Facebook X (Twitter) Instagram
    wtorek, 5 grudnia
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Fintech Portal
    • Newsy
    • Sztuczna inteligencja
    • Podstawy finansów
      • Ekonomia
    • CBDC
    • Inwestycje
    • Blockchain
      • Kryptowaluty
    • Portfele cyfrowe
    Fintech Portal
    You are at:Strona główna » Koniec wolności: europejscy urzędnicy ograniczają sektor kryptowalut
    Newsy

    Koniec wolności: europejscy urzędnicy ograniczają sektor kryptowalut

    maciekBy maciek26 kwietnia 2023016 Mins Read
    Share Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    europa mica
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    W ciągu ostatnich dwóch tygodni Parlament Europejski zatwierdził dwa projekty ustaw regulujących rynek kryptowalut. Czym one są? Jakie mają konsekwencje dla inwestorów?

    Regulacja informacji o przepływie środków

    Ustawa, która została przyjęta  jako pierwsza, nazywa się „Proposal for a regulation of the European Parliament and of the Council on information accompanying transfers of funds and certain crypto-assets”. O co w niej chodzi? Po pierwsze, ustawodawcy mówią, że głównym motywem jej uchwalenia była „walka z terroryzmem i praniem brudnych pieniędzy”. Dokument przewiduje dla firm dokonujących płatności kryptowalutami na terenie Unii Europejskiej obowiązkowe zbieranie informacji o płatniku i odbiorcy. Generalnie powinny to być następujące dane:

    • nazwa płatnika i odbiorcy;
    • numer rachunku płatnika i odbiorcy;
    • adres płatnika i odbiorcy płatności, w tym kraj i urzędowy numer dokumentu osobistego (np. paszportu), a także numer identyfikacyjny lub data i miejsce urodzenia.

    Największą uwagę przywiązuje się do przelewów powyżej 1000 euro. Jeśli otrzymają żądania od władz, dostawcy będą musieli podać więcej informacji niż w przypadku transakcji mniejszych niż ta kwota.

    Powinni też wprowadzić „skuteczne systemy” w celu ustalenia, czy wymagane informacje są kompletne. Jeżeli podczas przelewu zostanie stwierdzony fakt braku niektórych danych, transakcję należy odrzucić lub wystąpić z żądaniem uzupełnienia brakujących danych.

    Wszyscy dostawcy usług kryptograficznych będą zobowiązani do posiadania wewnętrznej polityki kontroli wprowadzania środków ograniczających. Odrębna instrukcja, jak ją zbudować, zostanie wydana po 18 miesiącach od wejścia w życie ustawy.

    Wszystkie organizacje zajmujące się krypto będą zobowiązane do niezwłocznego dostarczania władzom niezbędnych informacji na żądanie.

    Wszystkie informacje zbierane przez dostawców płatności kryptowalutowych muszą być chronione zgodnie ze standardami UE. Wyjaśnienia w tej sprawie powinien wkrótce wydać Europejska Rada Ochrony Danych (EBA).

    Dane o płatnikach i odbiorcach muszą być przechowywane przez pięć lat. W niektórych przypadkach okres ten może zostać przedłużony o kolejne pięć lat: gdy jeden z członków UE wystąpi z wnioskiem o zachowanie danych w związku z dochodzeniem w sprawie terroryzmu lub prania pieniędzy.

    Za nieprzestrzeganie wszystkich tych obowiązków operatorzy usług mogą podlegać sankcjom administracyjnym lub karnym na drodze sądowej.

    Rok po wejściu w życie ustawy Komisja Europejska będzie musiała wrócić do rozpatrzenia ustawy i wprowadzić ewentualne zmiany. Po 18 miesiącach, wspólnie z EBA, Komisja Europejska musi ocenić ryzyko związane z transferem płatności i zaproponować nowe poprawki. Ustawa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

    Ustawa MiCA

    Drugie prawo to ustawa MiCA . Dokument powstał w celu uregulowania rynku aktywów kryptograficznych. Jest to w zasadzie pierwszy tego typu projekt na tak dużą skalę. 

    MiCA definiuje zasób kryptograficzny jako „cyfrową reprezentację wartości lub prawa, które można przenosić lub przechowywać elektronicznie przy użyciu technologii rozproszonej księgi rachunkowej lub podobnej”. Prawo rozróżnia pojęcia tokena i kryptowaluty.

