Liderzy nigeryjskich fintechów reagują na zarzuty Flutterwave

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 16 kwietnia 2022
ikona autora biały
flutterware kontrowersje

Jeden z największych afrykańskich jednorożców, Flutterwave, znalazł się pod ostrzałem mediów społecznościowych po tym, jak w nigeryjskiego dostawcę infrastruktury płatniczej uderzyły oskarżenia o wykorzystywanie informacji poufnych w obrocie papierami wartościowymi, molestowanie seksualne i krzywoprzysięstwo.

Reakcje są następstwem zarzutów zawartych w raporcie śledczym opublikowanym we wtorek przez Davida Hundeyina, redaktora West Africa Weekly.

Raport oskarżył współzałożyciela i dyrektora generalnego Flutterwave, Olugbena Ayoola, o przetrzymywanie opcji na akcje oferowanych byłemu pracownikowi. Dodał, że inni zostali zmuszeni do sprzedania swoich opcji poniżej ich wartości do kontrolowanej przez niego firmy inwestycyjnej.

Ponadto raport stwierdza, że Agboola i Dyrektor Handlowy Flutterwave, Ife Orioke, nadużywali swojej pozycji władzy, aby utrzymywać niewłaściwe relacje seksualne z pracownicami firmy.

Raport zarzucał też Agbooli, że stworzył fikcyjnego Dyrektora Technologicznego Flutterwave, Grega Agboolę. Miał on otrzymać 10% udziałów we Flutterwave z udziałów współzałożycieli, Iyinoluwa Aboyeji i Adeleke Adekoya.

Co więcej, mówi się, że CEO zbudował Flutterwave, gdy był jeszcze szefem działu Digital Factory & Innovation w Access Bank PLC, nigeryjskim lokalnym kredytodawcy.

W raporcie Hundeyin twierdzi, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w 2018 roku dowiedziała się o wspomnianej praktyce wykorzystywania informacji poufnych i wezwała Agboolę, Aboyeji i dyrektora generalnego Access Banku, Herberta Wigwe, na przesłuchanie.

Według doniesienia mediów, SEC nie potwierdziła ani nie zaprzeczyła domniemanemu insider tradingowi, ale odrzuciła amerykański wniosek Freedom Of Information Act (FOIA) złożony przez dziennikarza, powołując się na obawy dotyczące prywatności.

Hundeyin napisał w raporcie:

Na początku 2018 r. wiadomości o tym niecnym układzie dotarły do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), która ma jurysdykcję nad korporacją zarejestrowaną w stanie Delaware. Zgodnie z prawem amerykańskim skazanie za insider trading grozi karą do 20 lat pozbawienia wolności.

Według kilku źródeł, GB [Agboola], Iyin [Aboyeji] i - z jakiegoś powodu - Herbert Wigwe polecieli do Waszyngtonu na przesłuchanie SEC, gdzie rzekomo zeznali pod przysięgą, że GB nigdy nie pracował jednocześnie we Flutterwave i Access Banku.

Raport mówi, że Agboola przez "co najmniej dwa lata miał wolną rękę" w używaniu aktywów kredytodawcy, aby "przynieść korzyści Flutterwave bez wiedzy Access Banku lub większości zewnętrznych interesariuszy Flutterwave."

Jednak Aboyeji, który zrezygnował z pracy w startupie w 2018 roku, opublikował kilka tweetów, aby oczyścić swoje imię.

Współzałożyciel Andeli, który zaatakował dziennikarza za to, że nie skontaktował się z nim w celu uzyskania komentarza, powiedział, że kierownictwo Access Banku zostało poinformowane o Flutterwave.

Były dyrektor generalny Flutterwave powiedział również, że firma utrzymywała "najwyższe standardy etyczne" w czasie, gdy on kierował firmą fintech.

Reakcja liderów technologicznych

Liderzy wschodzącego nigeryjskiego ekosystemu technologicznego zaczęli reagować na raport.

Jason Njoku, założyciel Iroko TV, platformy telewizji internetowej na żądanie, napisał w swoim wpisie na Twitterze, że do branży napływają "szalone pieniądze". Podkreślił też znaczenie mediów dla utrzymania nigeryjskiego ekosystemu technologicznego.

Z kolei Ikpeme Neto, założyciel start-upu technologicznego Well Health, opisał dziennikarzy jako "dobry mechanizm kontroli i równowagi" dla branży.

Matt Flannery, współzałożyciel i dyrektor generalny Branch.co, powiedział, że czeka nas jeszcze więcej.

Przypadek Bento Africa

Najnowszy raport pojawia się niecały miesiąc po tym, jak nigeryjska publikacja technologiczna TechCabal opublikowała raport, w którym zarzuciła złą kulturę pracy w Bento Africa, nigeryjskim startupie finansowym.

Raport, oparty na zeznaniach byłych pracowników Bento Africa, zarzucał Ebunowi Okubanjo, współzałożycielowi i dyrektorowi generalnemu, między innymi, że kierował startupem żelazną ręką, znęcając się słownie nad swoimi pracownikami.

Zarząd firmy w swojej reakcji poprosił Okubanjo o wycofanie się z działań personalnych w firmie. Zarząd firmy napisał wówczas w e-mailu:

"Dokonujemy przeglądu praktyk i wytycznych dotyczących zasobów ludzkich i ludzi w Bento i będziemy współpracować z konsultantami ds. zasobów ludzkich i wewnętrznym zespołem firmy, aby upewnić się, że odzwierciedlają one wartości ludzkie, które napędzają zrównoważoną wydajność.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złoto na nowych szczytach, jaka będzie jego przyszłość?

Złoto przełamało psychologiczny poziom 2 000 USD! Poszukiwanie bezpiecznej przystani dla kapitału inwestycyjnego to niekończący się proces, w którym pieniądze są przenoszone z jednego aktywa na drugie, w celu utrzymania wartości kapitału, a najlepiej jej zwiększenia. Złoto w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykazało się wzorowym wzrostem - cena tego towaru zyskała ponad 24%. W tym […]

Rosnące stopy procentowe zawsze prowadziły do krachu giełdowego

W tej chwili akcje są mniej więcej na plusie. Jak na razie jest to powściągliwy wzrost, ale z czasem może się to zmienić. Wszystko obecnie kręci się wokół ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. My jednak dziś chcemy się skupić na obecnym cyklu stóp procentowych. I pokazać, co działo się z rynkiem akcji w przeszłości, gdy Fed […]

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star