Liderzy nigeryjskich fintechów reagują na zarzuty Flutterwave

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 16 kwietnia 2022
ikona autora biały
flutterware kontrowersje

Jeden z największych afrykańskich jednorożców, Flutterwave, znalazł się pod ostrzałem mediów społecznościowych po tym, jak w nigeryjskiego dostawcę infrastruktury płatniczej uderzyły oskarżenia o wykorzystywanie informacji poufnych w obrocie papierami wartościowymi, molestowanie seksualne i krzywoprzysięstwo.

Reakcje są następstwem zarzutów zawartych w raporcie śledczym opublikowanym we wtorek przez Davida Hundeyina, redaktora West Africa Weekly.

Raport oskarżył współzałożyciela i dyrektora generalnego Flutterwave, Olugbena Ayoola, o przetrzymywanie opcji na akcje oferowanych byłemu pracownikowi. Dodał, że inni zostali zmuszeni do sprzedania swoich opcji poniżej ich wartości do kontrolowanej przez niego firmy inwestycyjnej.

Ponadto raport stwierdza, że Agboola i Dyrektor Handlowy Flutterwave, Ife Orioke, nadużywali swojej pozycji władzy, aby utrzymywać niewłaściwe relacje seksualne z pracownicami firmy.

Raport zarzucał też Agbooli, że stworzył fikcyjnego Dyrektora Technologicznego Flutterwave, Grega Agboolę. Miał on otrzymać 10% udziałów we Flutterwave z udziałów współzałożycieli, Iyinoluwa Aboyeji i Adeleke Adekoya.

Co więcej, mówi się, że CEO zbudował Flutterwave, gdy był jeszcze szefem działu Digital Factory & Innovation w Access Bank PLC, nigeryjskim lokalnym kredytodawcy.

W raporcie Hundeyin twierdzi, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w 2018 roku dowiedziała się o wspomnianej praktyce wykorzystywania informacji poufnych i wezwała Agboolę, Aboyeji i dyrektora generalnego Access Banku, Herberta Wigwe, na przesłuchanie.

Według doniesienia mediów, SEC nie potwierdziła ani nie zaprzeczyła domniemanemu insider tradingowi, ale odrzuciła amerykański wniosek Freedom Of Information Act (FOIA) złożony przez dziennikarza, powołując się na obawy dotyczące prywatności.

Hundeyin napisał w raporcie:

Na początku 2018 r. wiadomości o tym niecnym układzie dotarły do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), która ma jurysdykcję nad korporacją zarejestrowaną w stanie Delaware. Zgodnie z prawem amerykańskim skazanie za insider trading grozi karą do 20 lat pozbawienia wolności.

Według kilku źródeł, GB [Agboola], Iyin [Aboyeji] i - z jakiegoś powodu - Herbert Wigwe polecieli do Waszyngtonu na przesłuchanie SEC, gdzie rzekomo zeznali pod przysięgą, że GB nigdy nie pracował jednocześnie we Flutterwave i Access Banku.

Raport mówi, że Agboola przez "co najmniej dwa lata miał wolną rękę" w używaniu aktywów kredytodawcy, aby "przynieść korzyści Flutterwave bez wiedzy Access Banku lub większości zewnętrznych interesariuszy Flutterwave."

Jednak Aboyeji, który zrezygnował z pracy w startupie w 2018 roku, opublikował kilka tweetów, aby oczyścić swoje imię.

Współzałożyciel Andeli, który zaatakował dziennikarza za to, że nie skontaktował się z nim w celu uzyskania komentarza, powiedział, że kierownictwo Access Banku zostało poinformowane o Flutterwave.

Były dyrektor generalny Flutterwave powiedział również, że firma utrzymywała "najwyższe standardy etyczne" w czasie, gdy on kierował firmą fintech.

Reakcja liderów technologicznych

Liderzy wschodzącego nigeryjskiego ekosystemu technologicznego zaczęli reagować na raport.

Jason Njoku, założyciel Iroko TV, platformy telewizji internetowej na żądanie, napisał w swoim wpisie na Twitterze, że do branży napływają "szalone pieniądze". Podkreślił też znaczenie mediów dla utrzymania nigeryjskiego ekosystemu technologicznego.

