją cyfrowego euro zajmą się „pośrednicy finansowi”.
Inicjatywa cyfrowego euro
Inicjatywa cyfrowego euro pojawiła się w listopadzie 2019 roku. Rok później EBC opublikował obszerny raport na ten temat.
W lipcu 2021 roku rozpoczęła się faza badawcza cyfrowego euro, która potrwa do września 2023 roku. Oczekiwano, że do tego czasu regulator podejmie decyzję w sprawie wykonalności emisji cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).
Przypomnijmy, że w maju 2022 r. Panetta dopuścił emisję CBDC do 2026 r. z limitem emisji na poziomie 1,5 biliona.
W listopadzie szefowa regulatora Christine Lagarde powiedziała, że cyfrowe euro wyeliminuje ryzyko utraty suwerenności finansowej.
W kwietniu 2023 r. Panetta zauważył, że Parlament Europejski może zapobiec emisji krajowej waluty cyfrowej.