    Oprócz definicji terminów, MiCA opisuje wymagania dla graczy rynkowych. Przede wszystkim tych, którzy emitują aktywa kryptograficzne oraz tym, którzy zajmują się ich transferem – dostawcom usług. Ci pierwsi muszą udzielać wyczerpujących informacji o aktywach, które emitują. Dostawcy kryptowalut muszą zarejestrować się i wdrożyć środki przeciwdziałające praniu pieniędzy.

    MiCA jasno opisuje aktywa kryptograficzne, do których ma zastosowanie rozporządzenie. Zgodnie z nim istnieją:

    • tokeny asset-referenced lub w skrócie ART – kryptowaluty, których wartość jest powiązana z towarem lub walutą fiducjarną;
    • elektroniczne tokeny pieniężne (w skrócie EMT) to kryptowaluty powiązane wyłącznie z jedną walutą fiducjarną. Różnica w stosunku do ART polega na tym, że posiadacze tych pierwszych nie mogą w dowolnym momencie żądać wymiany swoich inwestycji na pieniądze fiducjarne, ale w przypadku EMT mogą;
    • kryptowaluty inne niż ART i EMT.

    Podobnie jak pierwszy projekt, MiCA wejdzie w życie 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Wszystkie przepisy wejdą w życie w 2024 roku.

    Wpływ na rynek krypto

    Na obu ustawach najprawdopodobniej najwięcej stracą mniejsi gracze, którzy dokonują przelewów w kryptowalutach. Są to wszelkiego rodzaju małe giełdy kryptowalut i usługi P2P. Aby kontynuować swoją działalność w obszarze prawnym, będą musieli zebrać wiele informacji o klientach i udostępniać je na żądanie. Nie wielu osobom się to spodoba. A jeśli zostanie to wdrożone w praktyce, jak opisano na papierze, władzom będzie znacznie łatwiej wchodzić w interakcje z dużymi giełdami kryptograficznymi, takimi jak Binance, Coinbase i inne.

    Ogólnie rzecz biorąc, wzmacniana jest kontrola nad transferami. W rzeczywistości władze UE chcą kontrolować wszystkie transakcje powyżej 1000 euro.

    Przy obecnym kursie jest to około 0,04 BTC. Z drugiej strony wejście w życie obu ustaw może pozytywnie wpłynąć na każdego, kto traktuje kryptowalutę wyłącznie jako aktywo spekulacyjne lub inwestycyjne. Jeśli prywatność nie jest dla Ciebie bardzo ważna, a kryptowaluta to tylko sposób na zarabianie pieniędzy, to regulacja ma dla Ciebie pozytywne aspekty. Teoretycznie okazji do wpadnięcia na oszustów będzie znacznie mniej.

    Jednak w przypadku ataku hakerskiego na giełdę kryptowalut, dzięki temu, że zbierze ona o Tobie znacznie więcej informacji i usystematyzuje je w dogodnej formie, oszuści będą mogli zdobyć dużą ilość dodatkowych informacji.

    Należy zauważyć, że te warunki nie będą ostateczne. Już teraz zapowiedziano, że po pewnym czasie zostaną one zrewidowane z uwzględnieniem nowych danych. Ustawodawcy przyjrzą się, czy ustawa działa, a jeśli nie to dlaczego. Następnie wprowadzą dodatkowe zmiany.

    Czy wytworzy się trend w innych częściach świata?

    Trendem może być pojawienie się podobnych przepisów w innych regionach świata. Nie stanie się to jednak szybko. Zarówno MiCA, jak i drugi projekt ustawy nie są czymś zupełnie nowym. Uzgodnienie ich zajęło kilka lat. Branża kryptograficzna dopiero zaczyna się trochę otwierać, ale nadal jest zmorą dla prawodawców.

    Inną możliwą konsekwencją jest rozwój platform DEX. Oczywiste jest, że wśród użytkowników kryptowalut są tacy, którzy z różnych powodów nie chcą ujawniać regulatorom dodatkowych informacji o sobie i swoich przelewach. Możliwy jest również wzrost prywanych monet, takich jak np. Monero.