Z kolei Ikpeme Neto, założyciel start-upu technologicznego Well Health, opisał dziennikarzy jako "dobry mechanizm kontroli i równowagi" dla branży.

Matt Flannery, współzałożyciel i dyrektor generalny Branch.co, powiedział, że czeka nas jeszcze więcej.

Przypadek Bento Africa

Najnowszy raport pojawia się niecały miesiąc po tym, jak nigeryjska publikacja technologiczna TechCabal opublikowała raport, w którym zarzuciła złą kulturę pracy w Bento Africa, nigeryjskim startupie finansowym.

Raport, oparty na zeznaniach byłych pracowników Bento Africa, zarzucał Ebunowi Okubanjo, współzałożycielowi i dyrektorowi generalnemu, między innymi, że kierował startupem żelazną ręką, znęcając się słownie nad swoimi pracownikami.

Zarząd firmy w swojej reakcji poprosił Okubanjo o wycofanie się z działań personalnych w firmie. Zarząd firmy napisał wówczas w e-mailu:

"Dokonujemy przeglądu praktyk i wytycznych dotyczących zasobów ludzkich i ludzi w Bento i będziemy współpracować z konsultantami ds. zasobów ludzkich i wewnętrznym zespołem firmy, aby upewnić się, że odzwierciedlają one wartości ludzkie, które napędzają zrównoważoną wydajność.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

ICO i STO - nowoczesne rozwiązania do gromadzenia kapitału

W obecnych niepewnych czasach wiele osób poszukuje sposobu do zwiększenia swoich zarobków, przeciwdziałania szkodliwej dla zgromadzonych oszczędności inflacji, czy też rozpoczęcia bądź rozwinięcia własnego projektu. Jednymi z ciekawszych sposobów na ostatni z wymienionych mogą być emisje ICO i STO, czyli coinów i tokenów bezpośrednio powiązanych z tak modnymi aktualnie kryptowalutami, smart kontraktami i blockchainem. Jeśli […]

Co to jest phishing i jak się przed nim uchronić?

Takie działanie polega na wysyłaniu przez osoby atakujące złośliwych e-maili, których celem jest częstokroć wyłudzenie informacji. Niejednokrotnie zależy im na skłonieniu użytkowników do ujawnienia danych finansowych, uwierzytelniających w rozmaitych systemach lub innych poufnych. Phishing jest przykładem socjotechniki - czyli zbioru technik, które oszuści wykorzystują do manipulowania ludzkim zachowaniem. Obejmują fałszerstwo, przeinaczanie i kłamstwo - wszystkie […]

USA reguluje technologię nadzoru i algorytmy

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) rozpoczęła procedurę mającą na celu uregulowanie technologii nadzoru, algorytmów i bezpieczeństwa danych. #BREAKING: @FTC explores rules cracking down on commercial surveillance and lax data security practices: https://t.co/xnYlPO2dFJ #privacy /1 — FTC (@FTC) August 11, 2022 Agencja opublikowała wstępne zawiadomienie o proponowanych przepisach. Urzędnicy poprosili społeczeństwo o komentarze na temat komercyjnego […]

Współpraca Wise z Plaid daje klientom dostęp do 6000 aplikacji w USA

Wise zawarł umowę open finance z Plaid, aby dać swoim 13 milionom klientów dostęp do tysięcy aplikacji. Z pomocą narzędzia Plaid Core Exchange, klienci są teraz w stanie bezpośrednio połączyć swoje amerykańskie konta Wise z ponad 6000 aplikacji, w tym Venmo, Robinhood, Truebill i Chime. Partnerstwo pozwoli klientom Wise na "wygodne i bezpieczne" przenoszenie pieniędzy […]

Czym jest Rynek Niedźwiedzia i Rynek Byka?

Jeśli chodzi o giełdę, istnieją dwa charakterystyczne wyrazy, które należy wziąć pod uwagę: byk i niedźwiedź. W języku parkietu rynek niedźwiedzia oznacza, że akcje spadają o 20% lub więcej, natomiast hossa (byk) sygnalizuje, że wartości aktywów znacznie wzrastają. Oba te zjawiska są częścią cyklu życia giełdowego, bowiem każdy z nas będzie miał swój udział w […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star