    Warto też zwrócić uwagę na jednomyślność, z jaką prawodawcy przyjęli obie ustawy. W przypadku pierwszej z nich, 529 parlamentarzystów było za, a tylko 29 było przeciw. 14 wstrzymało się od głosu. W przypadku drugiej proporcje wyglądały następująco: 517 głosów za, 38 przeciw, 18 wstrzymało się od głowy. W obu przypadkach poparcie wyraziło ponad 90% przedstawicieli Parlamentu Europejskiego.

    Jest mało prawdopodobne, aby pojawienie się przepisów na rynkach miało duży wpływ. Sytuacja jest podobna do tego, co stało się na początku XX wieku z giełdą. Początkowo rynki giełdowe miały znacznie większą swobodę. Później jednak ustawodawcy wprowadzili szereg ograniczeń. Jednak handel trwa do dziś. To samo stanie się z kryptowalutami.

    Podsumowanie

    Ustawodawcy w Unii Europejskiej okazali się zaskakująco jednomyślni co do ograniczeń dla branży kryptograficznej. Ustawy nie weszły jednak jeszcze w życie. Największe szkody z tytułu nowych regulacji krypto w Europie poniosą mali gracze: giełdy kryptowalut i platformy P2P.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleNiemcy wszczęły dochodzenie przeciwko OpenAI
    Next Article Cena gazu ziemnego w dołku. Czy to już czas na zakupy?
    maciek

    Ostatnie artykuły w tej kategorii:

    Inwestycje By maciek

    Akcje OpenAI – notowania, gdzie kupić?

    23 listopada 2023
    Newsy By maciek

    Paidwork – Recenzja i opinie (2023) i kod polecający

    9 listopada 2023
    Newsy By maciek

    Kursy sztucznej inteligencji (AI) dla początkujących (2023)

    26 października 2023
    0 0 Głosy
    Oceń artykuł
    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    grafika z banerem firmy xtb

    Inwestycje

    Akcje OpenAI – notowania, gdzie kupić?

    By maciek23 listopada 2023

    OpenAI to firma, która stworzyła najszybciej rozwijającą się aplikację Webową – ChatGPT. Wiele osób zastanawia…

    Newsy

    Paidwork – Recenzja i opinie (2023) i kod polecający

    By maciek9 listopada 2023

    Paidwork to platforma internetowa, która zapewnia swoim użytkownikom różne możliwości zarabiania pieniędzy poprzez wykonywanie prostych…

    Porady i instrukcje

    NeuronWriter – recenzja, opinie i instrukcja jak używać narzędzia

    By maciek8 listopada 2023

    NeuronWriter to narzędzie wspomagające tworzenie treści SEO stworzone przez polską firmę Contadu. W dzisiejszym artykule…

    Newsy

    Kursy sztucznej inteligencji (AI) dla początkujących (2023)

    By maciek26 października 2023

    Sztuczna inteligencja (AI) przekształca nasz świat w niewyobrażalny wcześniej sposób. Nie jest to jednak tak…

    Kategorie
    • Akcje (6)
    • Aplikacje mobilne (5)
    • Banki (7)
    • Bezpieczeństwo (3)
    • Blockchain (2)
    • CBDC (13)
    • Ekonomia (6)
    • Giełdy kryptowalut (4)
    • Gospodarka (8)
    • Inwestycje (18)
    • Karty płatnicze (2)
    • Kredyty (2)
    • Kryptowaluty (8)
    • Newsy (635)
    • Płatności bezgotówkowe (5)
    • Podatki (1)
    • Podstawy finansów (7)
    • Porady i instrukcje (45)
    • Portfele cyfrowe (6)
    • Pożyczki (2)
    • Prawo (6)
    • Sztuczna inteligencja (90)
    • Tokeny (1)
    • Ubezpieczenia (2)
    • Wydarzenia (4)

    Akcje OpenAI – notowania, gdzie kupić?

    Paidwork – Recenzja i opinie (2023) i kod polecający

    NeuronWriter – recenzja, opinie i instrukcja jak używać narzędzia

    Kursy sztucznej inteligencji (AI) dla początkujących (2023)

    grafika narzędzia AI do copywritingu CopyGenius

    © 2023 FintechPortal.pl

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    wpDiscuz